Özel okullarda sistem nasıl işler?

Kyraxxx

Hectopat
Daha fazla  
Bir özel okulda sistem nasıl işliyor? Yani onlardada devletteki gibi yazılı falan yapıyorlar mı? Yazılıda torpil yapıp torpilliye ekstra puan veriyorlar mı? e-Devlet sistemi özel okuldada geçerli mi? Özel okulda girdiğimiz yazılılar üniversite sınavına işliyor mu? İnsanları öğrenci gözüylen değil de sadece müşteri gözüylenmi bakıyorlar?
Bunları sormamın amacı ise bende %80 burs kazandım fakat orada sistem devletten daha mı kötü işler diye kaygılıyım. Sizin düşünceleriniz nedir?

Çok genel sormuşsun. O kadar genel ki daha lise olup olmadığı belli değil.
Hangi kurum olduğuna göre değişiyor eğitimin kalitesi. Kurum içinde bile şubeden şubeye değişkenlik gösteriyor.
Sınav elbette oluyor. Not şişirme yi genelde herkese yapmıyorlar. Ya rüşvet ya da hocanın gözüne gireceksin. Ya da zaten donuna kadar paranı alan bir yere kayıt olacaksın. Kayıt olurken sana şişirilmiş not garantisi verecekler.

Musteri gözü hocadan hocaya değişir. Ama yöneticiler hep müşteri diye bakar. Daha doğrusu yolacak tavuk diye bakarlar.

Universite sınavı 500 puan üzerinden oluyor. Üstüne lise ortalaman 60 puan üzerinden ekleniyor. Yani etkisi var. Ama zaten en kötü 50 ile mezun olunduğu için 30 puan cepte oluyor. Kör, topal bile 70-75 ortalamayla mezun olduğu için 45 oluyor. Kalan 15 puan güzel yerlere oynuyorsan is yapıyor. Gidip 6 basamaklı yere gireceksen önemsiz.

Hocam torpil okuldan okula değişiyor. “Önerir misin ?” dersen ben şahsen bir faydasını görememiştim , keşke eski okulumda kalsaydım demiştim. Özel okulların birçoğu öğrenci değil müşteri peşinde. Mesela bizim okulda Matematik hocası kaza geçirmişti kadını okuldan gönderdiler ve başka hocaya para vermeyelim diye koca okulda 1 matematik öğretmeni ile devam ettiler, birçok sınıfın dersleri aksadı. Bilmiyorum belki benim okul kötüdür karar sizin.

Çok genel sormuşsun. O kadar genel ki daha lise olup olmadığı belli değil.
Hangi kurum olduğuna göre değişiyor eğitimin kalitesi. Kurum içinde bile şubeden şubeye değişkenlik gösteriyor.
Sınav elbette oluyor. Not şişirme yi genelde herkese yapmıyorlar. Ya rüşvet ya da hocanın gözüne gireceksin. Ya da zaten donuna kadar paranı alan bir yere kayıt olacaksın. Kayıt olurken sana şişirilmiş not garantisi verecekler.

Musteri gözü hocadan hocaya değişir. Ama yöneticiler hep müşteri diye bakar. Daha doğrusu yolacak tavuk diye bakarlar.

Universite sınavı 500 puan üzerinden oluyor. Üstüne lise ortalaman 60 puan üzerinden ekleniyor. Yani etkisi var. Ama zaten en kötü 50 ile mezun olunduğu için 30 puan cepte oluyor. Kör, topal bile 70-75 ortalamayla mezun olduğu için 45 oluyor. Kalan 15 puan güzel yerlere oynuyorsan is yapıyor. Gidip 6 basamaklı yere gireceksen önemsiz.

Lisedeyim hocam Bahsettiğim yer Yükselen koleji. Peki bu okullarda sayısal ya da sözel bölümleri oluyor mu?

Geri
Yukarı