Opera GX fazla RAM kullanımı

yuceXx52

Picopat
Daha fazla  
Sadece Google açık akıl almaz bir şey tarayıcı öneriniz var mı ya da RAM kullanımını nasıl azaltabilirim?

Dosya Ekleri

• Screenshot_219.png
    Screenshot_219.png
    15,8 KB · Görüntüleme: 264
Egde kullandım çok iyi optimizasyon bir yandan Microsoft'un olunca daha da bir optimizasyon.

1 GB sınır koydum sınırlandırdığım değere hiç ulaşmadı ama çok gereksiz RAM tüketiyor.

Zaten 85 güncellemesi ile Chrome daha az tüketiyor. Opera GX sadece Gaming dediği için abartılıyor.

Çok fazla fark etmiyor bence. Kullanımı çok daha rahat bence Chrome'ye göre hatta o kadar rahat geliyor ki bana Chrome hullanmayı unutmuşum. WhatsApp web, sosyal, Instagram ve arkada video oynuyor 900 MB RAM yiyor o kadar rahatsız edici değil bence. Eğer internetiniz iyi ise tor kullanabilirsiniz RAM kullanımı düşük.

Sadece Google açık akıl almaz bir şey tarayıcı öneriniz var mı ya da RAM kullanımını nasıl azaltabilirim?
Bu değer çok normal. Bir kaç sekme daha açın. En fazla 500 MB olur. Tek sekme bile olsa programın çalışması için gerekli bileşenler standart olarak çalışıyor. Opera GX gördüğüm en az RAM kullanan tarayıcı. Ama işlemciyi çok kullanıyor.
Tavsiyem Microsoft Edge ya da Mozilla Firefox.

Bunu daha önceden de söyledim. Opera GX sunduğu ayarlar, animasyonlar vb. hem yüksek kaynak tüketiyor. Hem de hantal çalışıyor. Opera takıntınız varsa normal Opera kullanın. Ayrıca Opera kendi reklam engelleme ayarını kapatıp, Ublock origin kullanın.
Bazı insanlar reklam engelleyiciyi, sitelere destek için hiç yüklemiyor. Reklam engelleyiciler siteye özel kapatma ayarı sunuyor. Ayrıca bu uzantının tek amacı reklam engellemek değil. Sizi izleyen siteleri, mining yapan arka plan işlemleri engelliyor ve zararlı sitelere girerken uyarı filan veriyor.

Reklam engelleyicinin engellediği reklam, izleyici ve zararlı şeyler, bellek tüketimini düşürüyor. Bu yüzden Opera'nın kendi engelleyicisinin yeterli olmadığını sürekli söylüyorum. Düşük bellek tüketen ve açık kaynak kodlu Ublock origin'i de bu yüzden öneriyorum.

Opera GX bellek sınırlaması ise sadece siteyi hantallaştırıyor ya da çökmesine neden oluyor. Opera GX ham hali, diğer tarayıcılarının ham halinden daha fazla kaynak tüketiyor.

Düşük kaynak tüketen tarayıcı arayanlara ilk olarak Edge sonra Chrome tavsiye ediyorum. Microsoft ve Google birlikte çalışarak baya kaynak tüketimi azaltıp, pil kullanımı vb. azalttılar. Artık daha fazla performans güncellemesi geleceğini de söylesem yalan olmaz. Birlikte baya iş birliği yapıyorlar. Bu işbirliği sayesinde diğer Chromium tarayıcılarda kaynak tüketimini azaltıyor. Ama ilgi çekmek için arayüze saçma renk, animasyon vb. katan Opera gibi tarayıcılar ekstra kaynak tüketimini artırıyorlar.
Chrome bellek canavarı olayı mazide kalalı çok oluyor. Chrome ve Edge bilerek sadelik takıntısı yapması boşuna değil. Google ve Microsoft insanlar uzantıya ihtiyaç duymadan, çok kullanılan özellikleri tarayıcı özelliği yapmak istiyor. Mesela Edge ve Windows 10 ile birlikte ekran görüntüsü kullanma sistemi, Chrome gelirse hiç şaşırmayın. Aynı şekilde Chromium sunduğu koyu tema sistemi ise, ayar menüsü ve sorunları düzeltince tarayıcıların varsayılan bir özelliği olacak.

Geri
Yukarı