Özel laptop soğutucu yaptıktan sonra 2 fan çalışınca fanların performansı düşüyor

Tyget

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba tam yükte GPU'su 86-87, CPU'su 92 derecelere çıkan Monster Abra 17.2 kullanıyorum. Laptopun alt ızgarasından ötürü aldığım laptop soğutucular bir derece bile olsa ısı düşüşü vermiyordu. Bunun nedeni fotoğrafta da göründüğü gibi hava çıkış kanalları sağ ve sol üstte ve de oldukça küçük olması.

20230218_135240.jpg

Bunun üzerine kendi eski kasamda kullanılmayan fanları söktüm ve bir adaptöre bağladım ve işe yarayacak mı diye laptopumun altına destekle fanı dayadım.

0b51fcbc-1a87-458a-bf01-fb875fa6f128.jpg

54d91d47-112d-42b7-8d33-3b4fef086b82.jpg

Yük altında GPU 75'e kadar düştü, 75-76 sabit diyebilirim. Fakat CPU'ya da aynı şekilde fan bağlayıp iki fanı ortak adaptörden çalıştırınca fanların dönme hızı bir tık yavaşlıyor ve tam performanslı çalışmıyorlar.

asd.png

Kullandığım adaptör bu, adaptörü değiştirip daha güçlü bir adaptör mü almayalım yoksa adaptör yeterli ben mi fanları yanlış bağladım vs. anlayamadım. Bilgisi olan birisi bu konuda yardımcı olursa sevinirim.

2 fanı aynı kaynaktan bağladığınızda muhtemelen seri bağlantı yaptınız. Dolayısıyla gönderdiğiniz güç yetmiyor. Paralel bağlantı yapıp deneyebilirsiniz.

2 fanı aynı kaynaktan bağladığınızda muhtemelen seri bağlantı yaptınız. Dolayısıyla gönderdiğiniz güç yetmiyor. Paralel bağlantı yapıp deneyebilirsiniz.
Teşekkürler, deneyeceğim.

İşe yaramadı. Yarın daha güçlü adaptör alacağım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı