Özlediğiniz Dönemler

mehmetfh16

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Hayatımıza yenilikler yani, yeni kişiler, yeni müzikler, yeni filmler vs. katıyoruz. Peki ya o eski zamanlarınız? Tekrardan önünüze katıp yaşamaya çalıştığınız oluyor mu? Özlediğiniz anlar, anılar?

Ben 20 yaşındayım ve 2003 senesine kadar beni, ve 2002 senesine kadar çevremdeki insanları hatırlıyorum. Ben hangi dönemi özledim biliyor musunuz? Hani o film izleyeceğimiz zaman plastik kutudan DVD çıkartıp televizyona RGB kablolarını takardık sonra heyecanla izlerdik ya, işte o zamanları özledim. Sonrasında Nokia 6600 telefonunu hatırlarım, büyük kuzenlerimde falan vardı. Ne alaka diyeceksiniz ama o eski Nivea kremleri vardı onu sadece bir kişi bile kullandığında etraftaki herkes o güzel kokuyu alırdı. Elimizdeki az miktardaki para ile yiyemeyeceğimiz kadar abur cubur alırdık. Vay be 🙂 Mesela şu anda beynimde 'Oceana - CRY Cry' ve 'INNA - Hot' şarkıları yankılanıyor.
Lan bağlantısı ile oyun oynadığımız anıları da yazarsam ağlarım cidden. ☹

Anlatın bakalım 🙃

Son düzenleyen: Moderatör:
Okuldan gelip ödevimi yapardım varsa. Daha sonra yemek yeyip direkt sokağa çıkardık. Akşam ezanına kadar mahalle maçından, saklambaca kadar her seyi oynardık. Aksam ezanı okunur okunmaz oyun biter, top sahibi topunu alır ve herkes sorunsuzca evine dağılırdı :) Bu mahallenin kusursuz uygulanması gereken bir kuralıydı.

Bu arada mahalle maçı yapmayan ve maç bittikten sonra diğer mahalleyle kavga etmeyen net çocukluğunu yaşayamamıştır :D

Bu maç sonrası çıkan kavgalardan az dayak yemedim ben :) Arada 2 tane de salladık, o kadar da ölmedik :)

Son düzenleme:
İnstagram, Tik Tok gibi sosyal medyaların insanları maymunlaştırmadığı dönemleri özledim. Bu medyalar Darwin'in teorisinin tersini kanıtladı. İnsandan maymuna doğru evrimleşme gerçekleşti. Bir de ülkemizin bu hale gelmesine katkı sağlayan malumların daha ülkeyi batırma aşamasına getirmediği, insanlarımızın daha yozlaşmamış ve medeni olduğu günleri özledim :)

Okuldan gelip ödevimi yapardım varsa. Daha sonra yemek yeyip direkt sokağa çıkardık. Akşam ezanına kadar mahalle maçından, saklambaca kadar her seyi oynardık. Aksam ezanı okunur okunmaz oyun biter, top sahibi topunu alır ve herkes sorunsuzca evine dağılırdı :) Bu mahallenin kusursuz uygulanması gereken bir kuralıydı.

Bu arada mahalle maçı yapmayan ve maç bittikten sonra diğer mahalleyle kavga etmeyen net çocukluğunu yaşayamamıştır :D

Bu maç sonrası çıkan kavgalardan az dayak yemedim ben :) Arada 2 tane de salladık, o kadar da ölmedik :)

Aylık oynamak 🤠

Poşetlerle şeker toplamak.

Ve o top damlara, balkonlara uçtuğu zaman yeni bir eğlence daha başlardı.
Küçük bir anımı anlatayım; Mahallede futbol oynuyoruz, insanlar yavrum durun çocuğum yarın oynayın dememişti o gün ve şaşırmıştık. 😂 Daha çorbasından bir yudum alamayan komşumuzun zavallı misafiri, tam yemeğe başlayacak iken arkadaşımın şutu ile neye uğradığını şaşırdı. Top, çorba kasesinin tam üstüne düştü 😂

2000ler. Yani 2000'den 2009'a kadar olan ki dönem. 2010-2012 arası ise yeni döneme geçişti. 2013'den sonra tamamen bitti. Kısaca sebeplerine gelirsek.

2000lerde teknoloji çok da eski değildi. Elimizde Windows XP vardı ve çıkan oyunlar bizi baya heyecanlandırırdı. MSN vardı. MSN üzerinden sesli veya görüntülü konuşma yapar arkadaşlarımla online oyun oynardık. MSN'in ne dinliyorum özelliği ile dinlediğimiz şarkı ile çok gönderme yapmışlığımız vardır :)

Müzikleri Winamp üzerinden dinlerdik. Hatta nostaji için bilgisayarıma tekrar indirdim geçenlerde. MP3lerimiz vardı. İlk MP3'üm Minton'ın MMP-3079 modeliydi. Boyutu ufaktı fakat video ve resim de açıyordu. Ona Spider-Man filminin resimlerini falan atmıştım. Bazı zengin arkadaşlarımda iPod vardı. iPod dediğim touch değil, mini modeliydi. Serviste arkadaşımın iPod'unu baya bir sömürmüşlüğüm vardır.

O zaman browser üzerinden oyun oynardık. Kraloyun vs. bir kenara. Miniclip diye bir site vardı. Çok güzel oyunları vardı ama bizim İngilizcemiz yoktu. Club Penguin diye bir oyun vardı, bilenler bilir. Ona yıllarımı vermiştim. Oyunda paralı üyelik alınca bir çok ek özellik geliyordu ama ben babamı bunu almaya ikna edememiştim.

Hafta sonu kurslara gidiyordum. Yüzme kursu çok keyifliydi. Baya bir arkadaş çevresi de yapmıştım. Sonra devam etmedim tabi.

Milli maçlar çok keyifliydi. Euro 2008'in heyecanı dün gibi aklımda. Oyuncuların ruhunu ortaya koyması çok hoşuma gidiyordu. Dünya futbolunda Ronaldinho'yu çok severdim. Onun videolarını bulup izlemek ayrı keyifti bizim için.

Oyun dergileri vardı. Oradan takip ediyorduk. Çıkan CDlerdeki tüm programları da kullanıyorduk. Level dergisi her ay bir oyun veriyordu. Oyunu beğenmediğim zaman D&R'da satılan 10 liralık oyunlardan alıyordum.

Dışarıda bu kadar AVM yoktu ama olanda gezmek ise çok keyifliydi. Şimdi bakıyorum da eski AVMlerin çoğu batmış durumda. Yenilerinin de sadece yemek katları full çekiyor.

Yazacak gerçekten çok şey var. 2000leri yaşamak lazım. Ömrümden 10 yıl verip o 10 yılı tekrar yaşamak isterdim.

Geri
Yukarı