Okumak mı, çalışmak mı?

ÖylesineBiri01

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Malum ülkemiz ekonomik ve eğitim vs her alanda kötü ve bu beni etkiliyor. Birçok genç gibi gelecek kaygısı vs. Babam da benim okumamı istiyor. Oku memur ol diyor benim de bir hedefim falan yok. Üniversite sınavına kadar çalışıp iyi bir puan, sıralama alıp kamu veya devlet memuru olmayı düşünüyorum ama bir yandan da ya kazanamazsam ya bu kadar sınava hazırlanma emeklerim, kitap ücretleri boşa giderse ve memur olamazsam diye düşünüyorum.

Okulu ticarete veya girişimcilik yapayım diyorum... Ne üreteceğim, nasıl üreticem, nasıl satacağım satsam da alan olur mu diye düşünüyorum. Çalışayım sermaye biriktireyim, bir yemek restoranı açayım, dönerci hamburgerci vs. diyorum o zaman da ya millet tercih etmezse, iş yapmayan bir esnaf olursam diye düşünüyorum.

Hayallerimde Mercedes, BMW gibi arabalar var. Bunları nasıl alabilirim diye düşünüyorum. Bana biraz öneri fikir verebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası bu instagramda falan gördüğünüz ticaret videolarının arkasında sermaye yatıyor. Büyük bir sermayen yoksa bir yandan okuyup bir yandan çalışarak para biriktirip sonradan ticarete atılabilirsin.

Hocam okulunuzu bitirecek durumunuz varsa okuyun zaten sonradan çalışmanız gerekir istediğiniz işe atılırsınız.

Yaşın çok geç değil ise okulu açığa alıp sanayiye gidip orada kendini geliştirebilirsin. Sanayi deyip geçme usta olduktan sonra çok para kazanırsın. 2-3 yıl çilesini çekersin ama sonrasında gerçekten işini öğrendikten sonra herkes senin peşinden koşar. Kendine dükkan açarsan zaten paraya para demessin benim arkadaşın babası sanayide dükkanı var, adam dükkanda durmuyor dükkanı çırak ve ustalara bırakıyor kendisi geziyor. Aylık en az 100k alıyor net kar. Bu olmaz diyorsan açığa al başka bir şeyle ilgilen olmazsa TYT çalışıp polis itfaiye falan olursun. Sermayen olmadan ticaret yapabileceğini sanmıyorum

Ülkede üniversitenin değeri kalmadı o eskidendi oku yeğenim doktor ol memur ol o devir kalmadı şu an bölümünü bitirip işsiz kalan yüz binlerce insan var benim görüşüm kendini geliştirmen yönünde sadece iş olarak değil hobi edin yürüyüşe çık kitap oku ilgilendiğin alana yönel vs ve ilgin varsa sanayi-ev tesisati işinde çok para var başta zor gelsede zamanla çok iyi konuma gelebilirsin bu benim görüşüm.

Arkadaşlar önerileriniz için çok teşekkür ederim bende her gün kafamı yoruyorum girişimcilik yapmak için ama birkaç fikir ürettim ve bu fikirler henüz uygulanmamış fikirler ama bu fikirleri tasarımları nasıl üretip gerçek hayatta yapıp satabileceğimi bilmiyorum.

Hocam okulunuzu bitirecek durumunuz varsa okuyun zaten sonradan çalışmanız gerekir istediğiniz işe atılırsınız.

10.sınıfım liseyi bitirmeyi kesinlikle düşünüyorum ama lise bittikten sonra ne yapacağım bilmiyorum.

Açıkçası bu Instagram'da falan gördüğünüz ticaret videolarının arkasında sermaye yatıyor. Büyük bir sermayen yoksa bir yandan okuyup bir yandan çalışarak para biriktirip sonradan ticarete atılabilirsin.

Hocam sermayeyi biriktiriyorum +benim peder yurt dışında o yüzden maddi olarak da destek çıkabilir.

Şu an okuyarakta veya çalışarakta kolay kolay BMW, Mercedes elde edemezsin bu bir gerçek.

Evet 2019 da 500 bin TL özellikle yarısı vergi olan araba şu anda 3.500.000 TL umarım ülkemiz bu durumdan kurtulur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı