Öz eleştiri yapmak lazım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ama zorunda değilim, düzen sağlamanın başka yollarını aramalısınız o zaman.

Bluetooth hakkında yeterli bilgiye sahip değilim demek ki?

Ben foruma üye olduğumda çokça yazım hatası yapmıştım, çok da kuralları bilmezdim, ne yalan söyleyeyim. Hatta bana ilk konularımda ceza bile verilmemiş, geçenlerde ilk açtığım konu neymiş derken göz attım. Hatta kendimi raporlamıştım, moderatörler düzeltti mi bilmiyorum.

Bazenleri forumda çok saçma cezalar aldığım oldu. Hatta en son cezam gereksiz mesaj diye verilmişti. Moderatöre kendimi raporlayınca cezayı kaldırmıştı, ancak halen hesabımda duruyor. Ceza da bir konuya görselli espri yapmaktı.

Aynı tarzda bir espriyi bir kez daha yapmıştım. Ama Recep Baltaş beğenince moderatörler ceza vermek yerine esprideki kişi hakkında benim adıma konu açmışlardı. Bu ilk değil ama bu davranışa çok kırılmıştım.

Zaman içerisinde çokça moderatör gelip geçiyor, her insan aynı değil tabii ki, katılıyorum, ona bir şey demiyorum ancak dönemsel farklıları görebiliyorum.

Technopat Sosyal'de üye olmadan önce de bol bol gezerdim. Ama en azından, 1 bilgi bile biliyorsam, 1 insana bile yardım edebiliyorsam "1 bilgi 1 bilgidir." mantığıyla girdim. Sağ olsunlar burada az yardım da almadım :).

Lütfen sayın moderatörler, bu forum dışında, hayatta hepimiz insanız sonuçta değil mi? Zaten yeterince anlayış gösteriyorsunuz evet, ancak bir tık daha yüksek olamaz mı? :).

Sokak hayvanı mıyız cezayla eğitilelim?

Halen ceza diyorsun ve herkesin buraya gelene kadar eğitim aldığını söylüyorsun.
O senin dediğin gelişmiş ülkeler için olabilir, burada eğitime her zaman ihtiyaç vardır. Ayrıca kimse ben yeterli eğitimi almışım yanılgısına kapılmasın, eğitim dediğimiz şey ölene kadar sürer.
Bazen yabancıların tartışmalarına denk geliyorum, hayran kalıyorum, aynı tartışma bizde olsa herhalde birbirini boğazlamaya kadar gider.

Siz UYARI alıp yazmanız engellenerek eğitiliyorsanız bu sizin bileceğiniz bir durum ben elimden geldiğince aldığım eğitime riayet etmeye çalışıyorum fakat dediğim gibi günlük yaşantım buna ne derece müsade ederse o kadarına yetebiliyorum. Bunun karşılığı burada yapmaya çalıştığımız her şeye rağmen sesimizin kapatılmasıysa vah ki ne vah.
Neyse sizlere iyi forumlar belli ki özeleştiri buraya kadarmış, haklıyız biz başka türlüsü olamaz demek daha kolay sanırım.

Ben sabaha kadar buradayım, yeter ki siz kendinizi rahatça ve özgürce ifade edin.

Ama "Bilmek zorunda değilim", "Yapmak zorunda değilim" mantığıyla yürümüyor işler. Burası kuralları ve yöneticisinden kullanıcısına yüklediği sorumlulukları olan bir platform. Doğru yazmak, yanlış bilgilendirme yapmamak, üslûbu korumak herkesin sorumluluğu.

Bu sorumlulukları yerine getirmeyip, üstüne sesimiz kısıtlanıyor demek mantıklı değildir.

İfadeler konusunu sahiden bir değerlendirmek fena olmaz. Umarım üzerine düşünülür. Sadece ifadeden ceza vermek niyet okumak oluyor. Bir kızgın veya kahkaha ifadesi aynı anda hem kendi hem de tersi olabilir. Konuya, içeriğine, işaret ettiği şeye veya kişiye olabilir. Bu kadar fazla değişken varken sadece ifadeye ceza ve kısıtlama koymak adil gözükmüyor.

Sesimizin kapatılmasıysa vah ki ne vah.

Uyarı denen şeye insanlar kızsa dahi onun üzerinde olumlu etki bırakır, daha geniş düşünmesini, olayları yargılamasını getirir.
Bir saat kadar sesini kes dediğimde kızarsın ama bu sende fikir üretir.
Alman zenginlerinin bazıları çocuğuna "Artık ayakta duracak yaştasın, git kendi ayakkabını kendin kazan" diyerek çocuklarını eğittiler.
Bu da böyledir, bir saat sus demek uyarı alanını genişletmektir.

Kurallara uymak zor değil. Biraz dikkat ile sorun olmuyor. Kurallar cidden "saçma" olsaydı sizce öğrenemeyip ceza almaya devam etmez miydim? Bu son cezaydı mesela:

ciftekonu.png

Derdimi anlatamadım, Bluetooth'u o kadar biliyorum, uygulamasını biliyorum, kullanmasını biliyorum, bunun bir teknoloji olduğunu ama özel isim olduğunu bilmiyorum bilmek zorunda değilim. Sırf bunu bilmiyorum diye, yanlış bilgilendirmeden mi yoksa yazım kuralından mı UYARI alacağım. Yani sonuç olarak illa ki UYARI alacağım anlamı çıkıyor. Tabi ki bilmek zorunda değilim, insanlar burada bilmedikleri için varlar, nasıl bir tezattır bu.

Forumda benim de sevmediğin şeyler, sevmediğim kendini beğenmiş üyeler ve yemeyi sevmediğim cezalar var ama forumu seviyorum çünkü kurallar var. Sevmediğimiz bu kurallar olmasa bu forumu diğer forumlardan farkı kalmazdı ve kurallardan şikayet eden kişiler bu kuralları ararlardı eminim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı