ÖSYM sınavı bana çok saçma geliyor

1. YKS sanırım.
2. hiçbir sınav ücretinin maliyeti asla 90 lira değildir. İstediğiniz kadar masrafı bir araya ekleyin, 1 TYT sınavı ve 2 kalem, 1 silgi, 1 kalem tıraş ve peçetenin maliyeti asla 90 lira değildir.

Sınav görevlisi hocalara 150 ila 400 lira arasında para veriyorlar, onun dışında polisler veya bekçilere zaten para verilmiyor.
3. eleyici soru dediğiniz kavram, çoğunluğun yapamayacağı ve derece öğrencilerini ayırt etmek maksadı ile koyulan birkaç sorudan ibarettir. Tüm matematiği zor ve uzun yapmak akıl karı olmayan bir fanteziden ibarettir. Siz şayet bu pandemi ve salgın dönemimde bu sorulan soruları yerinde buluyorsanız o da sizin bakış açınızdır.
Sınav zamanı kaç memur görev alıyor haberin var mı?

Ben yks'ye karşıyım. Herkes ilgi alanına, yeteneğine göre eğitim alıp sınavlara girmeli. Ben ya beden eğitimi öğretmeni ya da asker olacağım, neden bana hayatımda ve mesleğimde kullanmayacağım saçma sapan şeyler öğretilmeye çalışılıp bir de bunun sınavına girmemi zorunlu tutuyorlar. Beden eğitimi hocası olacak adam neden o kadar matematik, fizik, kimya görmek zorunda, saçma...
Dostum sen öğretmen olmak istiyorsun. Öğretmen kelimesi ne anlama geliyor biliyor musun? Ya Türkiye'nin doğusunda yer alan küçük bir ilçeye atansan ne yapacaksın? Orada sen o çocukların öğretmeni olduğun için ve oralara kimse gitmek istemediği için sana öğrenciler başka derslerden soru sormak istediklerinde ilgi alanına girmediği için cevaplamayacak mısın?
Evet, Sınav kapısında girişinde 2 tane, okul binasının içinde kimlik kontrolü yapan 2 tane ve her sınıf için salon başkanı ve bir adet gözetmen yer alıyor.
Aldıkları paradan da haberin var. Bu soruları hazırlayanlara da para verildiğini bildiğini düşünüyorum. Aşağı yukarı giren kişi sayısından dolayı görev alan toplam memur sayısını da tahmin edebileceğini düşünüyorum, düşünmek istiyorum. Sence alınan para normal değil mi?

@TaLionSoW Oturum başı 90 lira almak sizce ne kadar mantıklı? Bu sınava 2.592.390 kişi TYT'den 1.781.678 kişi AYT'den, 130.491 kişi YDT'den başvurmuş oluyor.

Hadi baklım beraber cüromuzu hesaplayalım.

2.592.390*90= 233.315.100TL
1.781.678*90= 160.351.020TL
130.491*90= 11.744.190TL

3'ünü topladığımız zaman 405.410.310 TL yapar
Şu anki kur ile 405.410.310 Türk Lirası eşittir
47.559.372,66 ABD Doları.
47 buçuk milyon dolar çok mu az geldi?

ÖSYM'nin diğer sınavlardan aldığı ücreti söylemiyorum bile ...

ÖSYM’nin uyguladığı sınavlar hangileridir?

ÖSYM yalnızca üniversite sınavından ibaret değildir, onlarca sınavın tek bir çatı altında toplanmasından oluşur. ÖSYM pek çok sınavı gerçekleştirir. Bunlardan bazılarını şunlardır; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (EUS), Elektronik Yabancı Dil Sınavı ( E-YDS), Dikey Geçiş Sınavı (DGS), İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Yükseköğretim Kurulu Seviye Tespit Sınavı, Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı (JANA), Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (DİB-MBSTS), Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) (İlkbahar Dönemi -Güz Dönemi), Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS), Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS), TSK Askeri Liseler Sınavı (ALS), Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (İSG), Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT), Kamu kurum ve kuruluşları için yapılan diğer sınavlar, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS), Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL), Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ).

Not: ÖSYM'nin sadece YKS'den aldığı ücret budur.
Not: Geç başvuru yapan aday sayısı alınmamak ile beraber bütün adayların ödediği para ücreti sabit 90TL alınmıştır.
Not: Geç başvuru ücreti oturum başı 110 TL olmaktadır.

Kaynaklar: <%=pagetitle%>

1629408339590.png

Zor herkese zor. Bunda dert edecek bir şey yok. Sınavlar genellikle bilenle bilmeyeni ayırt edebilecek şekilde hazırlanıyor.

Sınav ücreti konusunda katılıyorum.

Sınav olmazsa nasıl ilerlemeyi düşünüyorsun, nasıl seçilmeyi düşünüyorsun? Ayrıca bu sınavda görevlilerin kağıdın kalemin parası var, ve 81 ilde yapıldığını düşünürsen o miktar gayet doğal, çalışmayıp sisteme sallamak gibi alakasız geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı