Okuldaki derslerin gerekliliği

Ben yemek yerken içerken benim vücuduma ne zarar sağlar ne fayda sağlar ona bakıyorum (biyoloji), temizlik ürünü kullanırken bu ürün neyle ters teper, ne ile aynı anda kullanılmamalı diye bir kontrol ediyorum (kimya), arabayla yolculuk yaparken hangi hızla hangi virajı alabilirim kontrol ediyorum (fizik) ve evime koltuk takımı alırken, kitaplık monte edecekken, herhangi bir mobilya alacakken ölçüm yapıyorum, bu da açısını ölçtüğüm durumlar. Ama en önemlisi de ne biliyor musun? Bütün bunları kullanmadığım zamanlarda bile lazım olduğunda kullanabileceğimi biliyorum. Sorgulamayan toplumlar geri kalır demişsin, yönetmeliğinde matematik/fen olmayan en gelişmiş ülkeyi söylesene bana.
Bu dediklerini kendin yapabilmek güzel bir şey lakin bazı insanların bu konuya ilgisi olmayabilir. Bu yüzden de öğrenmede zorluk çekebilir veya öğrenmek istemeyebilir.

Herkese merhaba, arkadaşlar, ben okulda ders görmeyi sevmiyorum nedenine gelecek olursam çünkü bana gereksiz geliyorlar bazı dersler dışında. Mesela tarih, edebiyat, fizik, coğrafya severim ve bunlardan hep yüksek alırım ancak diğer derslerin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Kimya ve biyoloji ne işime yarayacak çok merak ediyorum ya da matematik 4 işlemden sonrası kullanılıyor mu? Şu an bulunan bu sistem insanları gözü kapalı sorgulamadan ders yapmaya itiyor ancak sorgulamayan toplumlar geri kalır. Bunları ders yapmamak için bahane şeklinde söyleyecek olursanız ne olur bana kimyanın ne işime yarayacağını söyleyin. Ülkemizde kaç kişi kimyager oluyor? Sizce bu dersler ve dayatmalar gerekli mi?

Tıp, biyomedikal müh gibi biyoloji ile alakalı olan bölümleri okumayacak olan adam YKS de sırf eleme üzerine olduğu için hepsini çalışmak zorunda kalıyor. Elektrik mühendisi olacak adam biyoloji ve sosyal çözmek zorunda. Seçeceğimiz bölümlere göre puanlama yapılmalı kanaatimce. Sayısal, eşit ağırlık gibi kavramlar kalkmalı bölüm seçmek için o bölüme göre olan derslerin puanlaması olmalı. Örneğin tıp seçecek olan kişi sosyal yerine sayısal derslerinin puanına göre girebilmeli. Kısacası TYT yerine sadece AYT gibi bir sınav sistemi olmalı. TYT'de asla işimize yaramayacak olan dersleri çalışmak zorunda olmak çok saçma.

@Acemi Cadı katılıyorum hocam. Mühendis olacak adam biyoloji ne yapsın? Biyoloji okuyacak adam matematik ve fizik ne yapsın? Aha kendimden örnek vereyim, mühendislik okuyorum okuduğum bölümün biyoloji ile alakası sıfır. Ee, niye o kadar bilgiyi ezberlemekle ömrümü tükettim ben? Unuttum gitti işte.

@Acemi Cadı katılıyorum hocam. Mühendis olacak adam biyoloji ne yapsın? Biyoloji okuyacak adam matematik ve fizik ne yapsın? Aha kendimden örnek vereyim, mühendislik okuyorum okuduğum bölümün biyoloji ile alakası sıfır. Ee, niye o kadar bilgiyi ezberlemekle ömrümü tükettim ben? Unuttum gitti işte.

Sosyal, biyoloji ve kimya hiçbir işime yaramayacak benim.

Edebiyat kadar gereksiz bir ders yok. Tamam edebiyat göster eyvallah ama 5 saat ne ya. 2 saat neyinize yetmiyor. Onun dışında 8 saat ders çok fazla, verim alınamıyor. Öğrenciler ilk iki saat uyukluyor, son 3 ders zaten yorgunluk oluyor.

Sosyal, biyoloji ve kimya hiçbir işime yaramayacak benim.
Benim de.
Edebiyat kadar gereksiz bir ders yok. Tamam edebiyat göster eyvallah ama 5 saat ne ya. 2 saat neyinize yetmiyor. Onun dışında 8 saat ders çok fazla, verim alınamıyor. Öğrenciler ilk iki saat uyukluyor, son 3 ders zaten yorgunluk oluyor.
O kadar şairi kitaplarını falan neden ezberliyoruz bilmiyorum. Evet, 8 saat çok fazla. 4 saat ideal, max 6 saat olmalı bence.

Geri
Yukarı