Okulda zorbalanıyorum

• Konuyu başlatan Zeade
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 1B
Arkadaşlar bugün dayak yedim. Direkt olayı anlatayım size neden dayak yedigimi anlayın diye. Okul takımında voleybolcuyum ben. Bugün antrenman yaptık antrenman sonu hocamız konuşma yapıyordu. Bizim takımda bir çocuk var yaşı, büyüdügü için bizimle oynayamıyordu ama antrenmana gelmişti yine ama voleybolda çoğumuz istemiyor onu. Durmadan salça alıp dalga geçtigi için. Ben de konuşmada dedim ki, hocam arkadaşın yaşı geçti gelmesin artık antrenmanlara bunu deyince, diger arkadaşlarımda evet hocam gelmesin istemiyoruz onu dedi. O sırada orada bir tane çocuk bunları ses kaydını alıp çocuga götürdü benim arkadaşımı aradı. Dedi berat (benim) yanında mı geleyim, konuşalım o da tamam dedi. Anladım zaten kavga olacagını, arkadaşlarımı çağırdım 6 kişiydik ama sıskayız dövüşte iyi degiliz. O da dedi ki tek başıma geleceğim ama yanında 2 tane bayağı iri çocukla geldi. Parkta dedi neden arkamdan konuşuyonuz, bağırdılar bayağı. Hiç kavga etmedim hayatımdan ne de dayak yedim. Babam bile vurmamıştır. Korktum konuşamadım neden konuşamıyorsun deyip vurdular, bir de sonda dedi ki seve seve gelcem o antrenmanlara inadınıza rahatsız olan yüzüme söyler deyip gitti. Yarın da antrenman var. Ben bırakmayı düşündüm hoca zorla çağırdı antrenmana mecbur gidecegim ama hocaya anlatmayı düşünüyorum, korkuyorum da. Olay daha çok büyür bu sefer beni bıçaklarlar falan diye. Akıl verin söylemesem de hocaya durmadan beni zorbalıyacak gibi.

Hişkimse onu istemiyorsa söyle hocaya. İspiyoncu damgası yememiş olursun.

Arkadaşlar bugün dayak yedim. Direkt olayı anlatayım size neden dayak yedigimi anlayın diye. Okul takımında voleybolcuyum ben. Bugün antrenman yaptık antrenman sonu hocamız konuşma yapıyordu. Bizim takımda bir çocuk var yaşı, büyüdügü için bizimle oynayamıyordu ama antrenmana gelmişti yine ama voleybolda çoğumuz istemiyor onu. Durmadan salça alıp dalga geçtigi için. Ben de konuşmada dedim ki, hocam arkadaşın yaşı geçti gelmesin artık antrenmanlara bunu deyince, diger arkadaşlarımda evet hocam gelmesin istemiyoruz onu dedi. O sırada orada bir tane çocuk bunları ses kaydını alıp çocuga götürdü benim arkadaşımı aradı. Dedi berat (benim) yanında mı geleyim, konuşalım o da tamam dedi. Anladım zaten kavga olacagını, arkadaşlarımı çağırdım 6 kişiydik ama sıskayız dövüşte iyi degiliz. O da dedi ki tek başıma geleceğim ama yanında 2 tane bayağı iri çocukla geldi. Parkta dedi neden arkamdan konuşuyonuz, bağırdılar bayağı. Hiç kavga etmedim hayatımdan ne de dayak yedim. Babam bile vurmamıştır. Korktum konuşamadım neden konuşamıyorsun deyip vurdular, bir de sonda dedi ki seve seve gelcem o antrenmanlara inadınıza rahatsız olan yüzüme söyler deyip gitti. Yarın da antrenman var. Ben bırakmayı düşündüm hoca zorla çağırdı antrenmana mecbur gidecegim ama hocaya anlatmayı düşünüyorum, korkuyorum da. Olay daha çok büyür bu sefer beni bıçaklarlar falan diye. Akıl verin söylemesem de hocaya durmadan beni zorbalıyacak gibi.
Hocana söyle, okul ve spor hayatını bitirsin onun.

Bu spor işlerinde ülkede ne problemler dönüyor okullarda bunlar bizim gördüklerimiz. 😒
Çocukken daha beterini yaşadım ben bir daha da futbol oynamamıştım. Sporu sevmediğimden değil aslında. Okullarda zorbalık çok ve önlem alanda yok MEB sadece okulu zorlaştırmakla yetindi o kadar. Sadece bu konuları gelip okusa çok şey değişirdi.

Bizim lisenin halı sahası vardı ama biz kullanmıyoruz daha doğrusu lisede çok kullanılmıyor çünkü erkek öğrencide az biraz ondanda kaynaklı. Ortaokuldan geliyorlardı halı saha için ortaokul ise çok büyük bir ortaokul yani bina olarak onların okulunda yok yani işe yarayacak okulda halı saha yok ama benim lisemde var genelde hocalarıyla geliyorlar izin ile ama öğlen arasına yakın bir zaman bu. Her neyse bende sıska biriyimdir kantine hocaya su almaya falan gidiyordum, 10 kişi halı sahanın ortasında bir şeyler yapıyorlar gözüm uzaktan bir ilişti çaktırmadan yaklaştım. Baktım bir çocuğu yere atmışlar herkes bir yerini tekmeliyor eziyor vs. korkudan tüymüştüm çok net hatırlıyorum. Şöyle iri biri olsam dağıtırdım orayı lisemizi de kirletiyorlar çünkü. Öğretmenler ise asla uyarmıyor özellikle de kadın öğretmenler çoktu geçiyor ama umurunda değil. Kendisini pek samimi bulmadığım beden hocamız fark edip kendilerini okula bir daha gelmeyecek şekilde kovduğunu gördüm o günde hocaya ön yargım kırıldı ama bir süre geçti yani.

Çocuğa ne oldu bilmiyorum travma yaşamış olabilir. İçimi boşaltmak istedim size. Ne niyetle oldu da o olay onu da bilmiyorum. Zorbalık Türkiye'de ciddi bir problem bence.

Kötü de olsa ders olmuş. Asla ama asla okulda problem yaşadığın birisiyle dışarıda (özellikle de parkta) buluşma. Bende lisedeyken nadiren de olsa benzer olaylar olacak gibi olurdu, korkmazdım ama yine de ne tür bir tuzak olacağı belli olmadığı için beni parka vs çağırdıkları zaman 'erkeksen ne yapacaksan burada yapmaya çalışırsın' deyip geçerdim, gitmezdim. Bu olayı burada bitirmez, muhtemelen nasıl olsa ezdik diye bundan sonra okulda daima seni ezmeye çalışır. Hocana veya müdür yardımcısına git durumu net biçimde anlat. Böyle böyle oldu diye çekinmeden anlat. Yardımcıya anlatman hocaya anlatmandan daha iyidir.

9. Sınıfta hani az önce dediğim gibi beni parka vs çağıran 2-3 çocuk vardı, bende cesaretiniz varsa burada (sınıfta) kavga edelim derdim geri basardılar ama bir seferinde daha fazla dayanamadım, dedikleri yere gittim. Kimse yoktu çünkü çocukların amacı gerçekten kavga değildi sadece şakayı uzatmışlardı ama beni de bıktırmışlardı. E kavga lafı var ama kavga yok, baktım böyle olmayacak gittim müdür yardımcısına olayı söyledim, yardımcı bunları çağırıp fena fırça atmış. İşte o zaman gerçekten de kavga için gerçekten sebepleri olmuştu, kudurmuşlardı, okul çıkışı cart curt demişlerdi ama elbette bir cacık yapamamışlardı :) Bu tür meselelerde zorba gruba karşı biraz diş gösterirsen genelde R yaparlar. Keşke biraz daha dişini gösterebilseydin ama olan olmuş, geçmiş olsun.

Kötü de olsa ders olmuş. Asla ama asla okulda problem yaşadığın birisiyle dışarıda (özellikle de parkta) buluşma.
Bu tür zorbalara okul falan fark etmiyor ilk fırsatta sıkıştırıyorlar çok disiplinli bir okul olması falan gerekiyor. O zamanda kapıda bekleyip sıkıştırabilir her türlü bulaştı mı bulaşıyorlar. Arkadaşın bahsettiği zorba zaten yaşıtı da değil yaşıtı olsa iyi olurdu yine.

Sen neden bırakıyorsun? Hocana durumu anlat. Şahidin de varsa takımda tutmaz o ucubeyi. Sende de suç yok, akrşında dağ ayısı olunca bir an boşluğuna gelmesi normal.

Yaş kaçtı bu arada?

Kabul mü etsin durumu?

16 yaşımdayım hocamız çok iyi biri beni sever ama ona anlatsam gidip o çocukla kesin konuşur o çocukta bunu ögrenince gelip bir kez daha döver diye korkuyorum hayatımda hiç kavga edip birini inciltmedim.

Hocam böyleleri genelde öz güvensiz aptallar oluyor , ya arkadaş olacaksınız ya da dediklerine kulak asmayacaksınız başka çözümü yok, ayrıca toplayın kendiniz biri için bir tutkudan, bir emekten vazgeçmek büyük bir karar o yüzden devam edin.
voleybolu çok seviyorum ama ben oraya spor yapmak için gidiyorum kavga etmek için değil hocam. ama o çocuk bana çok salça olur diye korkuyorum

16 yaşımdayım hocamız çok iyi biri beni sever ama ona anlatsam gidip o çocukla kesin konuşur o çocukta bunu ögrenince gelip bir kez daha döver diye korkuyorum hayatımda hiç kavga edip birini inciltmedim.

İki seçeneğin var;

Ya hocaya senin onu hocaya söylediğini ona söylememesi konusunda uyar. Yani kimin söylediğini söylemesin.

Ya da hoca bir şey olmaz deyip anlatırsa, bir defa kavga edeceksin dostum. Tecrübe olur.

Geri
Yukarı