Okulda Akran Zorbalığına Uğruyorum

Merhaba Arkadaşlar,

Ben genellikle pek arkadaş edinmeyi sevmem. 1 - 2 arkadaşım vardır en fazla. Bunun dışında zamanımı kitaplarla geçirmeye bayılırım. Ortaokulda genellikle sınavlarda hep okul 1.'si çıkardım ve çok çalışırdım derslerime. LGS zamanı boyum kadar kitap bitirmiştim. Etrafımda ki herkes ise alkol sigara peşindeydi okulda. Bu yüzden okuldan birisi atıldı bile. Gittiğim okul ise semtte ki en iyi ortaokuldu. Gençliğin halini biliyorsunuz zaten. Bunları hava atmak maksatlı anlatmıyorum fakat ne kadar çok çabaladığımı bilin istedim. LGS'ye girdim ve sözeli tamamen doğru yaptım. Ancak sayısalda bende bulunan stres bozukluğu nedeniyle kendimi aslında zorlanmadan yapabileceğim soruları yapmayıp bıraktım ve potansiyelimin altında bir okula yerleştim. Biliyorsunuz ki en fazla %12'lik dilime kadar sınavla alınıyor bense %6'ya girebildim.

İşte olaylar tam olarak burada başlıyor. Gittiğim okulda ki herkes alkol, içki, karı kız(sevişme dahi) peşinde. Bense bu ortama düşünce ne yazık ki tam anlamıyla "yıkıldım". Ne ders çalışacak istek kaldı içimde ne de kendimden umudum. Sizlere bunları söylüyorum çünkü çözüm bulamıyorum. Bir diğer durum ise "zorbalık". Okulda o "bad boy" diye tasvir edilen kaslı, kızların peşinden konuştuğu tipler tarafından darp ediliyorum. Bunu aileme anlattım ancak onlar "he" deyip geçtiler. Hiç ilgilenmediler. Ve bu benim psikolojimi çok bozdu. Artık ne ders çalışmak için çabalıyorum ne de başka bir şey. Başkasına anlatmak istiyorum fakat utanıyorum. Umarım okumaya değer bulur ve ilgilenirsiniz. Bu tipler darp dışı kişiyi utanç
Başka liseye nakil aldırma durumunuz yoksa hiç kafaya takmayın. Fen lisesinde bile böyle tipler mevcut. Bu tip insanlardan kaçış yok... Fiziksel olarak karşı koyamıyorsanız ( yada çevre olarak) yapacağınız en etkili tavır hiçbir şekilde tepki vermemek. Bunlar kendilerini 20 yaşında alfa bir dövüş makinesi zannetselerde zihin olarak çocuktan farksızlar. Zorbalık sırasında herhangi bir tepki vermezseniz, oyuncağı bozulmuş çocuk misali biraz daha üsteliyecek, belki baskıyı arttıracak , tepkisiz kalırsanız , kendini zihinsel açıdan tatmin edemeyeceğinden en sonunda peşinizi bırakacaktır. Arada laf atıp sizi yoklayabilirler, tavrınızı korursanız devamını getirmezler. Lisenin başında bu tarz insanlar kendilerini etrafa göstermeye ve ilgi çekmeye çalıştıklarından belli bir çevreye sahip olduktan sonra sergiledikleri agresiflik yavaşça sönecektir. Burdaki en büyük kilit nokta herhangi bir tepki (laf, bakış, sitemkar mimik vs) vermemeniz. Yoksa onların gözünde "oyuncak" olmaya devam ediceksin... Derslerini ve sevdiğin şeyleri bu tip insanlar için sakın bırakma. İlerde çok pişman olursun(sana zorbalık eden neandertaller gibi).

Başka bir şeylerle aktivite yap, sosyelleş, arkadaş çevreni 5-6 kişiye çıkart, kız arkadaş edin sace konuşacak sevgili olarak değil, onların hoşuna gidecek bir şeyler yap, o bad boylar bir ... Yiyemezler.
Asla kendini ezdirme o bağırıyorsa sende bağırcan o vuruyorsa sen de vur.

8. Sınıfım bizim okulda böyleler kekolar var .

Merhaba Arkadaşlar,

Ben genellikle pek arkadaş edinmeyi sevmem. 1 - 2 arkadaşım vardır en fazla. Bunun dışında zamanımı kitaplarla geçirmeye bayılırım. Ortaokulda genellikle sınavlarda hep okul 1.'si çıkardım ve çok çalışırdım derslerime. LGS zamanı boyum kadar kitap bitirmiştim. Etrafımda ki herkes ise alkol sigara peşindeydi okulda. Bu yüzden okuldan birisi atıldı bile. Gittiğim okul ise semtte ki en iyi ortaokuldu. Gençliğin halini biliyorsunuz zaten. Bunları hava atmak maksatlı anlatmıyorum fakat ne kadar çok çabaladığımı bilin istedim. LGS'ye girdim ve sözeli tamamen doğru yaptım. Ancak sayısalda bende bulunan stres bozukluğu nedeniyle kendimi aslında zorlanmadan yapabileceğim soruları yapmayıp bıraktım ve potansiyelimin altında bir okula yerleştim. Biliyorsunuz ki en fazla %12'lik dilime kadar sınavla alınıyor bense %6'ya girebildim.

İşte olaylar tam olarak burada başlıyor. Gittiğim okulda ki herkes alkol, içki, karı kız(sevişme dahi) peşinde. Bense bu ortama düşünce ne yazık ki tam anlamıyla "yıkıldım". Ne ders çalışacak istek kaldı içimde ne de kendimden umudum. Sizlere bunları söylüyorum çünkü çözüm bulamıyorum. Bir diğer durum ise "zorbalık". Okulda o "bad boy" diye tasvir edilen kaslı, kızların peşinden konuştuğu tipler tarafından darp ediliyorum. Bunu aileme anlattım ancak onlar "he" deyip geçtiler. Hiç ilgilenmediler. Ve bu benim psikolojimi çok bozdu. Artık ne ders çalışmak için çabalıyorum ne de başka bir şey. Başkasına anlatmak istiyorum fakat utanıyorum. Umarım okumaya değer bulur ve ilgilenirsiniz. Bu tipler darp dışı kişiyi utanç
Ben 6. sınıftayı ve pek ders çalışmayı sevmem. Hatta belki bu karantinadan beri en az 1000 soru çözmüşümdür. Biraz az 4 aya göre. Sizce iyi mi? Siz nasıl kazandınız kitap okuma alşıkanlığını?

Bu arada darp raporu alıp mahkemeye versen :D

Kardeşim başkaldır sürekli başkaldır dayak yesen bile korkma cesaretli ol en uygun zamanda Muaythai'e başla ama sakın bunu kavga için kullanma kendini savunman için kullan.

Müdür yardımcısı, rehber öğretmeni gibi kişilere şikayet et. Mutlaka müdahale ederler etmezlerse durumu MEB'e bildirirsin. Eğer okul dışarısında sana bulaşacaklarını düşünüyorsan hiç korkma. Öyle bir şey yapmaya kalkarlarsa polise gideceğini söyleyerek onları korkut. Seni darp ederlerse polise gidersin ama böyle bir şey yapamayacaklarından eminim.

Merhaba arkadaşlar,

İşte olaylar tam olarak burada başlıyor. Gittiğim okulda ki herkes alkol, içki, karı kız(sevişme dahi) peşinde. Bense bu ortama düşünce ne yazık ki tam anlamıyla "yıkıldım". Ne ders çalışacak istek kaldı içimde ne de kendimden umudum. Sizlere bunları söylüyorum çünkü çözüm bulamıyorum. Bir diğer durum ise "zorbalık". Okulda o "bad boy" diye tasvir edilen kaslı, kızların peşinden konuştuğu tipler tarafından darp ediliyorum. Bunu aileme anlattım ancak onlar "he" deyip geçtiler. Hiç ilgilenmediler. Ve bu benim psikolojimi çok bozdu. Artık ne ders çalışmak için çabalıyorum ne de başka bir şey. Başkasına anlatmak istiyorum fakat utanıyorum. Umarım okumaya değer bulur ve ilgilenirsiniz. Bu tipler darp dışı kişiyi utanç.

Ben bunu ilk okulda yaşadım okulumun en iyisi gösterilirdim hep dışlandım dışlandım sonunda piskolojim gitti orta okulda da devam etti annem gil tınlamadı hep başka okul istedim şimdi liseden toplamaya çalışıyorum yapacağın en iyi şeyi söyleyeyim bir psigoloğa git bir süre sonra aileni isteyecek en sonunda doktor arada olduğu için önemli bir durum olduğunu anlayabilirler.
Ya okul deyişikliği de işe yarayabilir açıkcası annem gile cumhurbaşkanını getirsem 2 gün etki gösterir o kadar gevşek ilgilidirler bu konuda konusu açılınca da öyle sandık böyle sandık biz bilmeyiz o konuyu bu konuyu en sonunda sınıfımda 2 inci oldum 350 gibi bir puanla Tab ortam belli bana yaklaşan bile neredeyse yoktu özele geçtim durumum iyi 10'a geçtim şimdi yavaş yavaş ders çalışabiliyorum
Gerçekten ne yaşadığını biliyorum ya okul değiştir ya da aileni bu durumun ciddiyetine geçirt benim hadi 2 sene toplama sürecim var ama senin olmayabilir.
Müdür yardımcısı, rehber öğretmeni gibi kişilere şikayet et. Mutlaka müdahale ederler etmezlerse durumu Meb'e bildirirsin. Eğer okul dışarısında sana bulaşacaklarını düşünüyorsan hiç korkma. Öyle bir şey yapmaya kalkarlarsa polise gideceğini söyleyerek onları korkut. Seni darp ederlerse polise gidersin ama böyle bir şey yapamayacaklarından eminim.

Hocam bunu deneyen birisi olarak sınıf olarak üstüne bindiklerinde gerçekten çok daha kötü oluyorsun okul dışı değil ama okul disiplin cezaları çok kötü ben bunun için 8 sene kurtulamadım sırf şikayet ettim diye sırf nefretleniyorlar sana ama kendini savunmayı öğrenmek en iyi durum.

Dikkatli ol. Kendini ezdirme. O saçma ortamlara da bulaşma devam et. Ailenel ve öğretmenlerle gerekise okul yönetimiyle görüş. Ben ilk LGS'ye giren tayfadaydım oraokulda ben de zorbalık görüyordum kendimi ezdirmememe rağmen. Şu an lise 3 oldum öyle bir sorunum yok. Öyle pis insanlardan da pis alışkanlıklardan da uzak duruyorum. Ama kız arkadaş meselesi kötü değil düzgün birini bulursan ve yanlış şeyler yapmazsan neden olmasın.

"Kız arkadaş meselesi kötü değil"? Mantığını kullan bir erkek bir kızı bulduğunda sadece konuşmakla yetineceğinemi inanıyorsun?
Zamanla o yanlış şeyleri yapmadan duramaz.
Ayrıca aynı şey senin kız kardeşinle olduğunu düşünsen hiç hoşuna gideceğini zannetmiyorum.
İnsanları yanlış şeylere yönlendirme.
Sonra mağdur olanlar kızlar oluyor.

Benzer bir durum lise zamanı arkadaşımın başına gelmişti. Bir gün kendini tutamayıp onu zorbalıyan çocuğun kafasına sandalyeyi geçirdi ve 2 hafta uzaklaştırma aldı. O günden beridir kimse okulda çocuğa terso yapamıyor. Zorbalar köpek gibidir onlar havlarsa sen ısıracaksın ki bir daha seni rahatsız edemesinler.
Sorun şu ki şiddete başvurursam öğretmenlerin gözünden düşerim
Ben bunu ilk okulda yaşadım okulumun en iyisi gösterilirdim hep dışlandım dışlandım sonunda piskolojim gitti orta okulda da devam etti annem gil tınlamadı hep başka okul istedim şimdi liseden toplamaya çalışıyorum yapacağın en iyi şeyi söyleyeyim bir psigoloğa git bir süre sonra aileni isteyecek en sonunda doktor arada olduğu için önemli bir durum olduğunu anlayabilirler.
Ya okul deyişikliği de işe yarayabilir açıkcası annem gile cumhurbaşkanını getirsem 2 gün etki gösterir o kadar gevşek ilgilidirler bu konuda konusu açılınca da öyle sandık böyle sandık biz bilmeyiz o konuyu bu konuyu en sonunda sınıfımda 2 inci oldum 350 gibi bir puanla Tab ortam belli bana yaklaşan bile neredeyse yoktu özele geçtim durumum iyi 10'a geçtim şimdi yavaş yavaş ders çalışabiliyorum
Gerçekten ne yaşadığını biliyorum ya okul değiştir ya da aileni bu durumun ciddiyetine geçirt benim hadi 2 sene toplama sürecim var ama senin olmayabilir.

Hocam bunu deneyen birisi olarak sınıf olarak üstüne bindiklerinde gerçekten çok daha kötü oluyorsun okul dışı değil ama okul disiplin cezaları çok kötü ben bunun için 8 sene kurtulamadım sırf şikayet ettim diye sırf nefretleniyorlar sana ama kendini savunmayı öğrenmek en iyi durum.
Aynı şeyleri yaşıyoruz tamamen aynı şeyler... Disiplin cezasından ve dışarda bıçaklanmaktan korkuyorum

Geri
Yukarı