Okçuluk Sporu Yapan, Bilgisi Olan Var Mı ?

Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar okçuluk sporuna ilgim var ve yaşadığım ilçede okçuluk ile ilgili bilgi alabileceğim bir yer yok. Sosyalde başlıkları araştırdım ama yeterli bilgiyi bulamadım ve size danışmak istedim. Yardımcı olabilecek bir arkadaş, kardeş, ağabey varsa sorularım var.

Öncelikle kendimden bahsetmem gerek 21 yaşımdayım boyum 1.70 kilom 103 boyuma göre kilom oldukça fazla doğal olarak göbekte var. Bu sporu yapmak için kilolu olmak engel midir ?
Solağım ne tür bir yay seçmem gerekir ?
Makaralı ve klasik yayların arasında ne tür farklar vardır ?
Başlangıç için nasıl bir yay seçmeliyim ?

Şimdilik aklıma takılan sorular bunlar cevaplayabilecek ve yardımcı olabilecek birisi olursa sevinirim.

Konu günceldir.

Konu günceldir.

Ben geçiyordum yeni gördüm hocam ;

Öncelikle kilo abartı değil ve göbekte sorun değil.

Sağ sol olarak yay olanakları mevcuttur o sizin için bir sorun teşkil etmez.

Klasik yay(Olimpik yay) ile makaralı yayın fark olarak ağırlıkları ve çekiş güçlerinde farklılıklar var. Bizim bu hedef okçuluğunda yayı tutmak gibi durumumuz yok görünenin aksine sadece avuç içi ile itiyoruz. Bu nedenle bir hocam bırakışı yapamayanlar makaralı yayı tercih edebilir demişti. Görsellerde aratırsanız zaten görünenden başka farklar yok. Sadece normal yaylar hep aynı librede sizi zorlarken makaralıda ilk çekişten sonra ağırlık 3/1 oranında düşer ve beklemesi daha kolay olur.

Ben başlarken normal yay ile başladım normalin teknikleri sizi makaralıyada hazırlıcaktır.

Başka sorunuz var ise belirtiniz.

Ben geçiyordum yeni gördüm hocam ;

Öncelikle kilo abartı değil ve göbekte sorun değil.

Sağ sol olarak yay olanakları mevcuttur o sizin için bir sorun teşkil etmez.

Klasik yay(Olimpik yay) ile makaralı yayın fark olarak ağırlıkları ve çekiş güçlerinde farklılıklar var. Bizim bu hedef okçuluğunda yayı tutmak gibi durumumuz yok görünenin aksine sadece avuç içi ile itiyoruz. Bu nedenle bir hocam bırakışı yapamayanlar makaralı yayı tercih edebilir demişti. Görsellerde aratırsanız zaten görünenden başka farklar yok. Sadece normal yaylar hep aynı librede sizi zorlarken makaralıda ilk çekişten sonra ağırlık 3/1 oranında düşer ve beklemesi daha kolay olur.

Ben başlarken normal yay ile başladım normalin teknikleri sizi makaralıyada hazırlıcaktır.

Başka sorunuz var ise belirtiniz.

Cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim ben unutmuştum bu konuyu artık cevap almaya almaya.
İlk başta da dediğim gibi herhangi bir kurs yok yaşadığım ilçede ben amatör olarak kullanmak istiyorum kaliteli atışlar yapmak istiyorum nasıl bir yay ile başlamalıyım bütçe olarak ne kadar uygun ve kaliteli olursa o kadar iyi olur fiyat aralığım 500 liranın altında şuan için. Ona göre bir yay ve ok önerirseniz teşekkür ederim. İlk başlarda nelere dikkat etmeliyim ?

ATA ARCHERY STANDART YAY SETİ 19233291S

Başlangıç yay seti diye geçer bunlar. İçinde 6 adet okta var. Bu veya buna benzer bir yerden alabilirsiniz ben ilk gelen linke girdim.

Şimdi size öğretecek birisi yoksa internetten öğrenmek zorunda kalacaksınız. Teknik detay veren videolara bakabilir sonrasında ben "World Archery" adlı youtube kanalından profesyonelleri izliyorum orada nasıl attıklarını izleyebilirsiniz.

Çok sağol kardeşim bu aralar çok yoğunum. Müsait olduğum zaman hem maddi açıdan hem iş açısından başlayacağım inşallah. Yine bilgi almak isterim senden ileridede.

1.jpg
Okçuluk bende yaptım. Orta düzeyde bıraktım. Yay setini 1800TL'ye almıştım. Sorularınızı bende yanıtlayabilirim.

Gençlik Spor vardı hocam İTÜ'nün yakınlarında. Yani okçuluk yapılan yer ordaydı.
Hocam bu yayın linkini atabilir misiniz ?
Spor olarak zevkli olan kısımları neler ?
Zorlukları neler ?
Nasıl bir alanda çalışmak iyi olur malum şehirde yaşıyoruz uygun kısımlar nereleridir ?
Dikkat edilmesi gereken konular neler ?
Ben zevk için yapmak istiyorum ciddi bir düşüncem yok zaten 21 yaşımdayım bu yaştan sonra bakamam olimpik kısımlarına sanırım mümkünde olmaz.
Olimpik yayla normal yayların farkı nedir ?
Sizin öneriniz nedir bu konuda?
Malum makaralı yayların görünümleri çok hoş, performans ve kullanım açısından nasıllar acaba ?

Yeni konular

Geri
Yukarı