Okul zaman kaybı mı?

Frzoom

Decapat
Daha fazla  
Herkes selamlar bu konu biraz sohbet kıvamında olacak. İlk soru sizce okul zaman kaybı mı? Diğer soru okula gitmeyip ne yapılır nasıl kendi gelişimimizi sağlarız.

Açıkçası benim şahsi görüşüm bir yerden sonra zaman kaybı olduğu yönünde. Sonuç olarak gerçek hayatta yok türevmiş, integralmiş yok şunun kimyasını inceleyeyim demeyeceğimize göre bir yerden sonra okulda öğrenilenler sadece sınavlarda soru olsun diye öğrendiğimiz şeyler. Meslek lisesi okuyorsan orası başka, bölüm dersleri gerçekten işe yarar şeyler katabiliyor.

Açıkçası benim şahsi görüşüm bir yerden sonra zaman kaybı olduğu yönünde. Sonuç olarak gerçek hayatta yok türevmiş, integralmiş yok şunun kimyasını inceleyeyim demeyeceğimize göre bir yerden sonra okulda öğrenilenler sadece sınavlarda soru olsun diye öğrendiğimiz şeyler. Meslek lisesi okuyorsan orası başka, bölüm dersleri gerçekten işe yarar şeyler katabiliyor.

Bende öyle düşünüyorum biraz klişe bir yargı ama gerçekten okulda öğretilen şeylerden çoğu sadece sınavlarda sorulcak bir şeyler olsun diye.

Bence boş değil ama öğrettikleri şeyler de hayatımızda bize lazım olmayacak. Mesela sokaktan geçen birisi bize bir cümle verip burada kaç tane fiilimsi var demeyecek. Ya da kök 64 ün tam kare olup olmadığını sormayacak. Ya da bize gen aktarımı veya kromozomları sormayacaklar.

Bende öyle düşünüyorum biraz klişe bir yargı ama gerçekten okulda öğretilen şeylerden çoğu sadece sınavlarda sorulcak bir şeyler olsun diye.
Öyle evet. Bakın ben şahsen muhasebe okuyorum ve muhasebeyle alakalı yerlerde de çalıştım. Ancak ne okulda gördüklerimi muhasebe bürolarında kullandım, ne de muhasebe bürosunda öğrendiklerimi okulda kullandım. Yani dersleri görüyorsunuz ama görmüş olmak için. Bizi boş boş bilgiyle doldurup kafamızı şişirmekten başka bir işe yaradıkları yok şahsen.

Herkes için değil eğer bir fikrin varsa ve peşinden koşman lazımsa tüm saatlerini verip sonunda ona ulaşabileceğini düşünüyorsan ve okul buna engelse evet zaman kaybı ama normal insanlar için okul gayet yararlı.

Bence boş değil ama öğrettikleri şeyler de hayatımızda bize lazım olmayacak. Mesela sokaktan geçen birisi bize bir cümle verip burada kaç tane fiilimsi var demeyecek. Ya da kök 64 ün tam kare olup olmadığını sormayacak. Ya da bize gen aktarımı veya kromozomları sormayacaklar.
Gen aktarımı, kromozom vb. şeyler bilim ile ilgilenenler için gerekli hocam. Herkes turizmci veya başka birşey olmak zorunda değil. Fakat öbürlerine katılıyorum. Matematikte toplama, çıkartma, bölme, çarpma yeterli. Türkçede ise harfleri öğrenmek ve düzgün cümle kullanmak dışında hiç bir şey önemli değil. Bakkala gidince bana bu cümlede kaç tane türemiş sözcük var, öznesi nedir söyle sana beleş vereyim demiyorlar.

Geri
Yukarı