Opera veya Opera GX güvenli mi?

Gizlilik arıyorsan Brave ve librewolf belki Firefox ama onun için ayrıca ayarlar yapmanız gerekiyor. Varsayılan hali tamamen gizlilik odaklı değil.

Veri satmaktan bahsettiği atıyorum seni a kişisi olarak görüyor. Kendi reklam ağında senin gezdiğin sitelere göre ürün önerisi vb. yapıyor. Bunu ayrıca üçüncü taraflar ile de para karşılığı paylaşıyor. Avrupa ve ABD bu firmaları sürekli gizlilik için takip eden kuruluşlar var. Bu kuruluşlar direkt olarak adının geçmesini önlemeye çalıştığı gibi gizliliğin artması için sürekli yeni tavizler vermesini sağlıyor.

Aramıyorsan Chrome, Edge, Opera, Vivaldi herhangi bir güvenlik sorunu çıkarmaz. Ama normal Opera'yı öneriyorum. İstikrar ve hız arıyorsanız da Chrome ve Edge dışına çıkmayın.

Yani güvenlik sorunu yaşamazsınız. Gizlilik ile güvenliği bir tutup kafalanızı karıştıran üyelere rica biraz daha ben bunu seviyorum o da sevsin tadında yorum yapmayın lütfen.

Siz hangi tarayıcıyı kullanıyosunuz acaba? Bu arada Opera'ya geçmeye karar verdim.

Edge kullanıyorum. Microsoft'un geliştirme sürecinden memnunum ve piyasaya yön veren atılımları da şu an Microsoft yapıyor. Chrome kadar istikrarlı ve hızlı, hatta Chromium alt yapısının kaynak tüketim sorunları ve performansına büyük katkıları oldu.

Genellikle Edge, Türkiye içerisinde Yandex ile anlaşmaları olduğundan insanlar Yandex görünce hemen Chrome indirmeye devam ediyor. Eğer kullanırsan arama motorunu değiştirmeyi de gösteririm. Gerçi ayar konusunda göstermiş olmam lazım.

Chrome'a göre daha fazla özelleştirme sunduğundan tercih ediyorum.

Bana tarayıcı tercihi soruyorsanız şu önerileri yapabilirim.

Gizlilik odaklı: Brave veya LibreWolf.
Hız, istikrar ve performans: Chrome ve Edge.

Bunun dışında tarayıcılar maalesef her iki tarafta da yetersizler.

Edge kullanıyorum. Microsoft'un geliştirme sürecinden memnunum ve piyasaya yön veren atılımları da şu an Microsoft yapıyor. Chrome kadar istikrarlı ve hızlı, hatta Chromium altyapısının kaynak tüketim sorunları ve performansına büyük katkıları oldu.

Genellikle Edge, Türkiye içerisinde Yandex ile anlaşmaları olduğundan insanlar Yandex görünce hemen Chrome indirmeye devam ediyor. Eğer kullanırsan arama motorunu değiştirmeyi de gösteririm. Gerçi ayar konusunda göstermiş olmam lazım.

Chrome'a göre daha fazla özelleştirme sunduğundan tercih ediyorum.

Bana tarayıcı tercihi soruyorsanız şu önerileri yapabilirim.

Gizlilik odaklı: Brave veya librewolf.
Hız, istikrar ve performans: Chrome ve Edge.

Bunun dışında tarayıcılar maalesef her iki tarafta da yetersizler.

1 hafta önce YouTube'da dolaşırken karşıma şöyle bir video çıkmıştı inceler misiniz? Burada Microsoft Edge'e spyware diyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

YouTube üzerinde nefret videoları çok izleniyor. Videoya açıkcası vakit ayıramayacağım. Daha çok LibreWolf ve modlanmış Firefox'a vakit ayırmış. Kabaca gizlilik ihlalleri, sizden veri çekiyor muhabbeti yapıyordur. Yukarıda gizlilik ve güvenliğin arasındaki farkı anlatabildiğimi düşünüyorum.

Gizlilik ile güvenlik farklı şeyler. Gizlilik şu anlık performans, konfor ve hız kaybetmenize yol açıyor. Ama büyük oranda sizden veri alamıyorlar. Ama bahsettiğim Twitter, YouTube vb. hangi uygulamada kullanırsanız kullanın. Bu siteler uygulamadan bağımsız veri topluyorlar. Yani gizliliği yapacaksanız bunları da salmanız gerekiyor.

Bağlantıda gizlilik ile ilgili uygulamalar ve detaylı raporlar var.

Gizliliği umursamazsanız Chrome, Edge gibi tarayıcılar hız, performans ve konfor sağlıyor. Daha ne kadar basit anlatabilirim bilmiyorum. Siz yukarıdaki üç temel özellikten hangisini istiyorsunuz?

Ben açıkcası gizlilik için o kadar uğraşmayı ve konforumu terk etmek istemiyorum.

Arkadaşlar ne konusundan bahsediyorsunuz burası Opera GX güvenli mi konusu güvensizdir cevap güvensiz Chrome, Edge veya Firefox kullanabilirsiniz daha neyden bahsedeceksiniz?

Birde diğer konularada göz atabilirsiniz:

Geri
Yukarı