ÖSYM'nin sınavlarda kulak tıkacı dağıtması lazım

Sınavın eleyiciliğini sınav dışı etmenlerle artırmak nasıl saçma bir yöntem? Sınavın eleyiciliğini artırmak istiyorsan soruları zorla insanları dış etmenlerle sınamanın eğitim ile bir alakası yok nereden baksan mantıklı değil. Sınavda malazgrit savaşını soracağına belencer savaşını sor öyle artır eleyiciliği mesela.

Bende LGS de sürekli burnunu çeken birisi olmasaydı daha iyi puan alacaktım ama saniyede 50 kere burun çeken birisinin akciğerleri yok olmuş belli ki. Çünkü sınava girdiğim sınıfta öyleydi.

Neden çok çalışan ama mezofoni (seslere aşırı duyarlılık) hastalığı olan birisi elensin ki bu durumdan? Hakkı yenmiş olur o insanın.

Artık herkes işinde en kusursuz bireyleri istiyor. Ve onlara ulaşmak için her türlü eleyiciliğe başvurabilirler. Hem neden olmasın? Sınava milyonlarca insan giriyor. Herkese yetecek kadar yer yok. Bu yüzden her türlü yola başvurabilirler.

Süngerden yapılan maliyeti çok düşük kulak tıkaçları var. Şeker vereceklerine bunu koysunlar. 1 yıl gece gündüz emek verip çalışan insanlar 1-2 tane bencil tipin yüzünden emeğinin karşılığını alamaması durumu da ortadan kalkar. Sınav boyunca öksüren mi dersin burnunu çeken mi dersin oturduğu sandalyeyi sallayıp ses çıkaran mı dersin dışarıdan gelebilecek gürültüleri söylemiyorum bile.

Maliyetli ve zor bir şey değil bu. Nasıl yıllardır kimsenin aklına gelmiyor. Bu yıl YKS sınavına öylesine girmiştim ve dışarıdan bildiğin inşaat sesi geliyordu. Çalışarak girseydim ve TYT paragraf sorularını çözerken bu sesin geldiğini hayal edemiyorum. Kimse de müdahale etmedi.

Emeğin karşılığı bu kadar değersiz olmamalı. Keşke böyle bir uygulama yapsalar. Bazı kişilerin dikkati çok kolay dağılabiliyor.

Hocam siz onu bunu bırakın LGS'de kalem falan vermiyorlar üstüne YKS sınavında devlet kurumu herkesten tıkır tıkır parayı cebe indiriyor. 20-30 sayfalık kağıda 500 lira alıyorlar. Kulak tıkacı yapacak kadar "zahmetli" bir işe uğraşacaklarını sanmıyorum. Ayrıca sınavda ses falan gelmiyor ve dikkat dağıtmıyor bence. Ben LGS'ye girdiğimde dümdüz bir deneme gibi girip çıkmıştım. Araba sesine, öksürme sesine de takmamak lazım. Ha okulun dibinde stadyum falan olursa sınavı bırakırdım o futbolcuları bir güzel dövüp tekrar dönderdim sınavıma.

Bende LGS de sürekli burnunu çeken birisi olmasaydı daha iyi puan alacaktım ama saniyede 50 kere burun çeken birisinin akciğerleri yok olmuş belli ki. Çünkü sınava girdiğim sınıfta öyleydi.

YKS, KPSS gibi sınavlara öylesine giren bir sürü insan var ve bunların arasında sırf gıcıklığına ses yapanı bile olur. Adamın neden umurunda olsun böyle insanlar çok var.

Artık herkes işinde en kusursuz bireyleri istiyor. Ve onlara ulaşmak için her türlü eleyiciliğe başvurabilirler. Hem neden olmasın? Sınava milyonlarca insan giriyor. Herkese yetecek kadar yer yok. Bu yüzden her türlü yola başvurabilirler.

Sınav bilgi ölçmek içindir. Sınavla alakası olmayan etmenlerle 1 yıllık emeği çöpe attırmak için değil. Gitsin onu iş başvurusunda yapsınlar.

Sınavın eleyiciliğini sınav dışı etmenlerle artırmak nasıl saçma bir yöntem? Sınavın eleyiciliğini artırmak istiyorsan soruları zorla insanları dış etmenlerle sınamanın eğitim ile bir alakası yok nereden baksan mantıklı değil. Sınavda Malazgrit savaşını soracağına Belencer Savaşını sor öyle artır eleyiciliği mesela.

Sınavlar zaten yeterince zor. İnsanların hangi şartlarda neler yapabileceğide bir sınav aşamasıdır.

Hahahahahha sınava giren milyonlarca insan varmış ve herkese yetecek kadar yer yokmuş. Kardeşim senin son yıllarda diş hekimliği hukuk psikoloji gibi bölümlerin ne kadar kontenjan sayısı artışına gittiğinden haberin var mı? Madem herkese yetecek kadar yer yok neden köye bile fakülte açıyorlar o zaman?

YKS, KPSS gibi sınavlara öylesine giren bir sürü insan var ve bunların arasında sırf gıcıklığına ses yapanı bile olur. Adamın neden umurunda olsun böyle insanlar çok var.

Gidip bende saniye 2 kez burun çekerek 90 dakikada 30 kişinin dikkatini dağıtabilirim mantıklıymış aslında (!)

Sınav bilgi ölçmek içindir. Sınavla alakası olmayan etmenlerle 1 yıllık emeği çöpe attırmak için değil. Gitsin onu iş başvurusunda yapsınlar.
Sizce izin veriliyor mu? Artık herşey için üniversite diploması istiyorlar. Herkes kötüsüde olsa bir üniversiteye girmeye çalışıyor. Buda eleyiciliği arttırıyor. Herkes matematik veya fen yapabilir ama herkes dış etkenlere karşı o soruları yapamaz.

ÖSYM önce kendi içindeki güvenlik sorunlarını çözmesi lazım. Sınava ikinci kez girdim. Her gün AYT ve TYT'den dört kez sınava girdim.

Güvenlik tamamen şansa. Bazılarında gözetmen kimliğinize bakıyor, bazısında bakmıyor. Ilk sınava girişimde gözetmen kimliğime bakarak kontrol etmişti, ikinci sene girdiğimde kontrol edilmedi.

Gözetmenlerin sıfatları da çok farklı, mesela ilk gün genç gözetmen girerken ikinci gün konuşmaktan aciz ve yaşlı bir gözetmen girmişti. Gözetmenlere mutlaka yaş gibi kalıplamalar konulmalı.

Içeriye yasak şeyleri sokmak çok kolay olurdu. Gözetmenler bir de "cep telefonunuz varsa dışarı çıkarın." gibi şeyler söylüyordu ki olayın farkındalar.

Benim ikinci kez sınava girdiğim yerde ikinci günde(AYT) yeterli gözetmen yoktu, tek gözetmen baktı. ÖSYM'nin yedek gözetmen bulundurması lazım bina üzerinde.

Kameralı gözetleme sistemleri tamamen şansa. Bazı okulda var, bazısında yok. Kopya çekilse kanıt yok, her salonda veya her binada kamera yok. Bir şey olsa derdinizi bile anlatamazsınız.

Okul içinde öğrenciler çok rahat geziyor. Benim girdiğim sınav dersliğinde üç yakın arkadaş aynı sınıfa düşmüş ve koridorda rahat rahat konuşabiliyorlardı içeri alınma sırasında.

Benim sadece gözlemleyebildiğim bunlar ancak birçok açık var. Ses yaratacak şeker vermeleri zaten doğrudan çok saçma, jelatininin açılması ve katur kutur ye derken etraftaki dikkatleri dağıtır.

Yeni konular

Geri
Yukarı