Okuldaki derslerin gerekliliği

tongyabgukagan

Picopat
Herkese merhaba arkadaşlar, ben okulda ders görmeyi sevmiyorum nedenine gelecek olursam çünkü bana gereksiz geliyorlar bazı dersler dışında. Mesela tarih, edebiyat, fizik, coğrafya severim ve bunlardan hep yüksek alırım ancak diğer derslerin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Kimya ve biyoloji ne işime yarayacak çok merak ediyorum ya da matematik 4 işlemden sonrası kullanılıyor mu? Şu an bulunan bu sistem insanları gözü kapalı sorgulamadan ders yapmaya itiyor ancak sorgulamayan toplumlar geri kalır. Bunları ders yapmamak için bahane şeklinde söyleyecek olursanız ne olur bana kimyanın ne işime yarayacağını söyleyin. Ülkemizde kaç kişi kimyager oluyor? Sizce bu dersler ve dayatmalar gerekli mi?

Evet sana bazı konularda katılıyorum. Örneğin: İleri düzeyde matematik tabi ki doktor olursan işine yaramayacak. Kimisinin de bu konular hoşuna gidiyor onları da yadırgamıyorum. Bence insanların ilgi düzeyine ve ihtiyacına göre seçim hakkı olmalıydı.

Herkese merhaba arkadaşlar, ben okulda ders görmeyi sevmiyorum nedenine gelecek olursam çünkü bana gereksiz geliyorlar bazı dersler dışında. Mesela tarih, edebiyat, fizik, coğrafya severim ve bunlardan hep yüksek alırım ancak diğer derslerin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Kimya ve biyoloji ne işime yarayacak çok merak ediyorum ya da matematik 4 işlemden sonrası kullanılıyor mu? Şu an bulunan bu sistem insanları gözü kapalı sorgulamadan ders yapmaya itiyor ancak sorgulamayan toplumlar geri kalır. Bunları ders yapmamak için bahane şeklinde söyleyecek olursanız ne olur bana kimyanın ne işime yarayacağını söyleyin. Ülkemizde kaç kişi kimyager oluyor? Sizce bu dersler ve dayatmalar gerekli mi?
Fizik dersini sevip de matematik gerekli mi diye sorman çok garip. Fİzik, %80 oranında Matematik kullanır. Matematik, bilimin temel dersidir. İleride Beşeri bir alanda başarı sağlamak istiyorsan "Matematik Temelin" olmak zorunda.

Bunun dışında, "Dersler gerekli mi?" diye düşünmek yerine onlara, "aşmak zorunda olduğun engeller olarak" görmelisin. Çünkü onlarda başarılı olamazsan başaramayacaksın.

Senden yaşça çok ileride olan bir abin olarak şunu kulağına küpe et; "Şuanda aklını geliştirip ter akıtmazsan, ileride vasıfsız olarak bir yerde iki kuruş para için ter akıtırsın". Eninde sonunda bi yer de "ter akıtacaksın". Bunu nerede yapacağına kendin karar ver. 😉
Evet sana bazı konularda katılıyorum. Örneğin: İleri düzeyde matematik tabi ki doktor olursan işine yaramayacak. Kimisinin de bu konular hoşuna gidiyor onları da yadırgamıyorum. Bence insanların ilgi düzeyine ve ihtiyacına göre seçim hakkı olmalıydı.
Ben doktorum ve İleri seviyede matematik çok işime yaramakta. Hatta şuanda kazandığım paranın %80'nini matematikte çok başarılı olduğum için kazanıyorum. Tabi herkes için geçerli değil bu.

İleri olmasa bile matematik ile aranızı iyi tutmanız işinize çok yarayacaktır.

Sayısalcı değilse ne yapsın 4 işlemden fazlasını?
Matematik zaten 4 işlemi temel alır, ama gündelik yaşamda bu dört işlemi nasıl kullanacağımızı öğrenmemiz gerekir. Mesela oran-orantı, eğim, kümeler gibi konuları gündelik hayatta kullanırız. Hiçbiri olmazsa pratik zekanızı geliştirir, olaylara bakışınız değişir. Matematik çözmek, kimya öğrenmek istemeyenler için sözel kısmı var zaten. Ha sözelde TYT fen/matematik var, ben onu da yapamıyorum diyorsan okuma kardeşim. TYT matematik yapamayan adamı kimse işe almaz zaten. Başlığı açan arkadaş gibi kimseler "bu sistem bizi sorgulamamaya itiyor" diyorlar da merak ediyorum, sorgulamadan herşeyi kabul eden insanların kaçı limit-türev-integral biliyor veya fizik kurallarından haberdar? Sistem seni sorgulamamaya itiyorsa sen sisteme uyma, sorgula. Sana verilen formülü ezberleme, gir internete araştır neden böyle olduğunu veya öğretmenine sor. İnsanları sorgulamaya teşvik etmenin yolu ilimi feni kesmek değildir.
Merak ettimde sen evde dolabın kapağını açarken açısını mı ölçüyorsun?
Ben yemek yerken içerken benim vücuduma ne zarar sağlar ne fayda sağlar ona bakıyorum (biyoloji), temizlik ürünü kullanırken bu ürün neyle ters teper, ne ile aynı anda kullanılmamalı diye bir kontrol ediyorum (kimya), arabayla yolculuk yaparken hangi hızla hangi virajı alabilirim kontrol ediyorum (fizik) ve evime koltuk takımı alırken, kitaplık monte edecekken, herhangi bir mobilya alacakken ölçüm yapıyorum, bu da açısını ölçtüğüm durumlar. Ama en önemlisi de ne biliyor musun? Bütün bunları kullanmadığım zamanlarda bile lazım olduğunda kullanabileceğimi biliyorum. Sorgulamayan toplumlar geri kalır demişsin, yönetmeliğinde matematik/fen olmayan en gelişmiş ülkeyi söylesene bana.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı