Okumak mı, çalışmak mı?

Enes Akyüz

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Sonunda vaktim geldi.11.sınıfım. Bazı arkadaşlarım çoktan sınava çalışmaya başladı ama ben emin değilim? Meslek lisesi bilişim bölümü okuyorum. Açıkçası bu konuda iyiyim. Kendimi geliştirdim. 3 yazılım diline hakimim, hâlâ da öğrenmeye çalışıyorum. Bilişim konusunda da kendimi iyi görüyorum. Hiçbir zaman o okumak boş iş, okumayın tayfadan olmadım. Okusam da net mühendislik okurum. Yolumu yazılım üstünden çizmek istiyorum her şekilde. Ama üst üste sınava girmeyi de düşünmüyorum. Denersem 1 sınav girer olmazsa çalışırım. Şimdi şunu düşünüyorum. Seneye önümde 2 seçenek var. Ya meslek seçip 3 gün staj 2 gün okul yaparak üniversiteyi yakıp kendimi geliştireceğim. Ya da teknik seçip dershane gibi sadece normal dersleri göreceğim. Yazılıma kafam bassa da matematik konusunda çok kötüyüm. Düzeltmeye çalışıyorum fakat olmayacakmış gibi. Ayrıca 11 de çalışmak yerine yazılımda kendimi daha çok geliştirebilirim. Şimdi okusam mı, yoksa direkt okulumu bitirip mesleğe mi atılsam çok kararsızım. Bazılarında üniversite heyecanı olur, gerçekten isterler. Fakat bende o da yok. Okumaktan bıktım diyebilirim. Ama geleceğime asgari ücretle çalışan birisi olarak devam etmek istemiyorum. Sözelim kuvvetli ama sayısal yerlerde. Ne yapacağım konusunda çok çıkmazdayım. Siz ne önerirsiniz? Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Meslek liselerine gidenlerin çoğunda oluyor bu durum. Okumak, çalışmaktan her zaman daha iyidir.

Hocam onun farkındayım. Keşke içimde böyle bir istek olsa ama bilmiyorum. Bazıları üniversiteyi ortam için ister, azimli çalışır. Beni motive edebilecek herhangi bir şey gelmiyor aklıma. Ondan zulüm olur mu diye düşünüyorum. Eğer kazanamazsam giden 2 yılım da cabası.

Ben olsam çalışırdım.

Sanayiye verilen çocukların zengin olma oranı çalışanlardan daha çok.

Ben yazılımcıyım şimdi işletme okumasam ekstra 8 yıllık tecrübem olurdu.

Birazda yapacağın mesleğe göre değişiyor ama çoğunlukla tecrübe okumanın önünde geliyor.
Çünkü ne okursan oku gerçek hayat okulda öğrettikleri gibi değil.

Ben olsam çalışırdım.

Sanayiye verilen çocukların zengin olma oranı çalışanlardan daha çok.

Ben yazılımcıyım şimdi işletme okumasam ekstra 8 yıllık tecrübem olurdu.

Biraz da yapacağın mesleğe göre değişiyor ama çoğunlukla tecrübe okumanın önünde geliyor.
Çünkü ne okursan oku gerçek hayat okulda öğrettikleri gibi değil.

2 yılda olsa okunur. 4 yıl falan demiyorum. Tabii kişiden kişiye göre değişecek ama okumak her zaman daha iyi.

Merhaba arkadaşlar. Sonunda vaktim geldi.11.sınıfım. Bazı arkadaşlarım çoktan sınava çalışmaya başladı ama ben emin değilim? Meslek lisesi bilişim bölümü okuyorum. Açıkçası bu konuda iyiyim. Kendimi geliştirdim. 3 yazılım diline hakimim, hâlâ da öğrenmeye çalışıyorum. Bilişim konusunda da kendimi iyi görüyorum. Hiçbir zaman o okumak boş iş, okumayın tayfadan olmadım. Okusam da net mühendislik okurum. Yolumu yazılım üstünden çizmek istiyorum her şekilde. Ama üst üste sınava girmeyi de düşünmüyorum. Denersem 1 sınav girer olmazsa çalışırım. Şimdi şunu düşünüyorum. Seneye önümde 2 seçenek var. Ya meslek seçip 3 gün staj 2 gün okul yaparak üniversiteyi yakıp kendimi geliştireceğim. Ya da teknik seçip dershane gibi sadece normal dersleri göreceğim. Yazılıma kafam bassa da matematik konusunda çok kötüyüm. Düzeltmeye çalışıyorum fakat olmayacakmış gibi. Ayrıca 11 de çalışmak yerine yazılımda kendimi daha çok geliştirebilirim. Şimdi okusam mı, yoksa direkt okulumu bitirip mesleğe mi atılsam çok kararsızım. Bazılarında üniversite heyecanı olur, gerçekten isterler. Fakat bende o da yok. Okumaktan bıktım diyebilirim. Ama geleceğime asgari ücretle çalışan birisi olarak devam etmek istemiyorum. Sözelim kuvvetli ama sayısal yerlerde. Ne yapacağım konusunda çok çıkmazdayım. Siz ne önerirsiniz? Şimdiden herkese teşekkür ederim.
Ben bunu yanitlayacak kadar bilgiye sahip oldugumu dusunerek yanitlamak istiyorum. Ben Meslek lisesi 12. sinif Bilisim Bolumu ogrencisiyim ve evet stajyerim, calistigim yer bir Yazilim sirketi, burada test kitaplarimi getirip kendim calisabiliyorum fakat sen gidip kose basi Bilgisayarcida calisirsan heba edersin bu durumunu. Ben 1 hafta okula gitmedim, sirket sirket gezdim ve bir tane yer buldum. Halimden memnunum okulu gozunde aman aman bir seymis gibi buyutme 9 10 saat gidip fazla bir sey ogrenemedigin yermis gibi geliyor bana. En iyisi kendin ogrenirsin ac konu anlatimi videosu al test kitabini kimsenin boyundurlugu altinda olmadan coz testlerini hem de maas alirsin aylik asgari ucretin 3/1 i hem Yazilim yaparsin hem okuluna gidersin bu dediklerimi yaparsan sirket tecruben olur. Tanidigin varsa seni guzel bir sirkete sokabilirse o da iyi olur.

Bilmiyorum galiba biraz daha bakacağım. Zaten bu seneyi mecbur öyle ya da böyle geçireceğiz. Diğer sene de baktım olmuyor mesleğimi yapacağım. Okusamda nasıl toparlayacağımı bilmiyorum. Matematik yerlerde, fizik öyle. Zaten 11 de kimya, biyoloji ve coğrafya görmüyorum. Direkt 3 dersim eksik. Okuyacak bir motivasyonu da kendime bulamıyorum. Tek dayanağım meslek hakkında bilgim gibi duruyor şimdilik.

Bilmiyorum galiba biraz daha bakacağım. Zaten bu seneyi mecbur öyle ya da böyle geçireceğiz. Diğer sene de baktım olmuyor mesleğimi yapacağım. Okusamda nasıl toparlayacağımı bilmiyorum. Matematik yerlerde, fizik öyle. Zaten 11 de kimya, biyoloji ve coğrafya görmüyorum. Direkt 3 dersim eksik. Okuyacak bir motivasyonu da kendime bulamıyorum. Tek dayanağım meslek hakkında bilgim gibi duruyor şimdilik.
Bak o zaman ac bir tane hoca Matematigi sifirdan ogren. 11. siniftasin 12. sinifta konularin cogunu bitirmis olacaksin artik test cozmeye baslayacaksin. Cozdukce geliseceksin. Vesselam.

Geri
Yukarı