Okullarda Vaaz Verilmesi

Ortaokul Öğrencilerine Vaaz Verilmeli Mi?

• Oy verenlerin toplamı
    34
  • Anket kapandı .
@117084 Öğrenci sayısı yeterli olsa dahi öğrencilerden ücret alınıyor. Yani geçen sene 12. sınıfta bizden alınmıştı. İlk ve orta öğretimleri bilmiyorum ama ücretsiz kurs verildiğini ben hiç duymamıştım.
Sizin yerinizde olsam dava açardım çünkü dolandırlmışşınız. İnşallah fazla para vermemişsinizdir. Konuya gelicek olursak benim cuma hutbelerinde dinlediğim vaazlar genellikle nasıl daha iyi insan olunur, dini anlamaya ve uygulamaya yönelik şeylerdi.
Zorunlu olmadığı sürece sorun yok bence. Büyük bir kısmı Müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz okullarda dini etkinliklerin yapılmasına karşı çıkılmamalı ama bu etkinliklere katılım kesinlikle gönüllü olmalı, dinde gönüllülük esastır. İsteyen katılır istemeyen katılmaz.
Gönüllü esas olmalı deyince zor olur kimisi gider vaaz dinler kimisi gider başka şeyler yapar sıkıntı olabilir.

Yine saçma sapan işler... Yani ne desem bilemiyorum. Zorunlu ya da gönüllü diye bir şey yok arkadaş. Orası okul yahu ne vaazı? Bunun zorakisi ya da gönüllüsü mü olur? Vaaz dinlemek ya da almak isteyenler yeterince sayıda olan camilerde ya da herhangi bir yerde bunu rahatlıkla yapabilirler. Okulda ne alaka yahu? Okul ya orası, okulda bilimin, geleceğin, teknolojinin ve de tarihin yeri olması gerekiyor bu tür dini işlerin okula girmesi kadar saçma bir şey olamaz. Dinimiz, ülkenin büyük bölümü inanıyor, isteyen gitsin, milli değerler gibi saçma kavramları mesajlarınıza da eklemeyi kesiniz! Her şeyin yeri ve zamanı var, zaten sırf "bazıları" bir dine inanıyor diye cuma günleri öğle yemeği saatleri onların dilediği zamana göre ayarlanıp düzenleniyor üstü üstüne bir de vaaz mı vereceklermiş? Yok öyle bir şey, onun yeri okul değil, okulda çocuklara eğitim vereceksin. Okul saatinin dışında yeterince beyinlerini yıkıyorsunuz çocukların, o zamanlar yetmiyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zorunlu olmamalı isteyen gitsin bizi ilgilendirmez insanların Dini İnancı istedikleri gibi cahil kalabilirler her koyun kendi bacağından asılır hiç acımıyorum artık başı sıkıştığı zamanda bilim değilde o vaazlar kurtarır onu takılsın kafasına göre.

bizi ilgilendirmez insanların Dini İnancı istedikleri gibi cahil kalabilirler her koyun kendi bacağından asılır hiç acımıyorum artık başı sıkıştığı zamanda bilim değilde o vaazlar kurtarır onu takılsın kafasına göre.
İşte o koyunlar sonra yönetimin başına geçiyor, bacaklarından asılan biz oluyoruz. Her gün daha değişik kurallar çıkaran ve bizi daha da sıkıştıran sisteme;"istedikleri gibi cahil kalabilirler" derseniz bu karanlıktan çıkamayız. Bir tepki gösterin yahu, onlar bacaklarından asılmıyor, bizleri ya da bizim gibi düşünen insanları asıyorlar.
hiç acımıyorum...
Onlara değil, gelecekte ki nesillerimize acıyın. Bunları kabul ederseniz, göz yumarsanız yarın öbür gün başka şeyler de çıkaracaklar...

@Predator Titan milli değerler gibi saçmalıklar derken neyi kast ettiniz? Diğer konu ise cuma günleri olan çalışma saatleri; insanların dini inançlarına saygı duymalısınız. Her dine mensup insan için saatler bu şekilde düzenleniyor ülkemizde. Okulda vaaz olayına ben de sıcak bakmıyorum çünkü henüz normal öğretmenlerin eğitim konusunda zayıf olduklarını düşünüyorum. Bu vaazları verecek kişiler ne derece bu işlerden anlayacak. Eğitim, ülkemizde hem yönetimler tarafından hem de halk tarafından hafife alınıyor. Her sıkıntıda sorunu sisteme atıyoruz. Ama öğretmen kalitesi ve yeterliliği en az sistem kadar üzerine düşülmesi gereken bir nokta.

@Predator Titan milli değerler gibi saçmalıklar derken neyi kast ettiniz? Diğer konu ise cuma günleri olan çalışma saatleri; insanların dini inançlarına saygı duymalısınız. Her dine mensup insan için saatler bu şekilde düzenleniyor ülkemizde. Okulda vaaz olayına ben de sıcak bakmıyorum çünkü henüz normal öğretmenlerin eğitim konusunda zayıf olduklarını düşünüyorum. Bu vaazları verecek kişiler ne derece bu işlerden anlayacak. Eğitim, ülkemizde hem yönetimler tarafından hem de halk tarafından hafife alınıyor. Her sıkıntıda sorunu sisteme atıyoruz. Ama öğretmen kalitesi ve yeterliliği en az sistem kadar üzerine düşülmesi gereken bir nokta.
Kendi kafanıza göre bazı şeylere, "milli değerler" etiketi atıyorsunuz ona sitem ettim. "Milli değerler" ile alakası olmayan şeyleri sanki öyleymiş gibi gösteriyorsunuz. Cuma günleri ben bazılarının dini inancı yüzünden zamanın oynatılmasına karşıyım. Her din eşit ise, herkes eşit ise ve adalet varsa o zaman öğrenciler hangi dine inanıyorsa o okulda o dinlerde göz önüne alınıp ona göre işlemler yapılsın ne dersiniz ? Hristiyan için ayrı, budist için ayrı onun için ayrı yapılsın? Tek islam için mi yapılacak? "her dine mensup insan için saatler bu şekilde düzenleniyor ülkemizde." her din değil sadece "islam"... Dini inançlarınıza saygı duyalım da bu kadar gözümüzün içine sokmayın! her yere giriyorsunuz ve işleri değişitirip akabinde de saygı duyun diyorsunuz. Yeter yahu! Her yerde de saygı beklemeyin. İnsanları bu kadar sıkarsanız olacağı budur. Biz sizin dininize saygı duyalım da okulda da ayrıcalık beklemeyin. Sizler de herkes gibi belli bir eğitim düzeyinde eşit ve adaletli olarak yaşayacaksınız. Sizlerin yüzünden yeni şeylerin eklenmesi ya da eski şeylerin değiştirilip kaldırılmasını istemiyorum. Normal hayatta yeterince saygı görüyorsunuz, okulda da işleri değiştirip var olan bir düzeni bozarsanız o zaman saygı falan beklemeyin.

@Predator Titan öncelikle beni tanımıyorsun, hakkımda hiç bir şey bilmiyorsun ve buna rağmen saldırgan bir tavırla ithamlarda bulunuyorsun. Bunu kabul edemem. Bundan sonra sana cevap yazmayacağım çünkü biraz önce yazdığım mesajı istediğin gibi anlayıp daha önce söylediğin şeyleri daha sert bir tavırla benim üzerimden yine söyledin. Saygıdan anlamadığınız zaten forumda bu şekilde mesajlar yazmanızdan belli. O yüzden daha da uzatmaya gerek yok. Esen kalın. Konu benim için kilitlenmiştir.

@Sercan1096
upload_2018-1-11_12-56-57.png

Yeterli olacaktır. Reklam yapmanıza gerek yok, tartışmadan uzaklaşmanıza da gerek yok

Uzun yıllardan foruma üyeydim lakin hiç bir entry girmemiştim şimdiden yanlış şeyler söylersem acemiliğime verin lütfen... Gelelim vaaz konusuna konuyu açan kişiyle temelde aynı görüşü savunmama rağmen ufak tefek farklılıklara değinmek istiyorum. Bildiğiniz gibi dini olarak bir çok yanlışlar bulunmaktadır, bunu sadece İslam adına konuşuyorum. Ama yanlış anlaşılmasın yanlış olan İslam değil bunu anlatan alim kesim veyahut hocalardan bahsediyorum. Temelde diyanetin kafasını bir yerde algılayabilirim ama bu kafa üzerinden daha okulda temel bir takım bilgileri öğrenememiş olan gençlerin, çocukların bu denli hassas konularda vaaza tabi tutulmasını anlayamam. Dini görüşümün bunda önemi yok Elhamdülillah müslümanım. Lakin olay bu değil ki olay içinde yaşadığınız toplumda farklı fikirlerin olması, bir yerde farklı dinlerin olması, siz daha kurandan anlamadan etmeden dini bir zorbalık haline dönüştüreceksiniz ve biz buna sessiz mi kalacağız. Kuranı kerimde araştırır iseniz bir çok ayeti kerimede görürsünüz ki dinde zorlama baskı yoktur ifadeleri ile karşılaşırsınız. Buradan hareketle sözde Kuran araştırması yapan onunla ilgili çalışmalar yürüten bir kurumun bu gibi bir karar alması zaten kendi dininden bir haber olduğunu gösteriyor bize. Burda şuna karşı değilim dinin anlatılmasına karşı değilim ama her türlü zorbalığa, baskıya karşıyım. Allahın selamı üzerinize olsun arkadaşlar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı