ONT Cihazı Bufferbloat'a etki eder mi?

The Ruh hastasi

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bufferbloat sorunu yaşıyordum. QoS ayarı ile hallettim ama bazen şaşırabiliyor. (Arada sırada anormal ping artışları oluyor.) Acaba sorun ONT cihazı ile olabilir mi? Nokia G-010-Q ONT cihazına sahibim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani sorun Router'da mı?

OLT, kablonun sizin apartmanınıza girmeden önce geçtiği bir durak hocam. Saha ekipmanı. Örnek fotoğraf ekledim.

1656341042135.png

Son düzenleyen: Moderatör:
OLT, kablonun sizin apartmanınıza girmeden önce geçtiği bir durak hocam. Saha ekipmanı. Örnek fotoğraf ekledim.

Eki Görüntüle 1433536
Türk Telekom FTTH altyapısı var. Turknet gibi farklı bir sağlayıcıya geçersem sorunum düzelir mi ? İnternet sağlayıcısını değiştirip sorunu çözen kişiler varmış hocam.

Türk Telekom FTTH altyapısı var. Turknet gibi farklı bir sağlayıcıya geçersem sorunum düzelir mi ? İnternet sağlayıcısını değiştirip sorunu çözen kişiler varmış hocam.
Dostum konuyu hortlatmış olacağım. ONT cihazının bufferbloat'a etkisi olmaz. Router'ın eğer Telekom'un verdiği cihaz ise ondan kaynaklanıyor. Ben de Türk Telekom'dan hizmet alıyorum. Telekom'un verdiği ZTE router'ı değiştirdim ve kutusuna kaldırdım onun yerine Asus RT-AX86U taktım. Bufferbloat sorunum düzeldi. ONT olarak Nokia G-240G-C modelini kullanıyorum. Nokia G-010G-Q model ONT'yi de kullandım onda da sorun yaşamadım. Router değiştirmek için tivibu ve ev telefonun olmaması gerekiyor. Sadece yalın internette yaparsın. Ev telefonu varsa da olur ama kullanamazsın. Ev telefonunu kullanmak istiyorsan Türk Telekom ilçe müdürlüğüne dilekçeyle başvurup Nokia G-240G-C model ONT istemen lazım.
QoS kullanmadan ham bir şekilde yaptığım testin sonucunu koyuyorum.
1659627424055.png

Geri
Yukarı