Opencv ağız tanıma nasıl yapılır?

Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı
Ben bir uygulama yaptım, şu anlık yüz ve göz tanıyabiliyor sadece. Ağızda eklemek istiyorum, elimdeki kodlar şu şekilde nasıl ağızda tanıyabilir hale getirebilirim?

import cv2
import colorama
from colorama import Fore, Back, Style, init
kamera=cv2.VideoCapture(0)
ds_factor = 0.5

yuz_casc=cv2.CascadeClassifier("cascade_files/haarcascade_frontalface_default.xml")
goz_casc=cv2.CascadeClassifier("cascade_files/haarcascade_eye.xml")
while True:
_,goruntu=kamera.read()
griTon=cv2.cvtColor(goruntu,cv2.COLOR_BGR2GRAY)
yuzler=yuz_casc.detectMultiScale(griTon,1.3,5)
for (x,y,w,h) in yuzler:
cv2.rectangle(goruntu,(x,y),(x+w,y+h),(0,255,0),3)
roi_griTon=griTon[y:y+h,x:x+w]
roi_renkli=goruntu[y:y+h,x:x+w]
gozler=goz_casc.detectMultiScale(roi_griTon)
print(Fore.BLUE,"Yüz Tespit Edildi")
for (ex,ey,ew,eh) in gozler:
cv2.rectangle(roi_renkli,(ex,ey),(ex+ew,ey+eh),(0,0,255),3)
print(Fore.RED,"Gözler Tespit Edildi")

cv2.imshow("Screen",goruntu)
if cv2.waitKey(1)==ord("q"):
break;
kamera.release()
cv2.destroyAllWindows()
print(Fore.WHITE)

Bu arada zahmet olacak lakin sonradanda nasıl istediğim şeyi ekleyebilirim diye mantığını da anlatırsanız sevinirim atacağınız kodun.(Eğer size birşey yazmıyorsam susturulmuşumdur yazım kurallarından ötürü bi türlü halledemiyorum)

Örnek gösterdiğiniz projede yüz ve göz tanınması için XML dosyaları bulunuyor. Yani makineye bu yüz diyorsunuz ona göre videodan alınan görüntülerle XML dosyalarındaki görüntüleri karşılaştırıp size bu yüz veya değil diyor. Ama sizde ağız için herhangi bir XML dosyası olmadığından insanın yüzünde ağız var mı yok mu diye bir tahminde bulunamıyor.

Örnek gösterdiğiniz projede yüz ve göz tanınması için XML dosyaları bulunuyor. Yani makineye bu yüz diyorsunuz ona göre videodan alınan görüntülerle XML dosyalarındaki görüntüleri karşılaştırıp size bu yüz veya değil diyor. Ama sizde ağız için herhangi bir XML dosyası olmadığından insanın yüzünde ağız var mı yok mu diye bir tahminde bulunamıyor.
Var ağız dosyası haarcascade işte o dediğiniz.Lakin nasıl geri kalanı yapacağımı bilmiyorum.Yukariya eklemedim sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı