ÖSYM Sınavlarının Güvenliğinin Çok Kötü Olması

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Normalde üniversite kazandım ancak kafama estiği için bu sene de girmek istedim ancak genel güvenlik ve izahatlerin uygulanması kısmında yeterince iyi olmadığını düşünüyorum. 1000 kişinin sınava girdiği okulda sadece güvenliği ve asayişi sağlayan birkaç görevli var.

Arama konusu başlı başına sıkıntılı. Sanki aramıyorlar da öylece dokunuyormuş gibi. Birilerinin bir şeyler gizleyip girebilir diye düşünüyorum. Öğrencinin "biz" olduğu konusunda kapıda ve salon görevlisi belgelerine bakarak kontrol ettiklerinden bu konuda sıkıntı olmamalı diye düşünüyorum.

Sınav alanına girdikten sonra aynı okula düşmüş birbirini tanıyan kişiler koridorlarda rahat rahat konuşabiliyorlar sınav başlamadan önce, okulda bu kadar rahat gezilememeli.

Her salonda ÖSYM tarafından sağlanan saate entegre kamera olmaması başlı başına bir sıkıntı. Okuldaki analog saatlere güveniyorlar ve ayarları aynı olmadığı için bir salonda sınav erken başlıyor, bir sınavda ise geç başlıyor. En fazla birkaç dakika oynuyordur ancak o birkaç dakika dahi erken başlayan öğrenciler için fazla soru, kopya çekmeye kalkışanlar için fırsat anı olabilir.

Bu sene benim sınava girdiğim salona "eksik var" denilerek görevlilerden bir tanesi atanan sorumlu tarafından başka salona atandı. Koskoca salonda tek görevli ile sınav icra edildi. ÖSYM'nin mutlaka fazladan gözetmen veya görevli ataması yapması lazım okullara.

Görevliler seçilirken mutlaka bazı kriterlere dikkat edilmesi gerekli. İlk girdiğim gün yaşlı bir hoca vardı, iki kelimeyi bir araya getirip okuması gereken izahatleri dahi yarısını yutup, yarısını da boğuk boğuk söyledi. Yukarıda da bahsettiğim gibi tek kaldığı için daha da sıkıntılı bir durum. Yaşından dolayı da görme sorunları olduğuna eminim. Arkama baksam gerekli anda çok fark edeceğini bile düşünmüyorum. İkinci gün gelen gözetmenler iyi idi, sorun yoktu.

Sanki sınava değil de ülke genelinde denemeye giriyormuş gibi hissettim. Birçok buna benzer açık olabileceğini düşünüyorum. Bunların tartılması ve ayrıca önlemlerin alınması gerekli. Burada hakkı yenen biz gençlerin hakkı olacaktır.

Çok kötü der miydim bilmiyorum fakat bazen böyle garabet halleri olabiliyor. Pek çok faktör sınavın güvenilirliğini sarsıyor. Bir diğer durum da sınavın bu kadar geç açıklanmasının sebebi sizce nedir?

Çok kötü der miydim bilmiyorum fakat bazen böyle garabet halleri olabiliyor. Pek çok faktör sınavın güvenilirliğini sarsıyor. Bir diğer durum da sınavın bu kadar geç açıklanmasının sebebi sizce nedir?
Sanırsam tek bir merkezde sayılıyor sınavlar, bütün belgelerin binaya ulaştırılması, sayan kişinin az olması vs. durumları olabilir. Arka planda ne döndüğünü bilmediğim için yorum yok.

Hiçbir şeye bakmıyorlar. Ya da işlerine gelince bakıyorlar. Üzerimdeki kıyafetin şapkasının içine bakmışlardı ben girdiğimde. Sınav başlayınca çaprazımdaki kadın içinde uçlu kalemi, silgisi uç kutusu falan olan şeffaf dosyadan eşyalarını çıkarıp çözmeye başladı.

Sizi bilmem ama ben tanıdıklarıma tavsiye verirdim, kurşun kaleme alışın diye. Kendim yapmadım tabii. 1 hafta parmağımda ezik vardı. Güzel silgi de cabası.

Hiçbir şeye bakmıyorlar. Ya da işlerine gelince bakıyorlar. Üzerimdeki kıyafetin şapkasının içine bakmışlardı ben girdiğimde. Sınav başlayınca çaprazımdaki kadın içinde uçlu kalemi, silgisi uç kutusu falan olan şeffaf dosyadan eşyalarını çıkarıp çözmeye başladı.

Sizi bilmem ama ben tanıdıklarıma tavsiye verirdim, kurşun kaleme alışın diye. Kendim yapmadım tabii. 1 hafta parmağımda ezik vardı. Güzel silgi de cabası.
Ben bastırarak yazmayı severdim. Uçlu kalem çok kırdım. Uç kırmaktan tabii bana bayağı maliyet yaratıyordu. Şimdi tabii bilgisayarda yazdığım için bazen kendi el yazımı okuyamıyorum.😀 Uçlu kalemle sınav iyiymiş.

Geri
Yukarı