Okulda boş yere dersten atan hoca dolayısıyla yok yazılmak

Ülkede yasa var diyorum bununla alakalı hala daha tartışmaya devam ediyosunuz. Ya sabır.
Ya kardeşim ya sabır çekeceğine dediğime yanıt ver. Evet haklısın de yanlış de ama yasa böyle de bari. Mantıklı değil ama yasa böyle diyebilirsin. Sen kalkmışsın bana laf atma egosuna düşüyorsun?

Konu üzerinden gideceğimize olayı saçma şekilde kişiselleştiriyorsun. Madem öyle niye bana cevap veriyorsun?

Bağırmak suç değil. Hakaret suç. Dovemez, hakaret edemez, sınıftan atamaz. Ders sonu disiplin işlemi baslatir. Disiplin kurulu kararına bağlı olarak öğrencinin okuldan uzaklaştırılmasına karar verilebilir. Fakat aksi halde çocuk okulda olmak ve derste bulunmak zorunda.
Peki öğrenci öğretmene bağırırsa öğretmen de ona bağırır ikisi bağrışır ve ders bitene kadar bunu yapabilirler. Öğretmen asla atamaz anladığım kadarıyla. Diğer öğrencilerin de dersi bölünür. Ta ki ders bitip disipline giderek bir karar verilene kadar.

Yani sonraki derslerde öğrenci saçmalamasın diye ona disiplin cezası verip o derse girmemesi sağlanır. Ama o anki dersin içine öğrenci edebilir ve öğretmenin de bağırmak dışında hiçbir yaptırımı olamaz.

Bu durumda ders sırasında öğrencinin her haltı yeme hakkı var yasaya göre. Ama sonrasında ceza yedirebilirler. Tabi yasalar böyleyse benim bilgim yok.

Çok mantıksız. Çünkü öğrencinin dersin için etmesine dair bir yaptırım o anda olmalıymış. Uygulama açısından durum nedir bilmiyorum. Ben sizin söylemenize karşı mantık yürütüyorum. Öğretmen asla atamaz denilince o zaman öğrenci her şeyi yapabilir ama öğretmen atamaz noktasına geliyor durum.

Geçmişte bir arkadaş konuyu şöyle özetlemiş.

Dersin işleyişini bozmadığını sürece öyle bir hakkı yok öğretmenin.

Derste sıkıntı çıkaran öğrenci ilk önce sözlü olarak uyarılır.
Eğer uymaz ise veli çağırılır, görüşülür.
Bunlara rağmen öğrenci yaramazlığa devam ediyor ise yazılı tutanak tutulur.
Hala devam ediyor ise sınıf değişikliği yapılır.
Yine mi olmadı. Bu sefer okuldan uzaklaştırılır veya atılır.
Tabii bunların çoğu İlköğretim ve Lise için geçerli.

Bununla ilgili birkaç yazı buldum.

Özetle tamamı şu şekilde.

Öğrencilerin olumsuz davranışları ve uygulanacak yaptırımlar

MADDE 54 –
(1) Ortaokul ve imam-hatip ortaokulu öğrencilerine, olumsuz davranışlarının özelliğine göre uyarma, kınama ve okul değiştirme yaptırımlarından biri uygulanır.

(2) Yaptırımların uygulanmasındaki amaç caydırıcı olması, toplum düzeninin korunması, öğrencinin yaptığı olumsuz davranışlarının farkına vararak bu davranışlarının olumlu yönde düzeltilmesini sağlamaktır.

Yaptırım gerektiren davranışlar

MADDE 55 –
(1) Yaptırım gerektiren davranışlar aşağıda belirtilmiştir.

a) Uyarma yaptırımını gerektiren davranışlar:

1) Derse ve diğer etkinliklere vaktinde gelmemek ve geçerli bir neden olmaksızın bu davranışı tekrar etmek,

2) Okula özürsüz devamsızlığını, özür bildirim formu ya da raporla belgelendirmemek, bunu alışkanlık hâline getirmek, okul yönetimi tarafından verilen izin süresini özürsüz uzatmak,

3) Yatılı bölge ortaokullarında öğrenci dolaplarını amacı dışında kullanmak, yasaklanmış malzemeyi dolapta bulundurmak ve yönetime bilgi vermeden dolabını başka arkadaşına devretmek,

4) Okula, yönetimce yasaklanmış malzeme getirmek ve bunları kullanmak,

5) Yalan söylemek,

6) Duvarları, sıraları ve okul çevresini kirletmek,

7) Görgü kurallarına uymamak,

8) Okul kütüphanesinden veya laboratuvarlardan aldığı kitap, araç, gereç ve malzemeyi zamanında teslim etmemek veya geri vermemek,

9) Derslerde cep telefonunu açık bulundurmak.

b) Kınama yaptırımını gerektiren davranışlar:

1) Yöneticilere, öğretmenlere, görevlilere ve arkadaşlarına kaba ve saygısız davranmak,

2) Okulun kurallarını dikkate almayarak kuralları ve ders ortamını bozmak, ders ve ders dışı etkinliklerin yapılmasını engellemek,

3) Okul yönetimini yanlış bilgilendirmek, yalan söylemeyi alışkanlık hâline getirmek,

4) Okulda bulunduğu hâlde törenlere özürsüz olarak katılmamak ve törenlerde uygun olmayan davranışlarda bulunmak,

5) Okulda ya da okul dışında sigara içmek,

6) Resmî evrakta değişiklik yapmak,

7) Okulda kavga etmek,

8) Okul içinde izinsiz görüntü ve ses kaydetmek,

9) Başkasının malını haberi olmadan almak,

10) Okulun ve öğrencilerin eşya, araç ve gerecine kasıtlı olarak zarar vermek,

11) Dersin veya ders dışı faaliyetlerin akışını ve düzenini bozacak davranışlarda bulunmak,

12) Okul ile ilgili mekân ve malzemeyi izinsiz ve eğitimin amaçları dışında kullanmak,

13) Yatılı bölge ortaokullarında, izinsiz olarak okulu terk etmek ve gece dışarıda kalmak,

14) Sınavda kopya çekmek veya kopya vermek.

c) Okul Değiştirme yaptırımını gerektiren davranışlar:

1) Anayasanın başlangıcında belirtilen temel ilkelere dayalı millî, demokratik, lâik, sosyal ve hukuk devleti niteliklerine aykırı davranışlarda bulunmak veya başkalarını da bu tür davranışlara zorlamak,

2) Sarkıntılık, hakaret, iftira, tehdit ve taciz etmek veya başkalarını bu gibi davranışlara kışkırtmak,

3) Okula yaralayıcı, öldürücü aletler getirmek ve bunları bulundurmak,

4) Okul ve çevresinde kasıtlı olarak yangın çıkarmak,

5) Okul ile ilgili mekân ve malzemeyi izinsiz ve eğitim amaçları dışında kullanmayı alışkanlık hâline getirmek,

6) Okul içinde ve dışında; siyasi parti ve sendikaların propagandasını yapmak ve bunlarla ilgili eylemlere katılmak,

7) Herhangi bir kurum ve örgüt adına yardım ve para toplamak,

8) Kişi veya grupları dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce ve inançlarına göre ayırmak, kınamak, kötülemek ve bu tür eylemlere katılmak,

9) Başkasının malına zarar vermek, haberi olmadan almayı alışkanlık hâline getirmek,

10) Okulun bina, eklenti ve donanımlarını, taşınır ve taşınmaz mallarını kasıtlı olarak tahrip etmeyi alışkanlık hâline getirmek,

11) Okula, derslere, sınavlara girilmesine, derslerin ve sınavların sağlıklı yapılmasına engel olmak,

12) Okul içinde ve dışında okul yöneticilerine, öğretmenlere ve diğer personele ve arkadaşlarına şiddet uygulamak ve saldırıda bulunmak, bu gibi hareketleri düzenlemek veya kışkırtmak,

13) Yatılı bölge ortaokullarında, gece izinsiz olarak dışarıda kalmayı alışkanlık hâline getirmek,

14) Okul ile ilişiği olmayan kişileri okulda veya okula ait yerlerde barındırmak,

15) Kendi yerine başkasının sınava girmesini sağlamak, başkasının yerine sınava girmek,

16) Alkol veya bağımlılık yapan maddeleri kullanmak veya başkalarını kullanmaya teşvik etmek,

17) Kılık ve kıyafetle ilgili kurallara uymamakta ısrar etmek.

Yaptırım takdirinde dikkat edilecek hususlar

MADDE 56 –
(1) Yaptırım takdir edilmesinde öğrencinin;

a) Davranışın niteliği, önemi ve ne gibi şartlarda gerçekleştiği, o andaki psikolojik durumu ve kişisel özellikleri,

b) Okul içinde ve dışındaki genel durumu,

c) Yaş ve cinsiyeti,

ç) Derslerdeki ilgi ve başarısı,

d) Okuldaki sosyal ve kültürel faaliyetlere katılım ve başarı durumu,

e) Aynı eğitim ve öğretim yılı içinde daha önce yaptırım uygulanıp uygulanmadığına

dikkat edilir.

(2) Öğrenciye 3/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu hükümleri göz önünde bulundurularak olumsuz davranışına uygun yaptırım veya bir alt yaptırım takdir edilebilir.

(3) Tutuklu veya gözetim altında bulunan öğrencilerin savunmaları, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince ilgili makamlara müracaat edilerek alınır.

(4) Uyarma ve kınama yaptırımı, öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu tarafından verilir.

(5) Aynı olumsuz davranıştan dolayı birden fazla yaptırım uygulanamaz.

(6) Uyarma ve kınama yaptırımı okul müdürünün, okul değiştirme yaptırımı ise ilçe öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulunun onayından sonra uygulanır.

(7) Okul değiştirme yaptırımı uygulanan öğrenciye yerleşim biriminde nakil gidebileceği başka bir ortaokul olmadığı takdirde kınama yaptırımı uygulanır.

(8) Okul değiştirme yaptırımı uygulanan öğrenci, ilgili okul müdürlüğü ve il/ilçe millî eğitim müdürlüğünün olumlu görüşlerinin alınması şartıyla eğitim ve öğretim yılı sonunda önceki okuluna dönebilir.

(9) İlçe öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulunda görüşülmesi gereken dosyalar en geç bir hafta içinde bu kurula gönderilir.

(10) Kınama ve okul değiştirme yaptırımlarından birini alan öğrenciye o eğitim ve öğretim yılı içinde teşekkür, takdir ve onur belgesi verilmez.

(11) Öğrenci velisi, öğrenci hakkında verilen kararlara karşı tebliğ tarihinden itibaren beş iş günü içinde okul müdürlüğüne itirazda bulunabilir.

(12) Okul müdürü, okul değiştirme yaptırımı ile ilgili itiraz dilekçesini ve dilekçede belirtilen itiraz gerekçeleri hakkındaki görüşlerini, bu Yönetmeliğin 73 üncü maddesindeki belgeler ile birlikte dilekçenin okul yönetimine verildiği tarihten itibaren beş iş günü içinde ilçe öğrenci davranışlarını değerlendirme kuruluna gönderir. İtiraz işlemleri sonuçlanıncaya kadar yaptırım uygulanmaz.

(13) Yaptırımlar, e-Okul sistemindeki öğrenci bilgileri bölümüne işlenir.

Son düzenleme:
Derste sıkıntı çıkaran öğrenci ilk önce sözlü olarak uyarılır.
Eğer uymaz ise veli çağırılır, görüşülür.
Bunlara rağmen öğrenci yaramazlığa devam ediyor ise yazılı tutanak tutulur.
Hala devam ediyor ise sınıf değişikliği yapılır.
Yine mi olmadı. Bu sefer okuldan uzaklaştırılır veya atılır.
Tabii bunların çoğu İlköğretim ve Lise için geçerli.
Öğrencilerin olumsuz davranışları ve uygulanacak yaptırımlar

MADDE 54 –
(1) Ortaokul ve imam-hatip ortaokulu öğrencilerine, olumsuz davranışlarının özelliğine göre uyarma, kınama ve okul değiştirme yaptırımlarından biri uygulanır.

(2) Yaptırımların uygulanmasındaki amaç caydırıcı olması, toplum düzeninin korunması, öğrencinin yaptığı olumsuz davranışlarının farkına vararak bu davranışlarının olumlu yönde düzeltilmesini sağlamaktır.

Burada ve yaptırımlar kısmında görebileceğin yada daha doğrusu göremeyeceğin şey öğrenciyi dersten atmak.

Burada ve yaptırımlar kısmında görebileceğin yada daha doğrusu göremeyeceğin şey öğrenciyi dersten atmak.
Göremeyeceğin şey derken? Ben burada bir konuyu anlamaya çalışıyorum ve yasalar böyle ise derste haylazlık yapan bir öğrencinin diğer öğrencilerin dersi anlamasına mani olacağından buna karşı sistemin bir çözümü var mı diye sorguluyorum? Yani halen neyi anlamaya çalışmak istediğimi anlayamıyor musunuz?

Eğer yoksa bu durumda diğer öğrencilerin hakkı yeniyor demektir.

Bakın burada bile isyan eden öğretmenler olmuş.

Screenshot_9.jpg

Biri bana şu sorunun çözümünü yasayla anlatsın o zaman. Yasa atamaz demekle bu iş çözülmüyor. Bakın bir öğretmenin isyanını okuyorsunuz burada.

Biri bana şu sorunun çözümünü yasayla anlatsın o zaman. Yasa atamaz demekle bu iş çözülmüyor. Bakın bir öğretmenin isyanını okuyorsunuz burada.
Hiç bir disiplin cezası uygulanmıyor cümlesi buradaki problem, dersten atamaması değil.

Göremeyeceğin şey derken? Ben burada bir konuyu anlamaya çalışıyorum ve yasalar böyle ise derste haylazlık yapan bir öğrencinin diğer öğrencilerin dersi anlamasına mani olacağından buna karşı sistemin bir çözümü var mı diye sorguluyorum? Yani halen neyi anlamaya çalışmak istediğimi anlayamıyor musunuz?
Diyorum ki çözümü var. Çözümü öğrencinin ders sonrası disipline gönderilmesi. Ders sonrası disiplin işlemi uygulanırken en fazla bir ders gitmiş olur. En fazla o da. Fakat öğrenciyi kovduktan sonra zannediyor musun rahat duruyor? Ne olduğunu sanıyorsun ki? Sen neyi anlayamıyorsun? Haylazlık yapmak farklı, dersin akışını katletmek farklı. Ders akışını katleden öğrenciyi de tekrar söylüyorum ders sonu veriyorsun disipline, idarenin sorunu oradan sonrası. Ha idare bir şey yapmıyorsa öğretmenin yapabileceği tek şey bir üst kuruma başvurmak.

Son düzenleme:
Hiç bir disiplin cezası uygulanmıyor cümlesi buradaki problem, dersten atamaması değil.

Diyorum ki çözümü var. Çözümü öğrencinin ders sonrası disipline gönderilmesi. Ders sonrası disiplin işlemi uygulanırken en fazla bir ders gitmiş olur. En fazla o da. Fakat öğrenciyi kovduktan sonra zannediyor musun rahat duruyor? Ne olduğunu sanıyorsun ki? Sen neyi anlayamıyorsun? Haylazlık yapmak farklı, dersin akışını katletmek farklı. Ders akışını katleden öğrenciyi de tekrar söylüyorum ders sonu veriyorsun disipline, idarenin sorunu oradan sonrası. Ha idare bir şey yapmıyorsa öğretmenin yapabileceği tek şey bir üst kuruma başvurmak.
Eyvallah o zaman 1 dersi öğrenci yiyebilir demek oluyor bu yani bir çözüm yok. Hatta daha sonrasında cezası ağırlaşana kadar hatta sınıfa alınmayacak kadar ceza ağırlaşana kadar birkaç ders daha yiyebilir demektir.

Tabi pratikte muhtemelen öğrenci korkar eder bunlardan bahsetmiyoruz.

Ben anlıyorum benim itiraz ettiğim mevzu bir öğrencinin dersi katletmesine karşı o ders bitene kadar hiçbir yaptırımın olmamasını yanlış buluyorum.

Neyse benim için konu kapanmıştır.

Arkadaşlar bugün Türkçe hocası çok sinirliydi ve sınıfta biri küfür ettiği halde ona bir şey dememişti (akrabası diye). Sonra arkadaşım geldi bana dokundu "Şurada ne yazıyor?" dedi. Sinirinden bizi dışarı attı ve yoklamada 1 ders yok yazılmadığım halde 2 ders beni yok yazmış dışarıda olduğumuz için, bizi attığı için. Yok yazma hakkı yok atmayadabilirdi sonuçta biz okuldayız ve kapının önündeyiz. Ben ve arkadaşım gelip sınıf defterinde 2 dersteki yok yazılan numaralarımızı sildik. Öyle bir hakkı yok diye sınıf öğretmeniyle de konuştuk "Ailenizi çağırın." falan dediler. "Ben o Türkçeciyle başa çıkamıyorum." dedi. Sonra bir kız gidip Türkçe hocasına soylemiş o da gidip müdür yardımcısına "Numarasını karalamış." demiş. Müdür yardımcısı da "Size tutanak tutacağım." diyor. Bundan once bu durumu yasayan ve numarasını silen 1-2 oğrenci arkadaşım oldu ama onlara bir şey yapmadılar. Kız yüzünden biz de disiplinlik olduk. Peki bu disiplin suçu mu? Ona göre kendimi savunayım.
Evrakta sahtecilik yapmışsın paraf yaparak. Geçmiş olsun keşke yapmasaydın aynısı arkadaşlarımın başına geldi geç geldiler hoca yok yazdı numaralarını karaladılar tespit edildi ve ceza aldılar.

Geri
Yukarı