Opera GX ana tarayıcı yapma

Zaten veri hırsızlığıyla alakalı olaylar vardı bir ara Opera'da. Saçma bir tarayıcı.

Bende zaten bırakmak için bahane arıyordum renkleri aşırı itici gelmeye başlamıştı her tarayıcıya girdiğimde şu mouse aklıma geliyordu.

1696052951456.png

GX birden fazla profil nasıl oluyor bilmiyorum. Ama harici bağlantıları açınca istediğin profile gelmesini istiyorsan, o profili ana profil yapman gerekiyor. Eşitleme sistemleri gibi aynı sistemde 2-3 profilin de düzgün çalışmadığını ve bu sisteme güncelleme yapmadıklarından tercih etmiyorum. Aynı tarayıcıda birden fazla profil yerine, diğer profil için varsayılan Opera tarayıcısını yükleyebilirsin.

Aynı tarayıcıda iki profil yerine ayrı ayrı iki tarayıcı daha rahat ve güvenilir olacaktır. Bu profillerden birinin çöküp veri kaybı yaşatması olası. Hatta Opera üzerinde daha olası. Forumda çok kez bahsettim. Opera'nın kronik bazı sorunları var ve Opera bu sorunları çözmek yerine GX'in reklam ajansına hayvan gibi para yediriyor. Reklam ajansları yazılımcı değildir. Yazılımcıların sözünün geçmediği bir şirketten kaliteli iş değil, RGB aydınlatmalı oyuncu tarayıcısı gibi dandik işler görürsünüz.

Opera Çinlilere satıldıktan sonra rakiplerinin hep gerisinde kalmış. Hatta eski geliştiricilerinin yaptığı Vivaldi tarayıcısındaki özelleştirme, renkli temalar(Evet, ilk eski geliştiricilerinin tarayıcısında yapıldı.) görüp oyun tarayıcısı yapacak kadar vizyonsuz bir ekibin elinde.

Opera'yı önermeme sebebim gizlilik ve güvenlik tarafında satıştan bağımsız güven vermemesi. Chrome ve Edge de verilerinizi satıyor. Ama Opera bu verileri hem Çin, hem batılı şirketler hem de belki sızıntılar ile internete kaçırıyor. Çünkü yukarıda bahsettiğim gelişime verilemeyen değer, arka plandaki güvenliğe de şüpheli yaklaşmanıza yol açıyor.

Geri
Yukarı