Oltalama mailine tıklanılırsa ne olur?

xMrlySafe

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, bu konularda biraz pinpirikliyim ve çok da fazla bilgim yok. Öncelikle birkaç dakika önce Instagram'dan bir e-posta geldi, Instagram'dan Chrome Mobile'den yeni giriş diye, öncesindede bir e-posta gelmişti ve gelen e postalar orada toplanır. Toplanan e postalar şifre değiştirmek için olan e postalar. Farklı bir e-posta gelince veya farklı bir başlık girilince aynı kişiden atılsa da farklı yerlere gidiyor mu? Bunu bilmiyorum o yüzden yazıyorum. Her neyse yeni bir giriş yapıldığını fark ettik (hesabımın ismi)
Genellikle kullanmadığınız bir cihazdan giriş yapıldığını fark ettik. İşte device yazıyordu model adı yazmıyordu, Chrome Mobile İstanbul Türkiye falan bugünün (pazar) 12:34'ü olduğunu söylüyor sonunda da "bunu siz yaptıysanız, bu e-postayı gönül rahatlığıyla göz ardı edebilirsiniz. Bunu siz yapmadıysanız, burada hesabınızı güvene alabilirsiniz. Gibi şeyler söyledi ve gayet resmi duruyordu bir anda gaflet ve korkuyla hesabı güvene almak için tıkladım. Ve karşıma sadece "sitede hata oluştu, çerezlerden veya görünmez olduğunuz için olabilir" diyordu fakat görünmez değildim. Acaba Auto-run gibi bir şeyle virüs bulaştırmak için olabilir miydi yoksa fishing olabilir miydi? Lütfen anlayan kişiler yazarsa çok sevinirim. Söylediğim gibi başlık farklı olunca e postanın kategorisi değişiyor mu bilmiyorum. Fakat Instagram'la birebir duruyordu.

Not: Kendim girmediğime eminim kimse iznim olmadan "Chrome Mobile'den giriş" yapmamıştı. Yazarsanız çok sevinirim biraz olsun içim rahatlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hesabında 2ad açık mı? Genellikle bu oltalama maillerine hesabınızı girmediğiniz sürece sorun olmuyor.

Demek istediğiniz 2'li doğrulama ise yok, fakat oltalama Mail'i telefona veya e-posta adresinin kendisine zarar veremez mi? Bilmediğiniz e postalara tıkladığınızda Auto-run ile telefona dosya yükleyip zarar verebiliyor diye biliyorum, eğer sadece hesaba sorun veriyorsa yeni hesaba geçebilirim fakat eğer telefona ve içindeki uyg. Ve e postaya zarar gelmiyorsa yeni hesaba geçerim birşey olmaz.
Gir ama bilgi verme, indirilenleri açma.

Pardon gir dediğiniz şeyi anlamadım neye gireyim? İndirlenleri açarsam ne olacağını biliyorum zaten :D

Demek istediğiniz 2'li doğrulama ise yok, fakat oltalama Mail'i telefona veya e-posta adresinin kendisine zarar veremez mi? Bilmediğiniz e postalara tıkladığınızda Auto-run ile telefona dosya yükleyip zarar verebiliyor diye biliyorum, eğer sadece hesaba sorun veriyorsa yeni hesaba geçebilirim fakat eğer telefona ve içindeki uyg. Ve e postaya zarar gelmiyorsa yeni hesaba geçerim birşey olmaz.

Pardon gir dediğiniz şeyi anlamadım neye gireyim? İndirlenleri açarsam ne olacağını biliyorum zaten :D
Maillere girebilirsin anlamında. Maile ya da linke tıklarsan sorun olmaz. Ama bilgi verme dosya indirme, savcılık vs şeyleri karakola sor ya da inanma.

Maillere girebilirsin anlamında. Maile ya da linke tıklarsan sorun olmaz. Ama bilgi verme dosya indirme, savcılık vs şeyleri karakola sor ya da inanma.

Peki teşekkürler, yazılım hocamız e-postalara tıklarsak bile otomatik dosya indirip açabileceğini söylemişti, bende pinpiriklendim. Daha toyuz malum :). Bilgi için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı