Online derslerden verim alıyor musunuz?

Aynı sınıfmışız şansa bak. Şans sizinle olsun hocam. Umarım ben de verim alırım bir gün. Belki çok yoğun LGS temposundan çıktığımız içindir. Öyle ya da böyle öğreneceğiz.
Ben de çok verim aldığımı söyleyemem ama dediğim gibi, dersleri biraz dinleyince anlaşılıyor. Önceden sürekli Alt+Tab yapar suçu eğitim sistemine atardım. Şimdi ise dersleri dikkatlice dinlemeye başladım. Ciddiyim, artık çok daha iyi anlaşılıyor.

Kimse dersleri dinlemiyor ki zaten, Alt+Tab atıp WhatsApp'ta yazışıyor hep. Bu yeni nesilden (kendi neslim oluyor maalesef) bir ben mi nefret ediyorum?

Taze bir öğretmen adayı olarak görüşümü belirteyim; çevrimiçi eğitimde iş var fakat eksiğiz.
Farklı üç üniversitenin çevrimiçi eğitim sistemini tecrübe ettim şimdi isim vermeyeceğim. Bunlardan ikisi devlet birisi özel bir üniversite. Aynı zamanda MEB ile bağıntılı olduğumuz için EBA sistemini de bilmem gerekiyor.
Öğretmen yetersizliği ve kalitesizliği, EBA sistemini tamamen bozuyor. Sistem güzel düşünülmüş fakat çöp ediliyor. Futbolda iyi kurulan kadroya kötü bir hoca koymak gibi.
Üniversitelerin daha çok çabaladığı ortada fakat özellikle devlette yine bocalama daha fazla. Hocalar zaten okullarda fiziksel olarak slayt okuyordu, şimdi de canlı yayında ekran paylaşıp yine slayt okuyorlar. Yalnız bazı hocalar çok farklı. Çevrimiçi eğitimde nelerin yapılacağını araştırmışlar, tamamen buna adapte olmuş, her şeyi buna göre ayarlamışlar. İşte böylelerin dersini görürseniz anlarsınız verimli olduğunu. Aslında çok verimli, sadece bizde öyle olmuyor.

Lisede çok iyi bir okulda olmama rağmen bazı dersleri ciddiye almadım, şu an matematikte bazı konularda öküzün trene baktığı gibi ekrana bakıyorum.

Okullar yüz yüze iken matematik dersini hep YouTube'dan çalışırdım çünkü hocamızın anlatımını sevmiyor ve her yanlış yaptığımızda bize çok kızardı. Online derslerine bu sebeple katılmayıp hep YouTube'dan dinledim, kısacası biraz öğretmenle de alakalı.

Geri
Yukarı