Okurken başka hiçbir şey yapamıyorum

RamazanQs

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GTX 1050 Tİ
Ryzen 3 3100
Öncelikle merhaba, kitap veya filmlerde alt yazı okurken başka bir şey yapamıyorum. Örneğin başka bir şey düşünmek, konuşmak hatta ellerimi ve ayaklarımı ve ellerimi koordine edemiyorum. Bu sorunun nedeni, ismi veya bir çözümü var mı? Yardım ederseniz sevinirim.

Öncelikle merhaba, kitap veya filmlerde alt yazı okurken başka bir şey yapamıyorum. Örneğin başka bir şey düşünmek, konuşmak hatta ellerimi ve ayaklarımı ve ellerimi koordine edemiyorum. Bu sorunun nedeni, ismi veya bir çözümü var mı? Yardım ederseniz sevinirim.
Keşke benim böyle sorunum olsa. Kitap okurken aklıma Almanya 2.ligde ki maçlar gelir genelde. Odaklanabilmeniz sizin avantajınıza. Eğer kurtulmak istiyorsanız çevrenize dikkat dağıtıcı nesneler koyabilirsiniz.

Öncelikle merhaba, kitap veya filmlerde alt yazı okurken başka bir şey yapamıyorum. Örneğin başka bir şey düşünmek, konuşmak hatta ellerimi ve ayaklarımı ve ellerimi koordine edemiyorum. Bu sorunun nedeni, ismi veya bir çözümü var mı?

Biraz araştırdım ama olumlu sonuç bulamadım, genelde tam tersi sonuçlar çıktı. Çok odaklandığından ve bu durumu fark etmediğinden olabilir belki. Bu tarz şeyler çözülmeyecek şeyler değil. Aynı anda birkaç farklı şey yapmanı gerektiren oyunlar oynayabilirsin. Ya da kitap okurken spor yapabilirsin.

Keşke benim böyle sorunum olsa. Kitap okurken aklıma Almanya 2.ligde ki maçlar gelir genelde. Odaklanabilmeniz sizin avantajınıza. Eğer kurtulmak istiyorsanız çevrenize dikkat dağıtıcı nesneler koyabilirsiniz.

Asıl sorun şu kitap okurken bu sebepten dolayı düşünemediğim için karakteri, duygularını veya kitabı anlamıyorum test çözer gibi okuyorum test okurken bir duygu hisseder misiniz veya Ahmet 3 ekmek alırken neler düşünüyordu duyguları neydi gibi düşünmezsiniz değil mi? :D bende aynı öyleyim bir şey okurken veya filmlerde özellikle ben karakterin mimiklerine düşüncelerine dikkat ederim ve izlerken çok şey düşünürüm ben böyle yapardım veya bunu yaparken kafasından ne geçti vb. ama alt yazılı izlerken sadece diyalogları görüyorum duyuyorum kızgın mı mutlu mu hissedemiyorum dublajlı izlerken karakterin kendisi gibiyim film izlediğimi unuturum o karakter benmişim gibi olurum ama alt yazılı izlerken ağlıyacağım filmde bile duygusuz bir şekilde bakarım sadece ekrana. :D
Beynin multitasking özelliği maalesef yok. Altyazı ve filme aynı anda odaklandıysanız başka bir işe odaklanmanız zor.
Peki bunun bir çözümü vs. yok mu?

Peki bunun bir çözümü vs. yok mu?

Biraz araştırdım ama olumlu sonuç bulamadım, genelde tam tersi sonuçlar çıktı. Çok odaklandığından ve bu durumu fark etmediğinden olabilir belki. Bu tarz şeyler çözülmeyecek şeyler değil. Aynı anda birkaç farklı şey yapmanı gerektiren oyunlar oynayabilirsin. Ya da kitap okurken spor yapabilirsin.

Sen de duyguyu anlamaya çalış tabii ki.

Film izlerken atıştırmalık filan alın yanınıza. Atıştırmalığı yerken okuyun altyazıyı.

Bunun haricinde pür dikkat olmayın. Rahat rahat filminizi izleyin.
Sırf bu sebepten dolayı kilo aldım diyebilirim bu corona zamanında film izlerken yanıma atıştırmalık alırım filme öyle bir dalıyorum ki 2 kova yesem bile farkına olmuyorum sanki hiç yememiş gibi oluyorum

Sanırım çok odaklandığımdan dolayı ama odaklanamadan izleyince cidden hiçbir anlamı kalmıyor. Odaklanmadan izleyince sanki bir arkadaşım anısını anlatıyor dinleyip geçiyorum odaklanırken o olayı her saniyesine kadar o an ben yaşıyorum anlaması biraz zor ama filmi izlerken film izlediğimi unutuyorum diyebilirim bu yüzden normal bir insana göre 2 kat daha fazla haz alıyorum bir yandan güzel bir yandan kötü bir şey bunu kontrol etmeyi öğrenebilsem çok daha iyi olur.
Biraz araştırma ile bunun aslında iyi bir şey olduğunu öğrendim ama bendeki sorun hala aynı. Barış Özcan'ın şu videosuna baktım
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoda tabak çeviren adam gibi bir tabağı çevirmeyi bırakıp başka tabağı çevirince ilk tabak bozulmaya başlıyor normal hayatımda çok yaşadığım bir şey. Örneğin okulda sadece bir derse odaklanıp başarılı olabiliyorum o derse çalışmasam bile çok odaklandığım için her detayına kadar biliyorum ama diğer derslerim kötü oluyor iki derse aynı anda çalışınca iki derste de başarısız oluyorum bir konuyu tam öğrenip başka bir konuyu öğrenmeye başlayınca yeni öğrenmeye başladığım konudan öğrendiğim her bir kelime önceden öğrendiğim konudan 1 kelime unutmama sebep oluyor ama yaşadığımız dünyada 3 5 farklı şeyi birden iyi yapman gerekiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı