Opera GX çok geç açılıyor

MASTERBS

Centipat
Daha fazla  
Opera GX çok geç açılıyor açılması 10 sn falan sürüyor. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Opera GX tarayıcısının bellek ve CPU kısıtlama ayarlarının faydadan çok zararı var. Bunun dışında Opera tarayıcıları aşırı yüksek kaynak tüketiyor ve özellikle son 3-4 sürümünde CPU sızıntıları var. Opera geliştirici tarafında bu sorunları çözmek için bir girişim göremedim.

Edge, Opera ve Opera GX kaynak tüketim oranları. Hepsine ince ayar çektim. Yani gereksiz veri toplayan ayarlar, bellek artıran ve bir işe yaramayan şeyler yok. Uzantılar da yok. Özellikle Opera GX bellek tüketen 2-3 bariz ayarı kapattım. Yine de değerleri görüyorsunuz. Sisteminiz iyi değilse bu bellek ve CPU sömüren tarayıcının yavaş açılmasında bir sorun göremiyorum.

Screenshot_6.png

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Bunun dışında Opera için önerdiğim ayarlar konusunda göz atabilirsin. GX içinde neredeyse aynı ayarlar olduğundan pek fark etmiyor. Ama Twitch vb. sol menüdeki bazı şeyleri kapatarak tüketimi azaltabilirsin. Sol menüde siteye girmesen bile açıkken arka planda bellek tüketiyor.
Ayrıca tarayıcı uzantılarını devre dışı bırakıp test edin. Geçmişi tamamen temizlemek ya da çöp dosya temizliği de tarayıcının açılış hızına etki edebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı