Artık okul bana boş zaman kaybı gibi geliyor

Matematikle yazılımcılığın bi alakası yoktur, yanlış yönlendirmeyin. En fazla alakası mantık ve analitik düşüncedir ki bu zaten zamanla gelişir. Onun dışında bildiğimiz sayısal matematik verileri makine kendi işler zaten.

Yazacağınız koda veya çalışacağınız alana göre trigonometri veya limit işlemleri yapmanız gerektiği oluyor. İyi matematik bilmek zorunluluk değil ancak kesinlikle avantaj sağlayacak bir konu.

Üniversite de büyük etken tabii ki. İşverenler ODTÜ mezunu ile Hakkari Üniversitesi mezunu öğrencisini aynı kefeye koymuyor. Kaldı ki ODTÜ kazanan birisinin üniversitede ben çok yatacağını sanmıyorum. İllaki kendine bir şeyler katmak için uğraşır.
Yeni mezun hakkarili kendine koyar geliştirir ve öğrenirse bir senior developer 20k ile başlar.

ODTÜ lü mezun temel kod deneyimiyle 5k ile junior olarak abilerinden öğrenmeye çalışır.

Sektörde diploma yok bilgi deneyim ve tecrübe var :):)

Yeni mezun hakkarili kendine koyar geliştirir ve öğrenirse bir senior developer 20k ile başlar.

ODTÜ lü mezun temel kod deneyimiyle 5k ile junior olarak abilerinden öğrenmeye çalışır.

Hakkirili IK'ların CV değerlendirmesinden geçemez, ODTÜ'lü mezun olduğu okul sebebiyle yüzlerce kişiyi IK elemesinde geride bırakır :)

Kesinlikle anlatmak istediğim şey bu. Bilgi, deneyim ve yenilikçi olmak şart. Okuyupta meslekten devam eden veya okuduğunun dışına çıkıp kendini geliştiren kişi sayısı çok az.

@laislabonita üniversite de büyük etken diye belirttim fark ettiyseniz. Hakkari Üniversitesi öğrencisi iş bulamaz gibi bir şey dediğimi sanmıyorum ben ama.
Yok hocam ben zaten seni anladım, sen iyi bir meslek için iyi bir üniversite şart gibi bir düşünce içerisindesin ama bu kısmen doğru bir yaklaşım özellikle yazılım sektöründe çalışabilmek için.

İşveren senden ne yapabileceğine, yetkinliğine ve uzmanlığına bakıyor. Bu hususta diploma yalnızca bir kriter.

Prestijli bir üniversiteni sadece cv ne yazarsın seni öne çıkarmaz. :)

Hayatının tadını çıkar günde 2 3 saat çalış ödevlerini yap fazla kasma hafta sonları oyun oyna dizi film arkadaşlarınla gez önünde uzun bir yol var bu zamanların kıymetini bil sömestr ve yaz tatili var 25 26 yaşına gelince iş hayatının zorluğu aklına gelecek okul hayatı gene iyi.

Kendim özelde çalıştığım için bizzat biliyorum. Bir ara iş başvurusu yaparken rakibim sırf Hacettepe mezunu diye onu işe almıştı işveren. Her yerde üniversite açılıyor, önemli olan her zaman için iyi bir üniversite ve bölümdür. İyi üniversitenin sağladığı imkan her zaman için fazla olur. Şu an hangi işle meşgul olduğunuzu bilmiyorum ancak özelde iş başvurusu falan yaptığınızda gerçekten çok büyük bir etken olduğunu fark edeceksiniz.

Yok hocam ben zaten seni anladım, sen iyi bir meslek için iyi bir üniversite şart gibi bir düşünce içerisindesin ama bu kısmen doğru bir yaklaşım özellikle yazılım sektöründe çalışabilmek için.

İşveren senden ne yapabileceğine, yetkinliğine ve uzmanlığına bakıyor. Bu hususta diploma yalnızca bir kriter.

Prestijli bir üniversiteni sadece cv ne yazarsın seni öne çıkarmaz. :)

Gayet öne çıkarır. Türkiye'de özellikle kurumsal firmaların IK'ları halen okula göre eleme yapıyor ilk etapta. Bu dediğim şirketler de küçük ve eski şirketler değil, kendilerini yenilikçi olarak tanıtan şirketler. ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi diploman varsa her zaman bir adım öndesindir özellikle kurumsal şirketlerin önünde.

Yazılım veya bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşlara tavsiyem, kendini geliştir olayına çok takılmayın. Üçüncü sınıfta artık bir alana yoğunlaşmaya başlayın, işin yazılım tarafını elinizden geldiğince öğrenmeye çalışın. Sizi esas öne çıkaracaklar yabancı dil bilgisi, hitabet, düzgün bir LinkedIn Profili, Medium profili, Github profili ve tüm bunları birleştiren düzgün hazırlanmış bir CV. Bu alanlara yoğunluk verin, tecrübe ve projeleri iş hayatında halledeceksiniz zaten. Çevre yapın, sosyal medyayı iyi kullanın.

Gayet öne çıkarır. Türkiye'de özellikle kurumsal firmaların IK'ları halen okula göre eleme yapıyor ilk etapta. Bu dediğim şirketler de küçük ve eski şirketler değil, kendilerini yenilikçi olarak tanıtan şirketler. ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi diploman varsa her zaman bir adım öndesindir özellikle kurumsal şirketlerin önünde.

Yazılım veya bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşlara tavsiyem, kendini geliştir olayına çok takılmayın. Üçüncü sınıfta artık bir alana yoğunlaşmaya başlayın, işin yazılım tarafını elinizden geldiğince öğrenmeye çalışın. Sizi esas öne çıkaracaklar yabancı dil bilgisi, hitabet, düzgün bir LinkedIn Profili, Medium profili, Github profili ve tüm bunları birleştiren düzgün hazırlanmış bir CV. Bu alanlara yoğunluk verin, tecrübe ve projeleri iş hayatında halledeceksiniz zaten. Çevre yapın, sosyal medyayı iyi kullanın.
Hocam nasıl kendinizi geliştirmeye takılmayın? Sırf bu sebepten okulda her sene 15 sene öncesinin teknolojisi anlatılıyor. Sizin dediğiniz bu işi sevmeyen, sadece iş olarak yapacak bir insanı tarif etmişsiniz. Bu işe gönül veren insanlar bunu bu şekilde yapmıyorlar. Ülkemizin gerçekleri bu olabilir fakat yurtdışı için durum böyle değil. Çoğu firma diplama yerine yazdığı kod kalitesine bakıyor artık, adam yetiştirmekle uğraşmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı