ÖSYM Ve Ehliyet Sınavı Ücretleri Neden Var?

do not interfere

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Neden anlamıyorum bir sınava girerken 100 küsur lira para ödemeyi, zaten bilginle bir sınava tabii tutuluyorsun, sadece az bir sıralamadaki insanlar tutunabiliyor iş bulabiliyor, hem ehliyete yazıldım hem ÖSYM sınavlarına hazırlanıyorum tekrar tekrar, neden para alınıyor bu gibi durumlardan?
Belki 100TL'yi bile denkleştiremeyip o sınava giremeyecek kişiler var neden?

ÖSYM ve ehliyet sınavları önceden çok cüzi miktarlardı fakat çok fazla zam yaptılar hepsine. Ben 60 TL vermiştim ehliyet sınavına şu an 200 küsür sanırım. ÖSYM'nin fiyat politikasını öğrencilik hayatım boyunca anlamadım hala da anlamıyorum maalesef :(

Ben ikisini de kendim çalışıp ödediğim için sizi çok iyi anlıyorum. Fakat şöyle düşünün devlete her alanda zaten bir miktar ödüyoruz. (hatta fazla vergi vermemizin asıl sebebi vergi kaçıranlardır.) Sınavlar için verdiğimiz ücretlerde gözetmenlere sınavları hazırlayanlara vs gidiyor genelde.
tabii kalan da cukka

Ülkenin ekonomisi kötü, hükümet nereden daha fazla para alabilirim diye düşünüyor sürekli. Ehliyet neyse de ÖSYM sınavları fırsat eşitliği için ücretsiz olmalı. Ayrıca her öğrenciye aylık 500 lira destek verilmeli en azından test kitaplarını bir nebze daha rahat alabilir.

Artı -1 Eksi
Neden anlamıyorum bir sınava girerken 100 küsur lira para ödemeyi, zaten bilginle bir sınava tabii tutuluyorsun, sadece az bir sıralamadaki insanlar tutunabiliyor iş bulabiliyor, hem ehliyete yazıldım hem ÖSYM sınavlarına hazırlanıyorum tekrar tekrar, neden para alınıyor bu gibi durumlardan?
Belki 100TL'yi bile denkleştiremeyip o sınava giremeyecek kişiler var neden?
Devlet için gelir kapısı hemde üniversite sınavı için binlerce memur görev alıyor. Onları bedava çalıştıracak değil ya.

Aslında cüzi miktar kabul edilebilir çünkü o sınavlarda çalışan kişiler var. Hazırlayanların çok zahmet ettiğini sanmıyorum. Benim dediğim sınavdaki gözetmen vb. olanlar. Kağıt masrafı ve transferi de var ama bunlar gelişine verilse adam başı 10 lira bile tutmayacak şeyler aslında.

Bariz bir şekilde gelir kaynağı diyorum bu yüzden. Başka bir şey olması bana mantıklı gelmiyor.

TUS vee YDS daha fena :D Tus 250*2 iken YDS de 290 lira. Tus için komisyon falan daha çok uğraşıyor diyelim hadi de YDS üniversitedeki hazırlık atlama sınavından hallice bir sınav :D Hatta eYDS olunca hiçbir kağıt-kalem de gerekmiyor, gözetmen masrafını falan minimuma indiriyorlar. Üstüne sınav merkezi büyükşehirde olmamıza rağmen bize 70 km uzaklıkttaydı.

Sınavdaki gözetmenin ücreti + sınav için harcanan malzemeler, evraklar + bu belgeleri ulaştırmada kullanılan kargo ücretleri + sınavda kullanılacak olan arabanın giderleri derken bu maddeler uzar gider. Bu kadar ücreti hak ettiklerini düşünmüyorum şahsen ama incelendiğinde kabul edilebilir bir tutar ÖSYM'nin cebine giriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı