Çözüldü OEM Windows 8 anahtarı Windows 8.1 üzerinde geçerli olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
15
Değerli forum üyeleri; kuzenim bundan yıllar önce bir tane ASUS laptop almıştı. Orijinal Windows 8 ile gelmişti ve kuzenim de ondan memnun kalmayıp Windows 7'ye geçmiş, bunu sonradan öğrendim. En son memlekete gittiğimde de Windows 7 kullanıyordu. Ben de onu Windows 8.1'e yükseltmek istedim. (Windows 10 kur diyecek arkadaşlar, sistemde HDD var.) Orijinal Windows 8.1 kurarsam bu OEM Windows 8 anahtarı onu etkinleştirir mi? Not: O Windows 8 anahtarının Single Language mi yoksa Pro sürümünde mi olduğunu bilmiyorum gidince bakacağım.

Yoksa lisans mı alınması lazım?
Modeli merak edenler ASUS K55VD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Windows 8 anahtarları Windows 8.1 üzerinde çalışır, merak etmeyin. Windows 8.1, Windows 8'e gelmiş bir güncelleme paketi yalnızca. Ek olarak aynı anahtarı Windows 10'u etkinleştirmek için de kullanabilirsiniz. Microsoft, Windows 10 için geriye dönük Windows 8 ve 7 lisans anahtarlarına da destek veriyor.
İmkanı yok. Kendi evimdeki makine bizzat Windows 8 Home SL lisansı ile gelmekte. Windows 8.1 imajını daha takar takmaz otomatik olarak Home SL olarak aktifleştiriyor.

Cihazın üzerinde gelen dil Türkçe miydi peki? Normal şartlarda SL için dil farkı gözetilmez ama bazı cihazların üreticileri o ürüne özel tek dil için anlaşma yapabiliyor.

Cihaz orijinal olarak Windows 8 Home Single Language ve Türkçe olarak gelmiş.
Lisans anahtarını benimle paylaşın, sanal makinede denemek istiyorum diyeceğim ama lisans anahtarını paylaşmak Microsoft lisans kullanım anlaşmasına göre yasak. Kullandığınız imajları kontrol edin derim.

Hocam belki indirdiğim yerden kaynaklı girmedi, gerçi güvendiğim bir siteden İngilizce indirmiştim.
Orijinal siteden Windows 8.1 Single Language indirip bir deneyeyim. O zaman yapılacak tek şey bu.
İmaj yani ISO İnglizce idi.
@SypeR hocam Windows 10'a bile bu anahtarla etkinleştirme verdiyse Windows 8.1'e hayli hayli verir. Şak bir yana gerçekten çalıştı şimdi.

Son düzenleme:
İmaj yani ISO İngilizce idi.
Önceki sorumda buna SL Türkçe olarak cevap vermiştiniz. Dediğim gibi çok düşük ihtimal ama bazı üreticilerin kullandığı lisanslama tipi tek dil için o lisansın kullanımına izin veriyor. Buna denk gelmişliğim de var daha önceden.

Hocam belki indirdiğim yerden kaynaklı girmedi, gerçi güvendiğim bir siteden İngilizce indirmiştim.
İndirdiğiniz kaynağın derlemesi kaynaklı olma ihtimali daha ağır basıyor bence.

Orijinal siteden Windows 8.1 Single Language indirip bir deneyeyim.
En doğru yöntem bu tabii ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı