Başarılı Kurulum OpenCore macOS Big Sur 11.4 | Lenovo IdeaPad Z500

Ekran Resmi 2021-07-09 17.58.14.png

Bu konularda bilgisiz olduğumdan dolayı hazır EFI klasörü kullandım. Reklam olmasın diye EFI dosyasını bulduğum siteyi atmayacağım. Fakat çok küçük bir araştırma ile bulabilirsiniz. Ayrıca Wi-Fi, Bluetooth ve uyku sorunları dışında herhangi bir sorun yok. Ethernet, ses ve ekran kartı güzel güzel çalışıyor.

Öncelikle sistem görüntüsünü aşağıdaki konudan indirdim. Eğer "İndirme kotası aşıldı" tarzı bir hata alıyorsanız önce Drive'a kısayol ekleyip sonra dosyayı Drive'ınıza kopyalayarak indirebilirsiniz. (Yapıştırma kısayoluna bir alışamadım gitti...)

Sonrasında imajı 32 GB boyutunda bir taşınabilir belleğe GNOME Diskler aracı ile yazdırdım. (Daha önce PiluX kullanıyordum.) Sonra içlerindeki yapılandırma dosyalarının iki tanesini denedim fakat işlemci uyumsuz çıktığı için taşınabilir bellek içindeki EFI klasörünü sildim ve yerine yukarıda bahsettiğim EFI klasörünü kopyaladım. Sonra bilgisayarı yeniden başlarıp Fn + F2 ile BIOS ayarlarına girdim ve şu ayarları sırasıyla yaptım:
  • Configuration sekmesi
    • Graphic Device: UMA Graphic
  • Boot sekmesi
    • Boot Mode: UEFI
    • USB belleğimi Fn + F6 ile en başa aldım.
  • Security sekmesi
    • Secure Boot: Disabled
    • Restore Factory Keys: Enter'a bastım, yes dedim.
    • Reset to Setup Mode: Enter'a bastım, yes dedim.
  • Exit sekmesi:
    • OS Optimized Defaults: Other OS
    • Exit Saving Changes: Enter'a bastım, yes dedim.
Sonra gelen menüden "Install macOS Big Sur" seçeceği ile devam ettim. Bir süre aşağıdan yukarıya akan yazıları ve Apple logosunu seyrettikten sonra karşıma çıkan seçeneklerden "Disk İzlencesi" seçeceğini seçtim. Sonra çubuktaki "Görüntü > Tüm Aygıtları Göster" seçeceğini seçtikten sonra HDD'yi seçtim (evet, HDD'ye kurulum yaptım) ve "Sil" tuşuna bastım. Adını MACINTOSH HD yaptım fakat siz herhangi bir adda seçebilirsiniz. İşlemler tamamlandıktan sonra "Disk İzlencesi" uygulamasından çıktım ve "macOS Big Sur'u yükle" seçeneğini seçtim. Sonra APFS ile formatladığım diski seçtim ve kurulum işlemlerine başladık. Her şey sorunsuz gidiyor diyecektim ki bilgisayar kendini yeniden başlatmıyor. Şu anda tam hatırlayamıyorum fakat ACPIBattery gibi bir şeyler yazıyordu. Ben de güç düğmesine basılı tutarak bilgisayarı zorla kapattım ve tekrar açtım. Bu sefer karşıma çıkan menüden "macOS Installer" seçeneğini seçtim ve devam ettim. Hazır EFI dosyasını kullandığımdan dolayı sistemi açtığımda ses, ethernet ve ekran kartı güzel güzel çalışıyor. Buna rağmen yine de "Bilgisayarım İnternete bağlanmıyor" seçeneğini seçtim. Ve kurulumu çok rahat bir şekilde tamamladım. Sonra masaüstündeki OC EFI > Kurulum sonrası gerekenler klasöründeki OpenCore Configurator'ü açtım. Sonra üsteki simgeden sırasıyla "Mount Partition" ve "Open Partition" düğmelerine bastım. Gelen pencerede OC EFI içindeki EFI klasörünü oraya olduğu gibi yapıştırdım.
Ekran Resmi 2021-07-09 18.36.00.png

Artık hata ayıklama kipine ihtiyaç duymadığımdan ve normal Apple logosu ile açılmasını sağlamak için yapıştırdığım EFI klasörünün içindeki config.plist dosyasına çift tıkladım ve ekran görüntüsündeki sekmelerden boot-args bölmesini buldum ve içindeki -v parametresini sildim.
Ekran Resmi 2021-07-09 18.37.57.png

Şimdi bir dağıtım seçip macOS'un yanına kurmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Epey eski konu imiş. Uzun zaman önce bende Z500'e macOS kurmak istemiş ama başaramamıştım. Bu konuyu görünce tekrar deneyeyim dedim. Linkteki EFI klasörü benim dizüstü içinde uymadı. İnternetten başka bir EFI klasörü buldum. Herhangi bir değişiklik yapmadım. Kurulumda birkaç kez tekrar başlatma sırasında manuel olarak tekrar boot menüye girmek gerekti. Sonunda kurulum başarılı şekilde tamamlandı. Şu an sadece nVidia ekran kartı ve kart okuyucu çalışmıyor. Geri kalan wi-fi, BT, ethernet, ses vb düzgün çalışıyor.

Epey eski konu imiş. Uzun zaman önce bende Z500'e macOS kurmak istemiş ama başaramamıştım. Bu konuyu görünce tekrar deneyeyim dedim. Linkteki EFI klasörü benim dizüstü içinde uymadı. İnternetten başka bir EFI klasörü buldum. Herhangi bir değişiklik yapmadım. Kurulumda birkaç kez tekrar başlatma sırasında manuel olarak tekrar boot menüye girmek gerekti. Sonunda kurulum başarılı şekilde tamamlandı. Şu an sadece nVidia ekran kartı ve kart okuyucu çalışmıyor. Geri kalan wi-fi, BT, ethernet, ses vb düzgün çalışıyor.
Konuyu güncellemeyi unutmuşum. Yaptığım ufak tefek değişiklikler vardı, GitHub'a yüklemiştim.

Ama yine de uzun süre oluyor.

Konuyu güncellemeyi unutmuşum. Yaptığım ufak tefek değişiklikler vardı, GitHub'a yüklemiştim.

Ama yine de uzun süre oluyor.

Teşekkürler emeğinize sağlık, bunu da bulmuştum. Bu EFI ile 2 farklı EFI'den de istifade ettim.

Geri
Yukarı