Önceden kazanılan bölüm tekrar kazanılırsa ders saydırılabilir mi?

Yer
PSU
Arkadaşlar merhaba. Ben bu yıl yani 2023 YKS'de üniversite tercih listemdeki sırf aynı bölüm diye yazdığım üniversiteye yerleştim ve memnun kalmadım. Daha doğrusu normalde istediğim üniversiteye sıralamam yetiyordu ve en başa yazmıştım ama sıralamasını bu yıl biraz yükseltince istemediğim üniversite geldi. Sorum şu; OBP'm kırıldığı için bu yıl tekrar yapılacak haziran 2024 YKS'ye girmesem, Haziran 2024'e kadar kazandığım üniversitede bir yıl okusam, sonrasında 2. sınıfa geçeceğim yılda üniversiteyi dondurup 2025 YKS'ye hazırlansam, 2025 YKS'ye girdiğim zaman aynı bölümü istediğim üniversitede kazanırsam 2. sınıf öğrencisi olarak devam mı ederim? Arada 2. sınıfı donduruyorum ya bunun bir zararı olur mu yeni kazandığım üniversitede 2. sınıf olarak başlamam için? Yoksa 2025 YKS'de aynı bölümü yeni üniversitede kazansam dahi 1. sınıf olarak mı başlayacağım?

Kredi ve ders içeriği tutuyorsa saydırabilirsin. Öğrenci işlerinden daha net bir bilgi alabilirsin.

Kredi ve ders içeriği tutuyorsa saydırabilirsin. Öğrenci işlerinden daha net bir bilgi alabilirsin.
Bölümler aynı olunca ders içerikleri de aynı olmaz mı? Ya da bir kaç farklılık varsa dahi aynı bölüm olduğundan büyük çoğunluğu beni 2. Sınıfa geçirecek yeterlilikte değil midir? Öğrenci işleri için; şuan kazandığım üniversiteden mi bilgi almalıyım yoksa gitmek istediğim üniversiteden mi?

Bölümler aynı olunca ders içerikleri de aynı olmaz mı? Ya da bir kaç farklılık varsa dahi aynı bölüm olduğundan büyük çoğunluğu beni 2. Sınıfa geçirecek yeterlilikte değil midir? Öğrenci işleri için; şuan kazandığım üniversiteden mi bilgi almalıyım yoksa gitmek istediğim üniversiteden mi?

Her zaman ayni olmayabiliyor. 2. Sinifa gecmek diye bir sey yok universitede, ayni olmayan dersleri alttan alirsin. İkisinden de bilgi al ama benim bildigim kadariyla yatay gecis yapmadigin surece dersleri saydiramiyorsun. Yanlis da olabilir bu yuzden iki üniversiteden de bilgi al.

Eğitim dili, kredisi, içeriği tutması lazım içerik konusunda %70 ti sanırım ama yanlışta olabilir. 1. sınıf genel olarak mühendislikte aynı dersler oluyor mat1 mat2, fizik1 2 gibi onları sayarlar dediğim oranlar tutuyorsa.

Eğitim dili, kredisi, içeriği tutması lazım içerik konusunda %70 ti sanırım ama yanlışta olabilir. 1. sınıf genel olarak mühendislikte aynı dersler oluyor mat1 mat2, fizik1 2 gibi onları sayarlar dediğim oranlar tutuyorsa.
Benim bölümüm İktisat. Yine yeni üniversite kazanırsam da geçeceğim bölüm İktisat olacak.

Sayarlar mı bilmiyorum ama fizyoterapi ve rehabilitasyon mezunu bir arkadaş diş okumaya başladı, dişe 2022 girişli. Havuz dersleriyle bölümden birkaç dersini saydılar, bölümden saydıklarından AA ile geçmişti diğerlerinden nasıl geçirdiler bilmiyorum, yanlış olmasın. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı