Ön lisans okumak mantıklı mı?

Tersgenclik

Hectopat
Daha fazla  
Ben lisede dil öğrencisiyim ama dil bölümü kazanıp iş bulamıyacağımı düşünüyorum. Ön lisans bölümlerine baktım ve içlerinde iş bulup yüksek maaşlarda çalışabileceğimi düşündüğüm bölümler var mesela açık deniz sondaj teknolojisi ya da yat kaptanlığı gibi. Sizce mantıklı mı?

Ben lisede dil öğrencisiyim ama dil bölümü kazanıp iş bulamıyacağımı düşünüyorum. Ön lisans bölümlerine baktım ve içlerinde iş bulup yüksek maaşlarda çalışabileceğimi düşündüğüm bölümler var mesela açık deniz sondaj teknolojisi ya da yat kaptanlığı gibi. Sizce mantıklı mı?

Öncelikle dil öğrencisi ya da direk dilci olduğun için ileri seviye dil isteyen meslekleri seçebilirsin örnek havacılık denizcilik tercümanlık ya da çevirmenlik bunun yanı sıra müşteri ilişkileri uluslararası şirketlerde soruna gelecek olursa evet çok mantıklı maaşında döviz üzerinden olacağı için mantıklı.

Şu anda mütercim-tercümanlık 3. sınıftayım. Kendini çok iyi geliştirip üniversite boyunca projelerde çalışırsan, mezun olduktan sonra çok iyi paralar kazanabilirsin. Özellikle simultane çevirmenler çok iyi kazanabiliyor. Ama yan gelim yatayım sadece tek bir dil ile mezun olayım dersen kazanacağın en fazla asgarinin 2-3K üstü olur. Eğer bahsettiğin ön lisans bölümlerinin önü açıksa ve sen de hevesliysen tercih edilebilir.

Genel olarak şu an TR'de okumak mantıklı değil.

Aynen sen okur didinir dirsek çürütürsün, işe başlama vakti gelince elin ilk okul lise mezunu iki lafı bir araya getiremeyen ama laf ebesi bir tip, (siyasi parti ayırt etmeden hepsi) bir partiye kayıtlı olmuş senin iki üç katın maaş ve daha iyi imkanlarda yaşar sonra sinirinden kudurursun.

O yüzden Türkiye'de okumak mantıklı değil.

Geri
Yukarı