OGS'nin Kaldırılması Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

TENSES

Kilopat
Karayollarının aldığı karara göre OGS 31 Mart itibarıyla kullanım dışı kalacak ve OGS kullanıcıları HGS kullanmak zorunda kalacak. Siz daha iyi olan bir sistemin bırakılıp karışıklığı engellemek vs gibi bahanelerle daha kötü olan sistemin tek başına kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bence HGS kaldırılmalı ve tek sistem olarak OGS kalmalı zaten OGS varken KGS kaldırılıp tamamen OGS ye geçmek varken niye zamanında ikinci bir sistem olarak HGS kurdular yıllardır anlayamadım. Biliyorum aslında sebebini de neyse girmeyeyim oralara.😄

OGS ile HGS farkı ne ki zaten? Müşteri olarak ikisinden de aynı şekilde geçip gidiyorsun. Böyle olması daha iyi olmuş bence.

Eskiden boğaz köprüleri ve otoyollarda nakit para ödenerek geçilirdi. Zamanla gişelerde yoğunluk olunca OGS: Otomatik geçiş sistemi devreye girdi. Cama takılan elektronik bir alet ile ödeme durmadan yapılmaya başlandı. OGS cihazı pahalıydı ama zamanla yaygınlaştı. Sonra devlet nakit para ile ödemeyi kaldırdı ve yerine OGS'ye ilave olarak KGS: Kartlı geçiş sistemini ekledi, bunda nakit para yerine temassız kredi kartı gibi ödeme yapılırdı. KGS okutmak için de durmak gerektiğinden trafik sorununa çözüm için kaldırılıp yerine HGS: Hızlı Geçiş Sistemi getirildi. OGS+HGS birlikte kullanılmaya başlandı. HGS de ön cama etiket yapıştırmak yeterliydi ve maliyeti düşüktü. Tabii devlet HGS okuyucu sistem için yatırım yapmak zorunda kaldı.

OGS cihazı geçiş esnasında bip sesi çıkardığı için gişenin geçişi okuyup okumadığı bilinebiliyordu. HGS de böyle bir şey yok. Kimi zaman hata da yapabiliyor. Bence OGS sistem olarak daha iyiydi, yeni araç aldığınızda eskisinden cihazı söküp yenisine takabilir, bankanızın cep şubesinden plaka bilgisini değiştirebiliyordunuz. HGS de yeni etiket almanı gerekiyor.
Genç arkadaşlara biraz işin geçmişinden bahsettim. Umarım uzatmış olmamışımdır. Selamlar.

OGS ile HGS farkı ne ki zaten? Müşteri olarak ikisinden de aynı şekilde geçip gidiyorsun. Böyle olması daha iyi olmuş bence.
Tek sistem olması zaten mantıklı da bu tek sistemin kötü olanının kalması mantıksız. OGS varken zamanında yanına HGS koymaları mantıksız olan. Madem OGS kalkıyor o zaman HGS de kalksın sadece plaka okuma ile geçiş yapalım daha mantıklı olur cama bir etiket yapıştırmanın pratikte bana göre bir etkisi yok. Çoğu HGS kullanıcısı yapıştırmıyor bile zaten nasıl olsa plakadan HGS olduğunu anlayıp bir kaç gün sonra geçiş yansıycak diye. Sistem hangi hızla gidersen git ön ve arka plakanı sorunsuzca okuyabiliyorsa niye gişelere binlerce liralık para harcanıyor ki? Olay etiket ücreti ise sadece karayolları geçiş plaka kayıt ücreti diye bir şey alırlar olur biter burası Türkiye zaten.
Ücretli otoyol ve köprülerden geçiş için kullanılan ödeme sistemleri.
OGS sisteminde araç camına ufak bir cihaz yapıştırılır bu her geçişte bipleyerek seni bilgilendirir bakiye kalmadıysa 3 kere bipleyerek kaçak geçtin bakiye yükle ceza yememek için diye uyarır.
HGS ise ufak bir etiketdir yine cama yapıştırılır geçip geçmediğini anlayamazsın sökmeye kalksan bir derttir. Çoğu yerde düzgün çalışmaz kaçak geçiş yersin plakan okunup sonradan düzeltilir.

İlk girişte OGS girişinden geçip çıkışta HGS gişesinden geçilirse sistem hata verip ücretsiz geçiş sağlanıyormuş birisi bunu deneyebilir mi çok merak ettim.😂 Ama geçilen gişelerin ortak (HGS ve OGS'nin birlikte olduğu) olmaması önemli.

Bence iyi oldu. Hem trafiği azaltır hem de sürekli pili biten veya bozulan OGS'lerden kurtuluruz. Nesi varmış HGS'nin. Uyanıklar OGS alıp artık direk geçemeyecek ve bütün gişelere eşit yük binerek trafik azalacaktır.

Bence iyi oldu. Hem trafiği azaltır hem de sürekli pili biten veya bozulan OGS'lerden kurtuluruz. Nesi varmış HGS'nin. Uyanıklar OGS alıp artık direk geçemeyecek ve bütün gişelere eşit yük binerek trafik azalacaktır.
OGS kullanmak uyanıklık mı olmuş? Ben zamanında daha fazla para verip OGS aldım sizi bundan alı koyan neydi? Benim yaşadığım bölgede HGS önünde de öyle pek bir trafik yaşandığını görmedim. Gerektiği yerde benim de HGS gişesi kullandığım oldu nasıl olsa plakadan belli oluyor. Zaten trafiğin yoğun olduğu yerlerde Mahmutbey gişeler gibi serbest geçiş var nerden geçtiğinizin önemi yok. Tam tersine HGS kullananlar oralarda trafik oluşturuyor yavaşlayıp okusun diye OGSdeki gibi ses olmadığı için insanlar daha tedbirli davranıyor.
Bu gün HGS taktım aracıma daha ilk girdiğim gişeden bile okumamış. Çok güzel bir tanışma oldu bizim için.😒

Son düzenleme:

Geri
Yukarı