OKB'den nasıl kurtulunur?

LEGEND.35

Hectopat
Yer
İzmir
Bu OKB illetinden bıktım usandım artık. OKB, kısaca beynin sizi hep aynı düşünce üzerinde takılı bırakması gibi bir şey. Bir şey yapayım diyorum, beynim takılı kalan düşünce yüzünden odaklanamıyorum. Kapıyı kapatıyorum, odama çekiliyorum. Tam film veya dizi izleyeyim derken sanki kapıyı kapamamisim gibi düşünceler olur, beyni rahatsız ediyor ve kısaca zevki mahvediyor. Eğer bir süre sonra takmazsam yavaş yavas geçiyor ama süre genelde zorlu oluyor. Bazen çok feci tetikleniyor, bir kere yapsam hep yapma isteği geliyor. Bu sadece kapı örneği bu kapı gibi daha bir sürü örnek var. OKB yaşamış arkadaşlar için, bu illeti nasıl anlattınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapmamaya çalışınca daha da alevleniyor o süre zarfında yapmamak önemli yapmayınca da gitmedi sizde ne kadar sürede geçti?
Süre olarak hatırlamıyorum ortalama bir süreydi 1 ay falan.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu video da yarıdmcı olur sana.

Son düzenleyen: Moderatör:
O bende de vardı. Aklıma takılan şeyleri yapmamaya çalıştım, geçti gitti.
Dostum insanlar dertlerini paylaşıyor, yardım istiyor siz de dalga geçer gibi cevap yazıyorsunuz. Obsesif Kompulsif Bozukluk, DSM 5 te yer alıyor (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) Türkçesi -Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı- Arkadaşın gerçekten okb si varsa profesyonel destek alması gerekiyor. Sizinki geçip gittiyse okb değildiniz demek ki.

Dostum insanlar dertlerini paylaşıyor, yardım istiyor siz de dalga geçer gibi cevap yazıyorsunuz. Obsesif Kompulsif Bozukluk, DSM 5 te yer alıyor (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) Türkçesi -Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı- Arkadaşın gerçekten okb si varsa profesyonel destek alması gerekiyor. Sizinki geçip gittiyse okb değildiniz demek ki.
Profesyonel destek alması gerekiyorsa burada ne işi var? Ben kendime göre yorumladım o kadar.

Bende de geçen sene başlamıştı. Psikoloğa gittim ve bana ilaç yazdı. 6 ay kadar kullandım. O sırada da randevular aldım. 2-3 defa gittim. Sonrasında ilacı kafama göre bıraktım çünkü baya iyi hissetmeye başlamıştım. İlaç da biraz uyku hali yapıyordu. Ama kafaya göre bırakmak da iyi değil. Destek almanızı öneririm. Ayrıca uyku saatleri, beslenme, yeni sosyal aktiviteler ve kendinizi rahat hissettirecek hobilerinizi vs. yapmanızı öneririm.

Psikolojik hastalıklar konusunda gram bilgim yok diyebilirim. Fazla işin tekniğine girmiyorum. Ne haddime zaten. Ancak sana tek bir tavsiye verebilirim. Boş duruyorsan boş durma. Boş duranın arkadaşı şeytandır derdi annem. Bir uğraş bul kendine. Sürekli bir aktivite içerisinde ol. Satranç kursu olur, müzik aleti olur, spor kursları olur. İşe girip çalışmak, çalışıyorsan fazla mesai falan yapmak bile olur. Ha zaten bunları yapıyorsan diyecek bir şeyim yoktur.

Sizinki geçip gittiyse OKB değildiniz nasıl bir cümle onu anlamadım. İlacın en büyüğü insanın kendisidir. Bu hastalıklara kendini sürükleyende insandır, onlardan çıkıp kurtulacak olanda. Bu forumda yaş kitlesi küçük olduğu için 13-14 yaşında insanlar kendine tanı koymayı çok seviyor. Şurada 10 kişiye sorsan 9 tanesi ya obsesif bozukluk sahibi, ya anksiyete sahibi fakat bilmedikleri bir şey var ki toplumun ağzına sakız olmuş bu hastalıklar ciddi hastalıklar. Google'a yazdığınızda "eğer şunlara sahipseniz anksiyetesiniz" cümlesini her sitede görebilirsiniz fakat zerrrre alakası yok. Obsesif bozukluğu olan bir tanıdığımın %40 engel raporu var. Gözlerinin hareketlerinden bile anlarsınız. DSM 5 isimli kitabın ana konusu zaten ruhsal bozukluklar, içinde obsesif bozukluğun olmasına şaşmamalı değil mi? Ve emin olun, işi gerçek rapora dönüştürecek olursak kendi kendine onca şeyi atlatmış insanlar var ki. Onlardan biri de benim, rahatlama dönemlerimden önce yaşadığım şeylerden dolayı, kafamda yaşadığım sorunlardan dolayı bir psikoloğa gidecek olsaydım 50mg antidepresanla bilinmeyen bir yolculuğa başlardım. Ve o ilaçlar benim günlük hayatıma etki ederdi. Peki ne oldu? Hepsi geçti gitti. Ve karaciğerimi antidepresanla yordum, ne psikolog veya benzeri bir şeyle vakit kaybettim. Bunların hepsi işlevsiz demiyorum fakat insan içinde kendine inanırsa, üstesinden gelemeyeceği bir şey yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı