Ön lisans 1. sınıfta ön lisans KPSS'ye mi ortaöğretim KPSS'ye mi girilmeli?

serdar k.

Kilopat
Merhaba.
Ön lisans 1. sınıf öğrencisiyim.
Bu yıl ortaöğretimden mi yoksa ön lisans'dan mı KPSS'ye girmeliyim kararsızım.
Hangisine girersem daha mantıklı olur acaba?
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ön lisans ve ortaöğretim KPSS 2 yılda bir yapılıyor. Yani çift yıllarda. Bu durumda da 2024 yani önümüzdeki yaz yapılacak ve 2 yıl sonra tekrar yapılacak. 2026'da siz her şey yolunda giderse mezun olmuş ve 1 yıl da KPSS için beklemiş olacaksınız.

Ortaöğretim KPSS atamalarında hedefinize uygun bir kadro olup olmadığını araştırın ama muhtemelen ön lisans okuduğunuz için hedefinize uygun olmayacaktır. O yüzden, bölümünüzden atanmak istiyorsanız, ön lisans deneyin. Biraz daha zordur ama işinize yarayacak olan o olabilir. Kurum içi değil de puanla genel ataması var mı diye bölümünüzü söylerseniz bakabilirim.

Ön lisans ve ortaöğretim KPSS 2 yılda bir yapılıyor. Yani çift yıllarda. Bu durumda da 2024 yani önümüzdeki yaz yapılacak ve 2 yıl sonra tekrar yapılacak. 2026'da siz her şey yolunda giderse mezun olmuş ve 1 yıl da KPSS için beklemiş olacaksınız.

Ortaöğretim KPSS atamalarında hedefinize uygun bir kadro olup olmadığını araştırın ama muhtemelen ön lisans okuduğunuz için hedefinize uygun olmayacaktır. O yüzden, bölümünüzden atanmak istiyorsanız, ön lisans deneyin. Biraz daha zordur ama işinize yarayacak olan o olabilir. Kurum içi değil de puanla genel ataması var mı diye bölümünüzü söylerseniz bakabilirim.
Bölümüm Tıbbi Sekreterlik.

Bölümüm Tıbbi Sekreterlik.

Şu an Tıbbi Sekreterlik'te okuyan çok fazla kişi var. Atamaları çok ve puanı da fazla yüksek değildi genel olarak ama eğer 2026 KPSS'ye bırakırsanız yığılma fazla olacaktır. Çok tutan bir bölüm oldu. Bu sene şansınızı denemenizi öneririm.

Şu an tıbbi sekreterlik'te okuyan çok fazla kişi var. Atamaları çok ve puanı da fazla yüksek değildi genel olarak ama eğer 2026 KPSS'ye bırakırsanız yığılma fazla olacaktır. Çok tutan bir bölüm oldu. Bu sene şansınızı denemenizi öneririm.

Haklısınız bu şekilde düşünmemiştim.
Ancak kafamda şu soru var. 2024'ün eylül ayında ön lisans KPSS yapılacak ve iyi bir puan aldık diyelim. Bu puanı 2 yıl kullanabiliyoruz ve eğer okulu uzatmaz isem 2025 Temmuz sonrası gibi mezun olmuş olacağım.
Yani KPSS puanını kullanmak için geriye 1 yıl kalacak. Bu 1 yıl içinde atama olmazsa her şey boşa gitmiş olur değil mi?
Son olarak askerlik (6 aylık) sırasında atama gerçekleşirse sıkıntı olur mu acaba? :D
Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkürler. 🙃

Haklısınız bu şekilde düşünmemiştim.
Ancak kafamda şu soru var. 2024'ün eylül ayında ön lisans KPSS yapılacak ve iyi bir puan aldık diyelim. Bu puanı 2 yıl kullanabiliyoruz ve eğer okulu uzatmaz isem 2025 Temmuz sonrası gibi mezun olmuş olacağım.
Yani KPSS puanını kullanmak için geriye 1 yıl kalacak. Bu 1 yıl içinde atama olmazsa her şey boşa gitmiş olur değil mi?

Boşa gidecek diye düşünmeyin. Girmek iyi olur. Eğer yanlışım yoksa okurken de atanabiliyorsunuz. Lisans okurken ortaöğretim KPSS ile atanıp lisans bitince görevde yükselen oluyor çünkü. Atanmasanız bile sınav tecrübesi olacak, hiç olmamasından iyidir.

Son olarak askerlik (6 aylık) sırasında atama gerçekleşirse sıkıntı olur mu acaba? :D

O kısım da çözülüyor ama nasıl bilmem. :D

Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkürler. 🙃

Rica ederim.

Geri
Yukarı