OpenSUSE vs Fedora

Uzun süre günlük kullanım için uygun mudur sence?
Günlük kullanım amaçlı kullanan arkadaşım var. Forumdakiler bilir, 202 adlı biri. Kendisi Gentoo'yu bırakıp Opensuse kullanmaya başladı ki Gentoo ve Arch kullanıcıları olduğu alanda rahat edip daha basite kaçmayan tiplerdir. Buna rağmen Opensuse YAST aracı ve stabilliği sayesinde sadece Linux kullanmaya yeni başlayanların değil bizler gibi uzun süredir kullananların da ilgisini çekiyor. Ben 202'nin zorlamasıyla Fedora'yı bırakıp Opensuse denedim ama KDE Plasma ile iyi bir deneyim yaşamadım (Sistemimden kaynaklı sorun. Opensuse veya KDE'nin suçu değil.) ve Fedora'ya dönmek yerine kendi yuvam olarak gördüğüm Arch tabanına çekildim. Sistemimde sorun yaşamasam günlük kullanım için ben de Opensuse kullanırdım yani hocam. O yüzden gönül rahatlığıyla önerebiliyorum.

Günlük kullanım amaçlı kullanan arkadaşım var. Forumdakiler bilir, 202 adlı biri. Kendisi Gentoo'yu bırakıp OpenSUSE kullanmaya başladı ki Gentoo ve Arch kullanıcıları olduğu alanda rahat edip daha basite kaçmayan tiplerdir. Buna rağmen OpenSUSE yast aracı ve stabilliği sayesinde sadece Linux kullanmaya yeni başlayanların değil bizler gibi uzun süredir kullananların da ilgisini çekiyor. Ben 202'nin zorlamasıyla Fedora'yı bırakıp OpenSUSE denedim ama KDE Plasma ile iyi bir deneyim yaşamadım (sistemimden kaynaklı sorun. OpenSUSE veya KDE'nin suçu değil.) Ve Fedora'ya dönmek yerine kendi yuvam olarak gördüğüm Arch tabanına çekildim. Sistemimde sorun yaşamasam günlük kullanım için ben de OpenSUSE kullanırdım yani hocam. O yüzden gönül rahatlığıyla önerebiliyorum.

Eyvallah. Linux Mint'ten geçiyorum bu halde peki sence geliştiricileri ne durumda? Ticari bir firma diye biliyorum sence bunun bir artısı var mıdır Arch gibi salt topluluk tarafından geliştirilen distrolara kıyasla.

Eyvallah. Linux Mint'ten geçiyorum bu halde peki sence geliştiricileri ne durumda? Ticari bir firma diye biliyorum sence bunun bir artısı var mıdır Arch gibi salt topluluk tarafından geliştirilen distrolara kıyasla.
Uzun yıllardır geliştiren bir geliştirici ekibi var. Deneyimli, bilgililer ve kolaylık sunuyorlar. Sunucularında sadece RPM değil diğer dağıtımların kullandığı paketler de var. Her dağıtımdan insana kolaylık sunmaya çabalıyorlar. Daha Linux'un günlük kullanıcıya uygun olmadığı zamanlarda bile günlük kullanıcıya kolaylık sağlayacak araçlara sahiplerdi.

Sürekli bir geliştirici ekibe sahip olmak ya da topluluk tarafından geliştirilmek bir artı ya da eksi değildir. Eğer sürekli geliştirici ekip projeye yeterli özeni göstermiyor ve topluluğun isteklerine duyarsız kalıyorsa artıdan çok eksisi olur. Burada ekibin topluluk mu yoksa sürekli özel bir ekip mi olduğundan çok projenin dününe, bugününe ve potansiyeline bakmak daha doğru olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı