ÖSYM sınavı bana çok saçma geliyor

Tıp okursanız öyle olur tabii.
Ben de mühendislik okuyan biri olarak biyolojinin boş olduğunu söylüyorum. Arkadaşına (ablasına değil) söyle, biyoloji boş. Sadece amelelik. Sınavı geçmek için araç. Genel kültür bile değil.
Evet o da doğru mühendislerin matematikle işi daha çok oluyor tıp öğrencilerine oranla hatta mühendislik denince ilk akla gelen şey oluyor matematik.
Donanımlı değilim. Kötü okuda oluyorum. Çalışmadım. Çalışma adına deneyimim yok. Sınava girme deneyimim var. Matematiksiz bir halt olur.
Şu an liseye gidiyor olsaydım 10. sınıftan sonraki yaz aylarında TYT'yi bitirir, sonrasında deneme vb. araçlarla o bilgileri taze tutardım.
Matematiksiz bir halt olmuyor maalesef o konuda katılmıyorum ve katılmamaya devam edeceğim LGS'de sözeli fullemiş birisi olarak konuşuyorum matematikten 8 soru işaretledim 7D 1Y fenim de 10 net di D Y hatırlamıyorum aldığım puan 350 arkadaşım matematik fen fulledi Türkçe 10 net İngilizce 2 diğerleri full 450 puanla benden çok daha elit ve üst düzey bir lisede okuyor bilmem anlatabildim mi? Ha tabii bu benim düşüncem insandan insana değişebilir.

Para konusunda bir şey diyemeyeceğim fakat sınav sistemi bence gayet mantıklı.

Burada kötü olan sistemin sınav değil eğitim sistemi olduğunu düşünüyorum.
TYT sınavına baktığımız zaman yorumlama ağırlıklı ve ezberden uzak olduğunu görüyoruz, bence bu sınav sistemini kavrayan ve konulara analitik bir şekilde hakim olan öğrenci için çok iyi bir şey.

Şahsi olarak bence sınavı saçma bulmak yerine sınava daha olgunca bir yaklaşım daha iyi sonuçlar getirebilir.

Ben bu düşünceyle sınava çalışıyorum, verim de alıyorum.

Ben yks'ye karşıyım. Herkes ilgi alanına, yeteneğine göre eğitim alıp sınavlara girmeli. Ben ya beden eğitimi öğretmeni ya da asker olacağım, neden bana hayatımda ve mesleğimde kullanmayacağım saçma sapan şeyler öğretilmeye çalışılıp bir de bunun sınavına girmemi zorunlu tutuyorlar. Beden eğitimi hocası olacak adam neden o kadar matematik, fizik, kimya görmek zorunda, saçma...

Ben yks'ye karşıyım. Herkes ilgi alanına, yeteneğine göre eğitim alıp sınavlara girmeli. Ben ya beden eğitimi öğretmeni ya da asker olacağım, neden bana hayatımda ve mesleğimde kullanmayacağım saçma sapan şeyler öğretilmeye çalışılıp bir de bunun sınavına girmemi zorunlu tutuyorlar. Beden eğitimi hocası olacak adam neden o kadar matematik, fizik, kimya görmek zorunda, saçma...
Beden eğitimi ya da asker olmak için matematik fullemek gerekmiyor. Yani sayısalcı gibi mat, fizik kasmıyorsun. 10-20 net yapsan yetiyor. 10 net çıkaracak düzeyde matematik bilmekte önemli bir şey.

Okuduğunu anlayan birisi zaten Türkçeden ortalama 20-30 net çıkarabilir.
Ve okuduğunu anlamak bir asker için veyahut beden eğitimi öğretmeni olacak bir vatandaş hatta tüm vatandaşlarımız için de önemli bir husus.

Türkiyenin en büyük problemi okuduğunu anlayamamak. Ve sınav okuduğunu anlama üzerine kurulu.

Fen konusunda fizik desen hadi neyse de fende biyoloji, kimya zaten nispeten sözel mantık. Ondan da 5-10 net çıkartmak mümkün.

Asıl saçma olan da bu tarz önemli bilim alanlarına saçma demek.

Yani okuduğunu anlamamak, temel düzeyde matematik yapamamak bir yeteneksizlik değil bir eksiklik.

Beden eğitimi ya da asker olmak için matematik fullemek gerekmiyor. Yani sayısalcı gibi mat, fizik kasmıyorsun. 10-20 net yapsan yetiyor. 10 net çıkaracak düzeyde matematik bilmekte önemli bir şey.

Okuduğunu anlayan birisi zaten türkçeden ortalama 20-30 net çıkarabilir.
Ve okuduğunu anlamak bir asker için veyahut beden eğitimi öğretmeni olacak bir vatandaş hatta tüm vatandaşlarımız için de önemli bir husus.

Türkiye'nin en büyük problemi okuduğunu anlayamamak. Ve sınav okuduğunu anlama üzerine kurulu.

Fen konusunda fizik desen hadi neyse de fende biyoloji, kimya zaten nispeten sözel mantık. Ondan da 5-10 net çıkartmak mümkün.

Asıl saçma olan da bu tarz önemli bilim alanlarına saçma demek.

Yani okuduğunu anlamamak, temel düzeyde matematik yapamamak bir yeteneksizlik değil bir eksiklik.

Türkçe netlerim zaten 26-35 arası, paragrafta sorunum yok hatta Türkçe tamamen paragraf olsa keşke. Matematikte zaten 10-15 net arası yapabiliyorum, bazen 6-7'ye düşüyor. Tek sıkıntım fen. Hala saçma buluyorum ama bu yapamadığım anlamına gelmiyor.

Türkçe netlerim zaten 26-35 arası, paragrafta sorunum yok hatta Türkçe tamamen paragraf olsa keşke. Matematikte zaten 10-15 net arası yapabiliyorum, bazen 6-7'ye düşüyor. Tek sıkıntım fen. Hala saçma buluyorum ama bu yapamadığım anlamına gelmiyor.
Ben zaten sen özellikle yapamıyorsun demedim, örnek verdim.
Fenin, Matematiğin, Türkçenin daha doğrusu YKS'nin saçma olmadığını anlatmaya çalıştım.

Ama tabii senin düşüncen. İstediğin kadar saçma bulmakta özgürsün.

Para konusunda bir şey diyemeyeceğim fakat sınav sistemi bence gayet mantıklı.

Burada kötü olan sistemin sınav değil eğitim sistemi olduğunu düşünüyorum.
TYT sınavına baktığımız zaman yorumlama ağırlıklı ve ezberden uzak olduğunu görüyoruz, bence bu sınav sistemini kavrayan ve konulara analitik bir şekilde hakim olan öğrenci için çok iyi bir şey.

Şahsi olarak bence sınavı saçma bulmak yerine sınava daha olgunca bir yaklaşım daha iyi sonuçlar getirebilir.

Ben bu düşünceyle sınava çalışıyorum, verim de alıyorum.

4 senelik emeğin az sorular ile 135 dakikaya sığdırılması ne kadar mantıklı sizce?

Geri
Yukarı