Çalışmak mı okumak mı?

Haklısın ama KPSS sınavına girmek bile hata bence torpil yoksa atanman imkansız. En iyisi üniversite yıllarında araştırma, staj olarak en iyi şekilde geliştirmelisin kendini ki özel sektörde şansın olsun.
Reis TC şartlarında adam başka nerede çalışabilir ki? Üstteki arkadaşın dediği gibi asgari ücretin 1 tık üstü veriyorlar. O adam 4-5 senesini 200-300 TL fazla para için mi harcayacak? Sanayi, paranın oluk oluk aktığı ana yerlerden bir tanesidir. Orada çalışma imkanı varsa bence gitsin çalışsın. İleride aç kalmaz.

Reis T.C. şartlarında adam başka nerede çalışabilir ki? Üstteki arkadaşın dediği gibi asgari ücretin 1 tık üstü veriyorlar. O adam 4-5 senesini 200-300 TL fazla para için mi harcayacak? Sanayi, paranın oluk oluk aktığı ana yerlerden bir tanesidir. Orada çalışma imkanı varsa bence gitsin çalışsın. İleride aç kalmaz.

Mühendislik okuyup hala bu ülkede çalışmayı düşünen varsa bu onun sorunu.

Ben okul zengin edecek demiyorum ki zaten :) çağ elektrikli otomobiller çağı. Senin sanayide öğrendiklerin sadece dizel veya benzinli araçlar için geçerli. Madem oto ile ilgili işte çalışacaksın git otomotiv mühendisliği oku.
Senin söylediğin çağın gelmesine daha var. Yani şu anda bu arkadaş okumayıp sanayiye girse aç kalma ihtimali yok. Çağ dediğin 1 günde kapanıp açılmıyor. Sokakta kaç milyon mazotlu benzinli vs. araba var verilere bakarak görebilirsin. Bir günde bu araçların hepsi birden yok olup yerlerine Tesla'lar gelmeyecek.

Senin söylediğin çağın gelmesine daha var. Yani şu anda bu arkadaş okumayıp sanayiye girse aç kalma ihtimali yok. Çağ dediğin 1 günde kapanıp açılmıyor. Sokakta kaç milyon mazotlu benzinli vs. araba var verilere bakarak görebilirsin. Bir günde bu araçların hepsi birden yok olup yerlerine Tesla'lar gelmeyecek.

Bu süreçte otomotiv mühendisine ihtiyaç olacağı kesin :) bir firmada işe girer her şeyi öğrenir tecrübesine tecrübe katar açar teknik servis alır 3-5 mühendis. Zaten o zamana bayağı artar elektrikli otomobil kullanan.

Ayrıca yurt dışına çıkmak ve yeni bir dil öğrenmek var bu yolda :)

Bu süreçte otomotiv mühendisine ihtiyaç olacağı kesin :) bir firmada işe girer her şeyi öğrenir tecrübesine tecrübe katar açar teknik servis alır 3-5 mühendis. Zaten o zamana bayağı artar elektrikli otomobil kullanan.
Bu söylediğini yapması için okuması şart değil. 10 sene sonra baktı ki benzinli araçtan çok elektrikli geliyor, mühendisi işe alır yine devam eder. Bu süreçte işe aldığı mühendis maksimum 10 bin alır, bu arkadaş ise aylık 100-150 belki 200'bini çok rahat kazanır. Sen diyorsun ki 150 bin kazanan esnaf olacağına 10 bin kazanan mühendis olsun. Mantıksız.

Bu söylediğini yapması için okuması şart değil. 10 sene sonra baktı ki benzinli araçtan çok elektrikli geliyor, mühendisi işe alır yine devam eder. Bu süreçte işe aldığı mühendis maksimum 10 bin alır, bu arkadaş ise aylık 100-150 belki 200'bini çok rahat kazanır. Sen diyorsun ki 150 bin kazanan esnaf olacağına 10 bin kazanan mühendis olsun. Mantıksız.

Hangi oto tamir dükkanı 200bin kazanıyor? Ayrıca yurt dışına nasıl çıkacak? Yeni bir dil nasıl öğrenecek? Ki otomoiv mühendisliğini bitirince birkaç yıl da tecrübe edinince yine gider açar dükkanını üstüne yurt dışında çalışma fırsatı da var ve yeni bir dil öğrenecek. Türkiye şartlarını konuşuyorsun hep yurt dışında da çalışıp bir iş yeri açabilir. Dediğimi hala kavrayamadın.

Sanırım hayat hala toz pembe geliyor. 4 yıl aç kalıp okumak için uğraş, mezun ol 23bbin TL KYK borcunu çaaat diye saplasınlar. Bu KYK borcunu ödemeden de yurt dışına vize vermesinler. İt gibi çalışıp KYK borcunu ödedikten sonra annen başlasın yaşın 30 oldu evlen diye. 200 bin TL daha borca gir, evdi arabasıydı çocuktu derken ömrün bitsin borç içinde. Reel yaşamak lazım bu hayatı.

Sanırım hayat hala toz pembe geliyor. 4 yıl aç kalıp okumak için uğraş, mezun ol 23bbin TL KYK borcunu çaaat diye saplasınlar. Bu KYK borcunu ödemeden de yurt dışına vize vermesinler. İt gibi çalışıp KYK borcunu ödedikten sonra annen başlasın yaşın 30 oldu evlen diye. 200 bin TL daha borca gir, evdi arabasıydı çocuktu derken ömrün bitsin borç içinde. Reel yaşamak lazım bu hayatı.
Ya af çıkarsa.

Okulu bırakmayı düşünüyorum oto elektrikcisinde çalışmayı düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım?
Lise de bir arkadaşım vardı hala görüşüyorum kendisiyle. 9. Sınıfı çift dikiş yaptık yani seninle aynı yaştaydık. Arkadaşım hem çalışıp hem okuduğu için okulu yürütemedi ve 9. sınıfı bitiremedi dolayısıyla örgün eğitim hayatı bitti. Sonrasında sanayide işe başladı. Ağır şartlar altında çalıştı, şu an masa başı işi var ve aylık 4.500 tl geliri var. Ben lisans mezunuyum ve ne yapıyorum? Kpss çalışıyorum. Kişisel görüşüm, şimdiki aklım olsa bu kadar yıl okuyacağıma aynı emeği bir işte çalışarak vermiş olsaydım şu an arkadaşım gibi çalıştığım yerde mevki atlayıp ne iyi ne de kötü diyebileceğimiz bir maaşım olabilirdi. Ülkenin şu anki şartlarında okul okumak benim için pek mantıklı görünmüyor açıkçası

Geri
Yukarı