Opera neden geç güncelleme alıyor?

The Batman

Decipat
Yer
Gotham
Opera'nın Chromium sürümü diğer tarayıcılara göre hep geriden geliyor. Chrome web mağazasından eklenen uzantılarda geç güncelleniyor. Sebebi nedir?
Geç güncelleme alması güvenlik açısından sıkıntı yaratmaz mı?

Stabilizasyon açısından geç geldiğini düşünüyorum. Chrome'dan Opera'ya geçmiş biri olarak her açıdan Opera'nın günlük kullanım için Chrome'dan üstün olduğunu düşünüyorum. Yeni çıkan güncellemelerin rayına oturmasını, stabil hale gelmesini bekliyor veyahut kendi tarayıcılarına mümkün olan en iyi şekilde entegre etmeye çalışıyor olabilirler.

Opera güncellemesi tamamen geliştiren şirkete bağlı. Ama Çin'e satıldıktan sonra ekiplerinden çok kişi ayrıldı. Ayrılan ekip Vivaldi tarafında halen devam ediyor.

Ayrıca Opera %1.5 civarı bir kullanıcıya hitap ediyor. Çoğu uzantı geliştiricisi bunun için uğraşmıyor. Hatta Dark reader geliştiricisine sormuştum. Opera ekibi geri dönüş yapmadığı için, mağazaya ekleyememiş. Genel olarak tembeller ve RGB tarayıcı gibi hedefler ile, gördüğün üzere çocuk kitleyi hedef alıyorlar.

Opera GX gibi bir saçmalığa ayıracakları vakti, Opera Canary tadında bir sürümünü çıkarıp daha fazla özellik, performans ve uzantı mağazasına verseler belki Firefox payını geçebilirlerdi. Tabii Çin satıldıktan sonra ve araştırmalara göre bulunan veri toplama hizmetlerini kaldırmaları gerekiyor. Edge ve Chrome karşısında anca böyle yarışırsın.
Karşında Google ve Microsoft var. Onlarla onların yaptığı gibi savaşamazsın. Firefox ve Brave sürekli söylediği gizliliğe değer veren büyük bir kitle var. Bu kitleyi çekecek kadar şeffaf değilsen. Kullanıcı da Chrome ve Edge ayrılırken niye seni seçsinler? İşe yaramaz reklam engelleyici, yavaş VPN ve Windows 10 sunduğu ekran görüntüsü alıntısı varken ekran görüntüsü almak. Ben halen Lightshot öneriyorum. Sol menüyü ise daha detaylı eski geliştiricilerin Vivaldi tarayıcısında sunuyor.

Opera diğer Chromium tarayıcılara göre hep geride kalan değerler verdi. Stabilizasyon ise saçmalık, Chromium daha kullanıcıya flags açarak sunduğu koyu mod, mobil tarayıcılar için renkli sekmeler özelliğini bile Chrome istikrarlı sürüme sunmadan getirdiler. Ayrıca bu özellikleri kendileri eklemiş gibi yapıyorlar. Mesela Vivaldi tüm siteler ve android uygulaması destekleyenler için sol menüde ayar sunuyor. Opera ise bunları paraya çevirmek için belirli anlaşmalar ile ekliyor. Tamamen fırsatçı kafası ile geliştiriyorlar.

Bana kalırsa artık piyasayı Edge, Chrome, Firefox ve Brave yönetecek. Brave çözmesi gereken 3-5 büyük sorunu var. Onlardan sonra Firefox payını bile kendine çekebilir.

Son düzenleme:
Stabilizasyon açısından geç geldiğini düşünüyorum. Chrome'dan Opera'ya geçmiş biri olarak her açıdan Opera'nın günlük kullanım için Chrome'dan üstün olduğunu düşünüyorum. Yeni çıkan güncellemelerin rayına oturmasını, stabil hale gelmesini bekliyor veyahut kendi tarayıcılarına mümkün olan en iyi şekilde entegre etmeye çalışıyor olabilirler.

Diğer tarayıcıların stabilizasyonu Chromium güncellemesi çıktığı anda başarıp Opera'nın başaramaması enteresan geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı