Okuldaki akıllı tahtaya konan filtreyi kaldırma

• Konuyu başlatan fixit
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 91B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

fixit

Kilopat
Bizim okuldaki akıllı tahtalara konan filtre (Net Support protect adlı program yüzünden) akıllı tahtaya girmemize engel oluyor. Gerçi ben o programı kaldırmıştım tek bizim sınıfa koyamamışlardı ama hafta sonu tahtaya format atıp tekrar programı yüklemişler. Akıllı tahta sadece bilgisayar hocamızın diğer hocalar verdiği flash bellekleri takınca açılıyor. Bu filtreyi nasıl aşabilirim acaba tahtaya klavye bağlayıp güvenli modda başlatsam filtre girmeden tahtayı açabilir miyim?

Gelen filtre şu windows başlatılıyor dedikten sonra devreye giriyor windows arayüzü açılmıyor.

FWNnrXj.jpg

Biraz riskli ama bizim yaptığımız yöntemi anlatayım bu arada bende liseliyim. Öncelikle bu programın birçok sürümü var bazılarında açılışta live cd linux vs takıp açabilirsin. Flash disk e örneğin linux olacak ama setup gibi değil. Diyelim ki yaptın flashtan boot ettin linuxu (klavye şart çünkü dokunmatik yazılımı windowsla başlıyor) yapman gereken harddiskten " /windows "kısmına arama yap bulman gerek başlangıçta açılan hizmet dosyaları yanılmıyorsam "atak.ini" "atak.dll" felandı dosyaları ve onunla ilgili herşeyi silersen windows başlangıçta başlatılacak olan hizmeti bulamayıp normal bir şekilde başlatıcak. Ben bu iş için backtrack5 kullanmıştım ama hemen hemen bütün linuxlar ortak dosyaları göreceği için hepsi iş görür.
Yapman için:
1)Programın güncel versiyonu windows hizmet dosyaları birşekilde saklıyor ama ms.config e dokunamıyor. Yani atak.ini dursa bile tikini kaldırırsın olur biter.
Bu durumda bir tane hocanın flashı tahtaya takılıyken " windows tuşu + r " yap. Sonra açılan yere" msconfig " yaz enterla. Sonra atak lı dosyaları bul tikini kaldır.
2)Bu tahta yazılımlarında başlangıçta biostan usbleri devre dışı bırakın diye tavsiyeler var. Bunu TR deki bilgisayar öğretmenlerinin %80 yapamaz geri kalanında bi o kadarı yapmaya üşenir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz riskli ama bizim yaptığımız yöntemi anlatayım bu arada bende liseliyim. Öncelikle bu programın birçok sürümü var bazılarında açılışta live cd linux vs takıp açabilirsin. Flash disk e örneğin linux olacak ama setup gibi değil. Diyelim ki yaptın flashtan boot ettin linuxu (klavye şart çünkü dokunmatik yazılımı windowsla başlıyor) yapman gereken harddiskten " /windows "kısmına arama yap bulman gerek başlangıçta açılan hizmet dosyaları yanılmıyorsam "atak.ini" "atak.dll" felandı dosyaları ve onunla ilgili herşeyi silersen windows başlangıçta başlatılacak olan hizmeti bulamayıp normal bir şekilde başlatıcak. Ben bu iş için backtrack5 kullanmıştım ama hemen hemen bütün linuxlar ortak dosyaları göreceği için hepsi iş görür.
Yapman için:
1)Programın güncel versiyonu windows hizmet dosyaları birşekilde saklıyor ama ms.config e dokunamıyor. Yani atak.ini dursa bile tikini kaldırırsın olur biter.
Bu durumda bir tane hocanın flashı tahtaya takılıyken " windows tuşu + r " yap. Sonra açılan yere" msconfig " yaz enterla. Sonra atak lı dosyaları bul tikini kaldır.
2)Bu tahta yazılımlarında başlangıçta biostan usbleri devre dışı bırakın diye tavsiyeler var. Bunu TR deki bilgisayar öğretmenlerinin %80 yapamaz geri kalanında bi o kadarı yapmaya üşenir.

Dediğini uygulayacağım ancak çeşitli sorularım olacak:
1)Diyelim ki usb üzerinden boot ettim tahtayı Backtrack 5 üzerinden çalıştırdım sonra gerekli dosyaları sildim daha sonra bilgisayarı normal şekilde başlattığımda işletim sistemi değişmeyecek değil mi? Yani backtrack olmayacak olağan işletim sistemi Windows 7 olarak mı kalacak.
2)Boot menüsü için kısayol tuşu var mı yoksa Bios üzerinden mi ayarlamam lazım.
3)Windows kısmına arama yap demişsin bu bizim bildiğimiz yerel disk üzerindeki Windows klasörü mü?
4)Acaba tahtayı güvenli modda başlatsam filtreyi aşıp tahtaya ulaşabilir miyim?

Dediğini uygulayacağım ancak çeşitli sorularım olacak:
1)Diyelim ki usb üzerinden boot ettim tahtayı Backtrack 5 üzerinden çalıştırdım sonra gerekli dosyaları sildim daha sonra bilgisayarı normal şekilde başlattığımda işletim sistemi değişmeyecek değil mi? Yani backtrack olmayacak olağan işletim sistemi Windows 7 olarak mı kalacak.
2)Boot menüsü için kısayol tuşu var mı yoksa Bios üzerinden mi ayarlamam lazım.
3)Windows kısmına arama yap demişsin bu bizim bildiğimiz yerel disk üzerindeki Windows klasörü mü?
4)Acaba tahtayı güvenli modda başlatsam filtreyi aşıp tahtaya ulaşabilir miyim?

1)Doğru dosyaları silersen evet sadece windows normal birşekilde açılacak.Zaten Flashtan açtığında (Live Usb) format atmış olmuyosun .Format atarken HDD ye flashtan bilgi aktarmış oluyosun bunda ise format sanki USBye atılmış gibi oluyor.Flashı çektiğin silinen dosyaları saymazsan herşey eskisi gibi.
2)Şuan hatırlamıyorum kusura bakma.
3)Evet o.
4)Programın çok eski sürümlerinde hiçbir koruma olmazken yeni versiyonlarında usb den , cd den boot a karşı koruma dahi var. Klavye dahi takamıyosun pc açılırken. Eğer son sürümlerden birini kullanıyorsa okulunuz tek çare yanılmıyorsam anakartta bir devre var oraya elektrik verince bios komple reset atıyo. (fabrika ayarlarına dönüyor, bunu neden yaptık çünkü boot etmeyelim diye biostan usbleri devre dışı bırakılmış atak.iniyle gelen birşey değil) Son çare hard diski söküp kurarsın ama son söylediklerim pek muhtemel şeyler değil. Çok canınızı sıkarsa boot.ini ye zarar veren virüsler var sallayın bitane kimse kullanamasın. Öğrenci için alınan ürünü öğrenciye kullandırtmamak nesin görsünler.
NOT: Ben bu yöntemleri flashını unutan hocanın flashını kopyalamıştık. Flashta sistemsel klasörler var "gizli dosya"(gizli dosya nasıl görünür yapılır araştır bi) olarak 1 adet atak.ini dosyası bir tane dll bir tane çok sıkı kodlanmış hiçbir şey anlamadığım notepad.Neyse ben vereceğim tavsiyeye geleyim atak ini ye tıkladığın gibi sistemin bildiğin akıllı tahtadaki gibi oluyor. Eğer bendeki hali hazırda 2-3 tane işletim sistemi varsa tıkla ama ben anlamam diyosan vereceğim tavsiye tıklama.
Hiç denemedim ama belki hocanın flashını imajını alabilirseniz kendi flashınızı üretebilirsiniz .
Sınav haftasında olduğum için pek bakamasamda konuyu takip edicem. Teşekkürler. 
Arkadaşlar, Bunu neden yapma gereği duyuyorsunuz ki ?
Öğrenci için alınan tahtayı öğrenciye kullandırtmıyorlar. Onun yerine bitürlü güzide flashını temizletmeyen, 7-8 farklı virüsün voltran oluşturduğu hocalara "sonsuz güven" ile kullandırtıyorlar. Sunum yapıcaz Libre Office kullanıyoz şaka gibi MS Office kurdurmuyorlarda ehh böyle olunca bizim bir şeyler yapmamız gerekiyor.

Libre Office kullanmalarının sebebi lisans hakkı içindir. Öğretmeninize sonsuz güven sağlanıyor. Çünkü, sınıfın sorumlusu dolasıyla tahtanın sorumlusu ders saatinde bulunan öğretmeninizdir. Tahtada teneffüs saati içersin de öğrenci kaynaklı bir sorun oluştuğunda ve onu bir sonra ki devralan öğretmen tarafından tutulan tutanağın muhatabı, sınıfın bulunduğu kat nöbetçi öğretmeni, sınıfı devir teslim etmiş öğretmen ve varsa sınıf sorumlusudur. Bu kapsamda öğrencilere kullanılmaları engellidir. Bir de şöyle düşünmeni isterim, Sen iyi niyetli öğrencisin birde kötü niyetli zarar vermek isteyen öğrenciler var. Sonuçta bu tahtalar devlet malı ve sizden sonra gelenler de, bu tahtaları kullanacaklar değil mi ? Bu sistem sağlıklı bir şekilde aktarılmayı planlıyor. Şimdi anlamsız gelebilir söylediklerim ama askere gittiğinde ne demek istediğimi anlayacaksın.

1)Doğru dosyaları silersen evet sadece windows normal birşekilde açılacak.Zaten Flashtan açtığında (Live Usb) format atmış olmuyosun .Format atarken HDD ye flashtan bilgi aktarmış oluyosun bunda ise format sanki USBye atılmış gibi oluyor.Flashı çektiğin silinen dosyaları saymazsan herşey eskisi gibi
2)Şuan hatırlamıyorum kusra bakma
3)Evet o ,
4)Programın çok eski sürümlerinde hiçbir koruma olmazken yeni versiyonlarında usb den , cd den boot a karşı koruma dahi var.Klavye dahi takamıyosun pc açılırken.Eğer son sürümlerden birini kullanıyorsa okulunuz tek çare yanılmıyorsam anakartta bir devre var oraya elektrik verince bios komple reset atıyo .(fabrika ayarlarına dönüyor, bunu neden yaptık çünkü boot etmeyelim diye biostan usbleri devre dışı bırakılmış atak.iniyle gelen birşey değil)Son çare hard diski söküp kurarsın ama son söylediklerim pek muhtemel şeyler değil.Çok canınızı sıkarsa boot.ini ye zarar veren virüsler var sallayın bitane kimse kullanamasın.Öğrenci için alınan ürünü öğrenciye kullandırtmamak nesin görsünler.
NOT: Ben bu yöntemleri flashını unutan hocanın flashını kopyalamıştık.Flashta sistemsel klasörler var "gizli dosya"(gizli dosya nasıl görünür yapılır araştır bi) olarak 1 adet atak.ini dosyası bir tane dll bir tane çok sıkı kodlanmış hiçbir şey anlamadığım notepad.Neyse ben vereceğim tavsiyeye geleyim atak ini ye tıkladığın gibi sistemin bildiğin akıllı tahtadaki gibi oluyor.Eğer bendeki hali hazırda 2-3 tane işletim sistemi varsa tıkla ama ben anlamam diyosan vereceğim tavsiye tıklama.
Hiç denemedim ama belki hocanın flashını imajını alabilirseniz kendi flashınızı üretebilirsiniz .
Sınav haftasında olduğum için pek bakamasamda konuyu takip edicem.Teşekkürler. 

Öğrenci için alınan tahtayı öğrenciye kullandırtmıyorlar.Onun yerine bitürlü güzide flashını temizletmeyen, 7-8 farklı virüsün voltran oluşturduğu hocalara "sonsuz güven" ile kullandırtıyorlar.Sunum yapıcaz Libre Office kullanıyoz şaka gibi MS Office kurdurmuyorlarda ehh böyle olunca bizim bir şeyler yapmamız gerekiyor.
Bizimde sınav haftasıydı onun için pek ilgilenemedim bu konuyla ancak cuma günü hocanın flash belleğini alıp tahtayı açtım. Daha sonra ilk olarak C: üzerinden Windows klasörüne girdim ama atakla ilgili hiçbir şey bulamadım klasör üzerinde arama bile yaptım(atak, atk şeklinde) ama yine bulmadı. Daha sonra Windows.old diye bir dosya daha vardı C: ' nin üzerinde onada girdim orada da atak ile ilgili bir şey bulamadım. Sonra çalıştır Msconfig yaptım hizmetler sekmesine baktım yine atakla ilgili bir şey yok. Sonrasında başlatma sekmesine tıkladım orada da atakla ilgili bir şey yoktu. Sonrasında son olarak genel sekmesine girdim orada seçmeli başlangıç seçiliydi bende tanımalı başlangıcı seçiyim dedim yalnızca temel aygıt ve hizmetleri yüklesin diye ama onu seçtiğim gibi yine otomatik olarak bilgisayar seçmeli başlangıcı seçiyordu ben tanımalı başlangıç' ı tıklıyordum o hemen seçmeliye geçiyordu sanki izin vermiyormuş gibi. Bilgisayarı kapattıktan sonra aklıma Services. msc geldi ama artık bilgisayarı kapatmıştım ve flash' ı hocaya vermiştim belkide atak servis olarak çalışıyordu ama bakamadım dediğim gibi ama en kısa zamanda bakıcam.
Acaba neden hiçbir yerde atak karşıma çıkmadı adını mı değiştirdiler yoksa gizli dosya şeklinde mi onu tam çözemedim. Seninde görüşünü almak isterim:)
Bu arada tahtayı BackTrack üzerinden boot ettim ancak yanımda Fare olmadığı için kullanamadım tahtanın dokunmatiği çalışmıyordu sadece Windows veya Pardus' ta çalışıyor herhalde neyse pazartesi fare götürüp tekrar deniyeceğim bakalım bu sefer atağı bulup etkisiz hale getirebilecek miyim?

Son düzenleme:
Tamam buldum dün atak.ini dosyasıyla serviceatk diye 2 dosya buldum ve sildim dosyalar gizli dosya dosya şeklindeymiş tek bir şeyi silemedim oda atak_kur. exe idi herhalde sil dedim uyarı geldi (bu program şu anda çalıştığı için silinemiyor tarzı bir mesajdı) görev yöneticisin açıp programı sonlandıracaktım zil çaldı hoca flash' ı istedi flash' ı çıkarıp verdiğimde tahta yine kapandı demek ki o dosyaları silmem yetersiz oldu. Yarın görev yöneticisinden atak_kur. exe dosyasını sonlandırıp atak_kur. exe ' yi sileceğim belki işe yarar.

Merhaba gençler,
Ben Muharrem YILDIZ. O programı ben yazdım... Akıllı tahta öğrencinin evindeki bilgisayar gibi kullanması için değil. Öğretmenin kullanması, derslerinde öğrencilerine daha yararlı olması içindir... Siz şuan sadece kendi açınızdan bakabiliyorsunuz. Ancak akıllı tahta bir tane ve bir sürü öğrenci var. Hanginiz kullanacaksınız? Hanginizin istediği program, site, video, müzik açılacak? Baskın olanın isteği gerçekleşecek. Oyun oynayalım...gırgır şamata olsun... tek isteğiniz bu. Ha diyorsanız ben bu akıllı tahtada sunu hazırlayacağım, ödev yapacağım... O işler bu akıllı tahtada yapılmaz... Çünkü klavye - mouse takılmadığı sürece kolunuz yoruluyor... Daha çok hazırlanmış bir bilgiyi göstermek için kullanıyoruz...

Şunu iyi bilin gençler...Akıllı tahta sizin derslerde yararlanmanız için konuldu. Siz oyun oynayasınız diye değil... Senden sonra o sınıfa gelecek öğrencileri de düşünmek zorundasın....

Bu vatanın malını hep beraber korumak, faydalı ve verimli bir şekilde kullanmak zorundayız....
Kendi hırs, istek ve zevklerimizi , vatan-millet malından karşılamaya çalışmamalıyız.

Eğer öğretmeniniz: Bios girişine şifre koyarsa, usb kalıt desteğini kapatırsa ve sadece hdd ile boot edilebilmesini sağlarsa... güvenlik önlemlerini tam olarak almış olur...

Arkadaşın anlattığı yöntem bilgisayarbilisim.net adresinde yazıyor...biz yazdık....

Son düzenleme:
Merhaba gençler,
Ben Muharrem YILDIZ. O programı ben yazdım... Akıllı tahta öğrencinin evindeki bilgisayar gibi kullanması için değil. Öğretmenin kullanması, derslerinde öğrencilerine daha yararlı olması içindir... Siz şuan sadece kendi açınızdan bakabiliyorsunuz. Ancak akıllı tahta bir tane ve bir sürü öğrenci var. Hanginiz kullanacaksınız? Hanginizin istediği program, site, video, müzik açılacak? Baskın olanın isteği gerçekleşecek. Oyun oynayalım...gırgır şamata olsun... tek isteğiniz bu. Ha diyorsanız ben bu akıllı tahtada sunu hazırlayacağım, ödev yapacağım... O işler bu akıllı tahtada yapılmaz... Çünkü klavye - mouse takılmadığı sürece kolunuz yoruluyor... Daha çok hazırlanmış bir bilgiyi göstermek için kullanıyoruz...

Şunu iyi bilin gençler...Akıllı tahta sizin derslerde yararlanmanız için konuldu. Siz oyun oynayasınız diye değil... Senden sonra o sınıfa gelecek öğrencileri de düşünmek zorundasın....

Bu vatanın malını hep beraber korumak, faydalı ve verimli bir şekilde kullanmak zorundayız....
Kendi hırs, istek ve zevklerimizi , vatan-millet malından karşılamaya çalışmamalıyız.

Eğer öğretmeniniz: Bios girişine şifre koyarsa, usb kalıt desteğini kapatırsa ve sadece hdd ile boot edilebilmesini sağlarsa... güvenlik önlemlerini tam olarak almış olur...

Arkadaşın anlattığı yöntem bilgisayarbilisim.net adresinde yazıyor...biz yazdık....
Aslında haklısınız bu boş bir uğraştı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı