Özel oyun diye bir kavram olmalı mıdır?

Uncharted serisini Pc'de oynamayı hayal edince olmamalı diyor insan.

Daha neler neler, ne oyunlar var.

Ama konsolların satmasının tek yolu da bu bence.
Bu yüzden bir şey diyemiyorsun. Şimdi bizim ülke bir istisna olacak şekilde neden PS5 daha fazla seviliyor/alınıyor. Tabi ki de Uncharted, GoW, The Last Of Us gibi oyunlar için. Bu yüzden PC için de çıksın demek PS5 alanlara ve bu konsolu yapanlara biraz ayıp oluyor.

Ne kaybedilirdi hemen söyleyeyim. Ekip kendisine verilen sürenin bir kısmını oyunu 4 platforma da optimize etmek için uğraşırdı. Bu da zaman kaybı, o da kalitesini düşürüyor.

Bence kasten yapılmış bir şey tüm platformlara ya da PC'ye çıkarmamaları çünkü çıksa idi konsolda satılmazdı.

Uncharted 4 144 TL.
GoW 119 TL.
TLOU1 84 TL.
TLOU2 499 TL.
TLOU2 dışındakilerin fiyatı uygun gibi. Spider man oyunlarını bilemeyeceğim.
Attığınız oyunlar başyapıt denilebilecek kadar güzeller lakin birçoğu eskidi. İlk zamanlardaki fiyatlarını bilmiyorum. Yakın zamanda çıkan oyunlara bakarsak bu dediğimi zaten görebiliriz :)

Attığınız oyunlar başyapıt denilebilecek kadar güzeller lakin birçoğu eskidi. İlk zamanlardaki fiyatlarını bilmiyorum. Yakın zamanda çıkan oyunlara bakarsak bu dediğimi zaten görebiliriz :)
Evet, haklısınız. 500 liraya veriliyorlar çıktıklarında. Ve bu da fazla.

Sizce her oyun her platforma çıkmalı mıdır? Yoksa özel oyunlar olmalı mıdır?
Bence olmalıdır. Özel oyunlar her platforma çıksaydı bu kadar kaliteli olamazlardı.
İdeal olarak, evet. Yasal veya etik olarak hiçbirimizin stüdyolara "Her platformda olmasını isterük" gibi bir şey deme hakkımız yok ama. Ayrıca optimizasyonlarla ilgilenmeyeceksen cross-platform oyun yapmanın ekstradan büyük bir iş yükü getirdiğini zannetmiyorum.

Ne kaybedilirdi hemen söyleyeyim. Ekip kendisine verilen sürenin bir kısmını oyunu 4 platforma da optimize etmek için uğraşırdı. Bu da zaman kaybı, o da kalitesini düşürüyor.
Xbox Studios'un hem PC hem de Xbox'ta olan oyunlarına bir bakalım o zaman.
  • Ninja Theory oyunlarında optimizasyon sorunu yok ve oyunları aşırı kaliteli.
  • Forza serisinin hiçbir oyununda optimizasyon sorunu yok ve oyunlar mükemmel.
  • Sea of Thieves muazzam bir oyun ve kalitesinde gram kayıp yok.
  • Ori serisi, muhteşem, anlatmaya gerek yok.
  • Minecraft aklına gelebilecek her platformda mevcut ve tüm sürümler güncelleme alıyor. Kaliteden de bir şey kaybetmiş değil.
Demek ki, oldu mu oluyor. Optimizasyon bi' engel değil, olamaz da. Diğer platformlardan kazandığın parayla da optimizasyonu üstlenecek elemanlar tutarsın, zor bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Xbox Studios'un hem PC hem de Xbox'ta olan oyunlarına bir bakalım o zaman.
  • Ninja Theory oyunlarında optimizasyon sorunu yok ve oyunları aşırı kaliteli.
  • Forza serisinin hiçbir oyununda optimizasyon sorunu yok ve oyunlar mükemmel.
  • Sea of Thieves muazzam bir oyun ve kalitesinde gram kayıp yok.
  • Ori serisi, muhteşem, anlatmaya gerek yok.
  • Minecraft aklına gelebilecek her platformda mevcut ve tüm sürümler güncelleme alıyor. Kaliteden de bir şey kaybetmiş değil.
Demek ki, oldu mu oluyor. Optimizasyon bi' engel değil, olamaz da. Diğer platformlardan kazandığın parayla da optimizasyonu üstlenecek elemanlar tutarsın, zor bir şey olduğunu düşünmüyorum.
Anlattıklarınızın hepsi iyi oyunlar, fakat sadece Xbox için geliştirilseydiler daha iyi bir kalitede olurdu. Mesela anlattıklarınız arasında bir GoW, bir TLOU değerinde oyun var mı?

TLOU2 dışındakilerin fiyatı uygun gibi. Spider man oyunlarını bilemeyeceğim.
Hocam, @Zakramoreas hocamın da dediği gibi bir çoğu eskimiş oyunlar. Zamanında PS3'üme Uncharted 3'ü 100 liraya almıştım ki o zamanlar PS4'teki Uncharted 4 fiyatlarını sormayın bile. Eskidikleri için gayet normal ucuzlamaları.

Yeni konular

Geri
Yukarı