Okulun öğrencilerden zaman çalması

Ortaokulda sabah 10 gibi çıkıp akşam 7.30 civarı evde olduğum zamanlar oluyordu. Bir de üstüne 20 sayfa ödev veriyorlardı. En sonda dayanamayıp cevap anahtarından ya da internetten bakıp yapmaya başlamıştım. Zaten 9 saat civarı dışardayım kafa beyin kalmamış bir de o kadar ödeve 2-3 saat ayırmam yani.

Liseyi bilişim üstüne okumuş olmama rağmen böyle bir ders görmedim, ne yapılıyor o derste? Yuvarlak cetvellerle şekil çizilen ders miydi?
Saçma sapan tasarımlar falan yaptırıyorlardı. Proje falan işte. Yapmayanlar öğretmenin azarını 10 dakika boyunca dinlemek zorunda falan kalıyordu. Berbat bir ders. Mahkeme gibi.
Ortaokulda vardı. Aslında zaman israfı denemez, arkadaşlarımızla sosyalleşip iş bölümü falan yaparak ortaya bir ürün çıkarıyorduk. Eğlenceliydi.
İstisnai durumlar olabilir. Fakat çoğu zaman saçma sapan şeyler yaptırıyorlar. Gereksiz.

Çok gereksiz dersler var. Beden dersi, müzik, resim, teknoloji tasarım kaldırılabilir. Ayrıca Müslüman olmayan öğrenciler için din de seçmeli olmalı.
Bu derslerin çıkarılması yerine insan hayatında sadece YKS'de çıkan Matematik, Fizik, Kimya ve daha birçok dersin gereksiz konuları çıkarılabilir.

Bu derslerin çıkarılması yerine insan hayatında sadece YKS'de çıkan matematik, fizik, kimya ve daha birçok dersin gereksiz konuları çıkarılabilir.

Bakın öğrencilerde bunalır o yüzden beden muzik vb var ama abartı şekilde her gün bu dersler zaman israfı zaten sınıf 40 kişi ortalama her okulda bunalıma girer insan bunlarda olmazsa.

Bu derslerin çıkarılması yerine insan hayatında sadece YKS'de çıkan matematik, fizik, kimya ve daha birçok dersin gereksiz konuları çıkarılabilir.

Bölüm seçimleri aslında her lise için 9. sınıfta başlamalı ve 9. sınıftan itibaren sadece seçtikleri bölümle ilgili dersler görmeleri daha mantıklı olur.

Bakın öğrencilerde bunalır o yüzden beden muzik vb var ama abartı şekilde her gün bu dersler zaman israfı zaten sınıf 40 kişi ortalama her okulda bunalıma girer insan bunlarda olmazsa.
Askeri Disiplin ile bu dersler yapılırsa tabiki öyle olur. Özellikle resim hocalarındaki egoyu başka kimsede görmedim. Bu dersler sevgi ile anlatılmalı.

Ben lisede bilişim bölümündeyim ve bilgisayar tasarımı dersi var. Haftada 2 saat ve tek yaptığımız çizim oda düz çizgi vs.
Anladım hocam şimdi kafama "dank" etti.

Saçma sapan tasarımlar falan yaptırıyorlardı. Proje falan işte. Yapmayanlar öğretmenin azarını 10 dakika boyunca dinlemek zorunda falan kalıyordu. Berbat bir ders. Mahkeme gibi.

İşte o yapmayanlar gurubunun başkanı bendim, hoca dersten bırakmıştı :)

Yeni konular

Geri
Yukarı