Okula Gitmeden Nasıl İngilizce Gelişir?

Yazılı olarak öğrendiğin gerçekte öyle olmuyor. Ben de çok iyi İngilizcem var sanırdım. Yazılı olarak çok kişiyle de konuştum dün bir bayanla İngilizce konuşurken çok tıkandığımı farkettim. Kesinlikle sözlü olarak ağırlık verilmeli.
Haklısın insan kem küm ediyor ve bazen anlamadığın oluyor. Hem Side'de çok yabancı var [emoji16]

Eğer gerçekten iyi bir gramer ile öğrenmek istiyorsan bir arkadaş zaten belirtmiş gidip kitapları İngilizce okumalısın. En başarılı yolu bu. Fakat bu yolla konuşma geliştiremezsin sadece yazıda kalır sesli okursan kelimelerin telaffuzlarına bakarsan orası ayrı konu.
Film ve dizileri İngilizce izleyebilirsin fakat bunlarda da kelimeleri kısaltma gibi olaylarla karşılaşırsın arada günlük konuşma dillerini kullandıkları olur. Konuşma dillerini öğrenmek tabi ki fayda sağlar fakat bu seferde yazı dilinden eksik kalırsın biraz İngilizce alt yazılı izlersen biraz daha iyi olur her iki yönden de geliştirirsin kendini. Fakat grameri iyi kullanan ve konuşma dilini oldukça az kullanan diziler bulaya çalış.
Diğer yol ise birileri ile konuşarak öğrenmek bu en etkili yoldur diyebilirim. Anlamadığında gerçekten merak edip gidip bakıyorsun anlamına mecburen. Bu da öğrenmeni gerçekten baya hızlandırıyor bundan emin olabilirsin. Fakat sorunu şurada karşındaki kişi senin gramer hatalarını görmezden gelip aynı şekilde devam edebilir. "No problem man. I am undurstand you. Fuck the grammer" diyebilir. Düzgün dil bilgisi kullanan birisini bulursan seni uyarabilecek en uygun yöntem budur.
Sonuncu olarak oyundan öğrenme oyunlarda genelde dil bilgisi ve telaffuzlar değişebiliyor. Bu yöntemi pek önermem eğer amacın çevrim içi bir oyunda diğer oyuncularla sohbet ise zor ama nadir de olsa arada dil bilgisini iyi kullanan birkaç kişi bulursun onlarla konuşabilirsin. Hatta skyp adresini alıp konuşmanı devam ettirip geliştirebilirsin.
Oyunlarda yazışma işine gelirsek. buraya hiç girişme derim çünkü öğreneceğin dil İngilizce olmaz. :D
Gg,hf,gl,gg gibi birçok kısaltma ile karşılaşman çok normal sadece bunlar olsa belki bir ihtimal fakat oyuncular her şeyi kısaltarak yazmaya alışmış haklılar da oyunu kaçırmamak için kısa yazmalılar. Neyse bunun tartışma yeri değil burası. Sonuçta karşına gerçek yazımı çıksa anlarsın fakat sohbet dilinde anlayacağını pek sanmam. İki dilin karşılaştırması şu şekilde.
Doğrusu = How are you
sohbet dili= h r u
Son olarak şunu da söyleyeyim eğer amacın sadece oyunda konuşmak ise sohbet dilini kullanman gerekebilir. Çünkü İngilizceyi bilsen de bazen sohbet dilinde sıkıntı yaşayabiliyorsun. Fakat İngilizceyi bilmeden bu yola girersen senin İngilizceni baya kötü etkileyecektir.

Eğer gerçekten iyi bir gramer ile öğrenmek istiyorsan bir arkadaş zaten belirtmiş gidip kitapları İngilizce okumalısın. En başarılı yolu bu. Fakat bu yolla konuşma geliştiremezsin sadece yazıda kalır sesli okursan kelimelerin telaffuzlarına bakarsan orası ayrı konu.
Film ve dizileri İngilizce izleyebilirsin fakat bunlarda da kelimeleri kısaltma gibi olaylarla karşılaşırsın arada günlük konuşma dillerini kullandıkları olur. Konuşma dillerini öğrenmek tabi ki fayda sağlar fakat bu seferde yazı dilinden eksik kalırsın biraz İngilizce alt yazılı izlersen biraz daha iyi olur her iki yönden de geliştirirsin kendini. Fakat grameri iyi kullanan ve konuşma dilini oldukça az kullanan diziler bulaya çalış.
Diğer yol ise birileri ile konuşarak öğrenmek bu en etkili yoldur diyebilirim. Anlamadığında gerçekten merak edip gidip bakıyorsun anlamına mecburen. Bu da öğrenmeni gerçekten baya hızlandırıyor bundan emin olabilirsin. Fakat sorunu şurada karşındaki kişi senin gramer hatalarını görmezden gelip aynı şekilde devam edebilir. "No problem man. I am undurstand you. Fuck the grammer" diyebilir. Düzgün dil bilgisi kullanan birisini bulursan seni uyarabilecek en uygun yöntem budur.
Sonuncu olarak oyundan öğrenme oyunlarda genelde dil bilgisi ve telaffuzlar değişebiliyor. Bu yöntemi pek önermem eğer amacın çevrim içi bir oyunda diğer oyuncularla sohbet ise zor ama nadir de olsa arada dil bilgisini iyi kullanan birkaç kişi bulursun onlarla konuşabilirsin. Hatta skyp adresini alıp konuşmanı devam ettirip geliştirebilirsin.
Oyunlarda yazışma işine gelirsek. buraya hiç girişme derim çünkü öğreneceğin dil İngilizce olmaz. :D
Gg,hf,gl,gg gibi birçok kısaltma ile karşılaşman çok normal sadece bunlar olsa belki bir ihtimal fakat oyuncular her şeyi kısaltarak yazmaya alışmış haklılar da oyunu kaçırmamak için kısa yazmalılar. Neyse bunun tartışma yeri değil burası. Sonuçta karşına gerçek yazımı çıksa anlarsın fakat sohbet dilinde anlayacağını pek sanmam. İki dilin karşılaştırması şu şekilde.
Doğrusu = How are you
sohbet dili= h r u
Son olarak şunu da söyleyeyim eğer amacın sadece oyunda konuşmak ise sohbet dilini kullanman gerekebilir. Çünkü İngilizceyi bilsen de bazen sohbet dilinde sıkıntı yaşayabiliyorsun. Fakat İngilizceyi bilmeden bu yola girersen senin İngilizceni baya kötü etkileyecektir.
Grammar'a gerek yok hocam bence. Oyunlarda sohbetden bahsetmiş arkadaş. Ve arkadaşa soracağım. Okumuyor musun @Just Just Okay?

Grammar'a gerek yok hocam bence. Oyunlarda sohbetden bahsetmiş arkadaş. Ve arkadaşa soracağım. Okumuyor musun @Just Just Okay?
Evet öyle anlaşılıyor dediğiniz gibi fakat mesajda da belirttiğim gibi bu onun ingilizcesini gerçekten kötü etkileyecektir.
Tavsiyem mesajları dikkatle okuman ve kendine uygun olan yöntemi şeçmen seçim kararı gene senin bizimkisi sadece yönlendirme.

Ingilizce alt yazili dizi ve film izle.
Ingiliz aksanini anlamakta zorlanirsan Amerikan aksani konusulan dizi ve filmler izle, ingilizce alt yazilir.
Ingilizce kitaplar oku. Ders kitaplarini falan bosver, direkt okumak istedigin bir romanin ingilizcesini oku.
Ornegin uzay konseptine merakin varsa gidip "The Martian" kitabini alabilirsin. Gayet de anlasilabilir, gundelik dilde yazilmis bir kitap.
Biraz daha zorlayici olsa da Jack London kitaplarini okuyabilirsin ingilizce, cok guzel sifatlar kullanir, ozellikle vahsi yasami nitelendirmek icin. Zorlanabilirsin ama ogretici olur. Ayrica "Beyaz Dis" kitabini herkesin okumasi lazim : ) ( White Fang - Jack London )
Dizi ve kitap okurken amacin ingilizceni gelistirmek olmasin. Zevk almaya, konuyu anlamaya bak. Anlamadigin yerde dur, geri sar; arastir. Bos bos bakma yani.
Internette ingilizce konusulurken cok fazla gramer hatasi ve "slang" kullanilir. Bunlari ogrenmek elbette faydasiz degil ama daha saglam ogrenmek icin tek kaynak internette gordugun ne idugu belirsiz adamla konusmak olmamali.
Tum bu dediklerimi yapsan da cok onemli bir eksikligin olacak. O da konusma.
Malesef bunun icin birisiyle sohbet etmen anlamsiz. Cunku gundelik sohbetlerden ziyade, spesifik bir konu hakkinda araliksiz konusabilme yetini gelistirmen gerekiyor. Bunun icin de daha ciddi dostluklar ve daha derin sohbetler icinde bulunman gerek. O yuzden yurt disina cikmak en garanti cozum. Benim universitenin ilk yillarinda Ingiliz bir kiz arkadasim olmustu. 2 sene beraber gecirdik. Dogru duzgun konusulani anlamayan ben, telefonda çatır çatır kavga edebilecek seviyeye çok hızlı geldim. Böyle dediğime bakma, birisiyle hararetli şekilde tartışabilmek için o dili cidden iyi bilmen gerekir. "Ben Ingilizce kavga edemiyorum" diyen cok insan taniyorum ben. SImdi burada gereksiz yere insanlarla tartismayi ovuyormusum gibi olmasin, ana fikir seri bir sekilde fikirlerini seninle ayni dusunceye sahip olmayan birisine anlatabilecek seviyede konusma yeteneginden bahsediyorum. Ayni yetenek münazara ederek de kazanılabilir.

Gramere cok fazla kafayi takmana gerek yok. Bir noktadan sonra konusurken sen farkinda olmadan zaten past perfect'ler havada ucusmaya basliyor, ruyalarinda ingilizce konusuyorsun. Bazi seyleri "Ingilizce" dusunuyorsun direkt olarak. Bazen bir kelimenin Turkce'si aklina gelmiyor ya da Ingilizce daha iyi ifade ediyorsun. Bu seviyelere gelince gramer icin ozellikle egilebilirsin.
Bunu dün gece yatağımda okurken yanımda Beyaz Diş duruyordu :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı