Özel sektör maaş zammı

Dengizek

Kilopat
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Arkadaşlar garson olarak bir yerde çalışmaktaydım (virüs çıkmadan önce). Yaklaşık olarak 3 ay kadar çalışmıştım, asgari ücretliydim. Sorularım;
- Özel sektörde maaş zammı istemek için çalışmaya başladıktan ne kadar süre sonra istenmeli?
- Yılda kaç kez isteme hakkı vardır?
- En az maaşın yüzde kaçı oranında yapılması gerekir veya en az ne kadar TL artırmalıdır?

Ek olarak, maaş zammı isterken konuyu nasıl dile getirip, nasıl konuşulmalıdır? Bu sebeplerden ötürü işi kaybetme riski var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar garson olarak bir yerde çalışmaktaydım (virüs çıkmadan önce). Yaklaşık olarak 3 ay kadar çalışmıştım, asgari ücretliydim. Sorularım;
- Özel sektörde maaş zammı istemek için çalışmaya başladıktan ne kadar süre sonra istenmeli?
- Yılda kaç kez isteme hakkı vardır?
- En az maaşın yüzde kaçı oranında yapılması gerekir veya en az ne kadar TL artırmalıdır?

Ek olarak, maaş zammı isterken konuyu nasıl dile getirip, nasıl konuşulmalıdır? Bu sebeplerden ötürü işi kaybetme riski var mıdır?
Anonim veya limited şirket ise böyle bir şey yapmazlar. Şahıs firması ise gayet normal şekilde yöneticin ile maaşının yeterli olmadığını konuşabilirsin, çalışmanı ve gayretini beğeniyorlarsa zam yapabilirler.

Bütün sorulara cevap veremem ama "Zam istiyorum" şeklinde değil de "Maaş konusunda biraz iyileştirme istiyorum" minvalinde konuşulması daha iyidir. Yıllık olarak asgari ücret zaten arttığı için 200-300 lira şeklinde, genelde 6 ayda 200-250 lira şeklinde zam olabilir.

Şirket maaş zammı yapmak zorunda değil , sana sadece asgari ücret oranında yani asgari ücrete yapılan zam kadar zam yapabilir minimum(bu asgari ücret alan için) eğer asgari ücretten fazla kazanıyorsan yılbaşından sonra yine minimum asgari ücret kadar maaş alabilirsin ama asgari ücret farkı kadar zam yapma zorunluluğu yok.

İş veren sana istediği kadar zam yapabilir isterse her ay yapar farklı maaş yatırır.

Maaş zam tamamen fayda maliyet ile alakalı bir durum aynı işi yapan 2 personelin varsa ama birinden daha memnunsan ona 500 diğerine 300 yapabilirsin.

Çok ucu açık bir durum ben sezonluk bir yerde çalıştığım için bizde zamlar ve primler haziranda başlar artar kışın ise durağan geçer. Sektör çok önemli.

Anonim veya limited şirket ise böyle bir şey yapmazlar. Şahıs firması ise gayet normal şekilde yöneticin ile maaşının yeterli olmadığını konuşabilirsin, çalışmanı ve gayretini beğeniyorlarsa zam yapabilirler.

Bizim şirket çok büyük boyutlu(en azından restorant için öyle) değil. Şirketin adı sadece restorant, gıda olarak değil, turizm, mühendislik gibi farklı sektörlerde de mevcut. Şirket limited fakat ben, benim yanımda çalışan arkadaşa sorduğumda, girdikten ortalama 7 ay kadar sonra maaş zammı isteyip zam almış. Bir de bir yerde okumuştum. Özel sektörde 6 ayda bir maaş zammı konuşma hakkı oluyormuş işçi için ama nereden okuduğumu hatırlamıyorum. Çalışmamı gayretimi beğeniyorlar bu arada, eklemeyi unuttum.

Beyaz yaka işi yaptığımdan durumu pek bilemiyorum ama bizde usül gereği büyük şirketler 6 ayda ya da 12 ayda bir zam yapar. Bu zamda genelde enflasyon oranına göre belirlenir. Örneğin yıllık enflasyon %10 çıktıysa şirketler genelde %10-15 arası zam yaparlar.

Benim yanımda çalışan bir arkadaş 7. ayında zam isteyip almış hocam.
Çalıştığın yer iyi niyetliymiş o zaman. Genelde asgari ücret çalışanlarının zamları asgari ücret zammına bağlı olur. Senin henüz 3. ayın, zam istemek için erken diye düşünüyorum. Birkaç ayını daha doldurup ricada bulunman iyi olabilir.

Çalıştığın yer iyi niyetliymiş o zaman. Genelde asgari ücrete çalışanlarının zamları asgari ücret zammına bağlı olur. Senin henüz 3. ayın, zam istemek için erken diye düşünüyorum. Birkaç ayını daha doldurup ricada bulunman iyi olabilir.
Aynen hocam, şuan benim için daha erken.

Geri
Yukarı