Opera halen veri satıyor mu?

Edge girdiğiniz siteleri Microsoft'a yolluyor bir farkı yok.

Chrome'de Google'a yolluyor o konuda bir sıkıntı yok ben Opera'yı birileri para karşılığında verileri satın alıyor diye duydum bir verilerim dünya tarafından en popüler şirketlere gidiyor, diğer tarafta tanımadığım kişilere.

Sürekli sağdan soldan bilmediğiniz numaralardan aranıyorsanız, bilmediğiniz numaralardan SMS geliyorsa ve bilmediğiniz e-posta adreslerinden reklamlar geliyorsa size hitaben zaten verileriniz satılmış çoktan. Hepsini yaşıyorum maalesef. Sosyal medya bile kullanmayan biriyim ama verilerim/verilerimiz sürekli ticaret amacıyla elden ele dolaşıyor. Kocaelinde yaşarken oraya ait bilmediğim okullardan (alakam yok), spor salonlarından vs çağrı gelirdi. Konya'ya taşındım bu sefer çağrılar kesildi. Sanki GPS verilerini de elden ele dolaştırıyorlar. Bu aralar spam e-postalarla da başım belada. Sürekli MetaMask, coinbase adı altında ama sahte e-postalardan mail geliyor. E-postalar sürekli değiştiği için engellemek çare olmuyor.

Diğer tarayıcılar Chrome'ye, Facebook'a falan satıyor Chrome gibi. Ama Opera para karşılığı satıyor diye duydum forumda. Ben Edge'yi seviyorum sadece merak ettim.

Bizim serveri nasıl 2 velet bitirdiyse aynı öyle çalıyorlar canım.

Zira büyük YouTuber'lerin neredeyse %40'ı Opera kullanıyor.
Opera'nın sponsorluğu onlar.

Bir kere Opera'nın verileri kötülüğümüze kullandığı kesin değildir, bir dedikodudur. Çinlilere satıldığından beri bu dedikodular var. Güvenliğine bu kadar önem veriyorsan Ungoogled Chromium veya Firefox kullan.

Hepsi satıyor. Bu verileri genellikle bireyi belli etmeden satmaları için de denetleniyorlar. Ne kadar güvenirsiniz bilemem.

Opera Çin kökenli bir firmaya satıldı. Para dışında direkt tüm veriyi devlete aktarıyordur. Benzer şeyler Yandex için de geçerli. Rusya ve Çin devletleri bu konularda rezil durumdalar. Gelişmek veya başka şeyler adına verileri zorla firmalardan alıyorlar dersek yanlış olmaz.

Opera'nın veri satma dışında genel bir istikrar sorunu var. Bunu çözmek yerine günümüzde popüler olan kavramların üstüne gidiyorlar. Oyuncu tarayıcısı, kredi kartından bile korkan basit vatandaşın sahip çıkacağını düşündüğü kripto sektörü(zamanında iddia tutturup üstüne mont falan alan kitle de bunlar) için tarayıcı, yapay zeka tarayıcısı falan. Elbette gündemi takip etmekte sorun yok. Ama bunu bir PR aracı olarak kullanıp, 2-3 arayüz değişikliği ile sürekli tarayıcı çıkararak iş gücünü bölmeleri falan.

Bu forumda ve Opera'nın kendi forumunda rahat 2-3 yıllık çözemedikleri sorunlar var. Tarayıcının ayarlarının alakasız bozulması, çökme sonrası veri kayıpları vb. yani ana tarayıcı olarak kullanılmayacak bir istikrarsı abidesi var.

Opera'ya hep söylüyorum. Tüm tarayıcıları tek çatı altında toplayıp, özellik eklemeyi bir kenara bırakıp performans, istikrar ve sorunları çözmeye odaklanmaları lazım.

Geri
Yukarı