Okullar neden kadar ilkel kaldı?

fatihh12

Centipat
Daha fazla  
Bazı sınıflarda mesela 8. sınıf seçmeli ders haricinde ana ders olarak bilişim vb. dersler neden gösterilmiyor? Anadolu ve fen liselerinde de durum böyle mi bilmiyorum ama neden sadece matematik; İngilizce, Türkçe gibi dersler ana ders?

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlığı anlamadım?

Arkadaş sanırım okullar neden bu kadar yeni döneme göre eski tarzda kaldı demek istemiş.

Ekran görüntüsü 2021-12-16 183148.jpg

Neden sadece Matematik; İngilizce, Türkçe gibi dersler ana ders?
Çünkü okullar sizi geliştirmek istemiyor. Sizin kendinize kattığınız bilgileri umursamıyor. Eğer siz gelişirseniz, kendinize bir şeyler katmaya başlarsanız kendi kendinize öğrenmeye başlayacaksınız. Okula ihtiyacınız kalmayacak ki bu da okul mantığına ters bir durum. İngilizce hocamın "Okullar işçi sınıfına eleman yetiştirir." sözü bu olayı özetliyor. Öğrencilerin kendine katabileceği sürüyle eğitim var. Psikoloji, felsefe, kişisel gelişim, teknoloji okur yazarlığı vs. bu liste uzar gider. Sorun sistemin kendisi. Kolayca değişebilir mi, sanmıyorum.

Bazı sınıflarda mesela 8. sınıf seçmeli ders haricinde ana ders olarak bilişim vb. dersler neden gösterilmiyor? Anadolu ve fen liselerinde de durum böyle mi bilmiyorum ama neden sadece matematik; İngilizce, Türkçe gibi dersler ana ders?

Okul, bir eğitim kurumu olarak bulunmuş olsa da özellikle Türkiye'de nitelikli köleler yetiştirmek için bulunmuş bir kurumdur. Bu durumdan sadece bizim gibi forumlarda gezip kendini geliştirenler sıyrılabilir.

Düşünsenize, 16 seneye yakın okul okuyorsunuz. Ama size teorik bilgi hariç hiçbir şey ögretilmiyor. Ben bu forumda öğrendiklerimi asla öğrenemezdim okulda, bana bunları öğretenlere teker teker teşekkür ediyorum. Onlar benim gerçek öğretmenlerim sayılır benim için.

Merhabalar. 9. sınıf öğrencisiyim. Bizde bilgisayar bilimi vesaire 10. sınıf ve üzeri sınıflarda seçmeli ders. Ancak ilimdeki başka bir okulda 9. sınıflarda bilgisayar bilimi gören arkadaşlarım var. Okuldan okula değişiyor. İlden ilede. Zengin tayfanın gittiği okullarda bilgisayar bilimi tarzı para gerektiren dersler daha çok.

Her öğrenciye Rasberry Pi dağıtılsaydı en azından öğrencilere temel Python, temel elektronik öğretilebilirdi.

Çünkü okullar sizi geliştirmek istemiyor. Sizin kendinize kattığınız bilgileri umursamıyor. Eğer siz gelişirseniz, kendinize bir şeyler katmaya başlarsanız kendi kendinize öğrenmeye başlayacaksınız. Okula ihtiyacınız kalmayacak ki bu da okul mantığına ters bir durum. İngilizce hocamın "Okullar işçi sınıfına eleman yetiştirir." sözü bu olayı özetliyor. Öğrencilerin kendine katabileceği sürüyle eğitim var. Psikoloji, felsefe, kişisel gelişim, teknoloji okur yazarlığı vs. bu liste uzar gider. Sorun sistemin kendisi. Kolayca değişebilir mi, sanmıyorum.
Benim de ingilizce hocam "zaten ülkede işsizlik sorunu var birde okumassanız ne yapacaksınız?" demişti :D

Yeni konular

Geri
Yukarı