Opera sadece video izlerken %50 RAM kullanımı

Sargêras

Hectopat
Selam. Opera üstünden sadece video izlerken 16 GB RAM'i olan bilgisayarımla %50 RAM kullanımlarını görüyorum. Görev yöneticisinde en çok RAM kullananlar ise bu şekilde. Geriye kalan RAM nereye gidiyor? Anlam veremedim. Virüs taraması yaptığımda, temiz çıktı.

Dosya Ekleri

• ilk 3.PNG
    ilk 3.PNG
    11,3 KB · Görüntüleme: 216
Son düzenleyen: Moderatör:
Opera GX'de bile bu sorun var çözümü şu Opera'yı resetlemek yani kapatıp açmak daha sonra RAM kullanımı azalıyor ayrıca Opera GX'e geçmenizi tavsiye ederim.

Opera GX'de bile bu sorun var çözümü şu Opera'yı resetlemek yani kapatıp açmak daha sonra RAM kullanımı azalıyor ayrıca Opera GX'e geçmenizi tavsiye ederim.
Ben de geçmeyi düşünüyorum ancak şifreler vesaire halihazırda normal browserde kayıtlı olduğu için zor geliyor.
Bu arada bir düzeltme yapmış olayım, sorunun Opera kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Browser'i kapatınca da %40'a düştü.

Opera fazla RAM yiyen bir tarayıcı (Opera GX'de öyle) bu yüzden Slimjet kullanabilirsin. Eğer sorunun virüs kaynaklı olduğunu düşünüyorsan Kaspersky free ile tarama yapabilirsin. Virüs taramasını hangi program ile yaptığını söylersen iyi olur. Görev Yöneticisi'nden en fazla RAM kullanan uygulamaya gelip ''dosya konumu aç'' dersen kimin bu kadar yediğini anlayabilirsin.

Son düzenleme:
Ben de geçmeyi düşünüyorum ancak şifreler vesaire halihazırda normal browserde kayıtlı olduğu için zor geliyor.
Verileriniz Opera hesabınız ile senkronize edilmişse GX'e geçebilirsiniz. RAM kullanımı değişir mi derseniz hayır, ancak GX Control ile sınırlandırabilirsiniz.

Bu arada bir düzeltme yapmış olayım, sorunun Opera kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Browsere kapatınca da %40'a düştü.
Görev yöneticisinde Başlangıç kısmında sürekli kullanmadığınız programları kapatın. Ayrıca görev çubuğunda sağ alttaki "^" okuna tıklayın ve kullanmadığınız programların işlemini sonlandırın.

Verileriniz Opera hesabınız ile senkronize edilmişse GX'e geçebilirsiniz. RAM kullanımı değişir mi derseniz hayır, ancak GX Control ile sınırlandırabilirsiniz.

Görev yöneticisinde Başlangıç kısmında sürekli kullanmadığınız programları kapatın. Ayrıca görev çubuğunda sağ alttaki "^" okuna tıklayın ve kullanmadığınız programların işlemini sonlandırın.
En fazla RAM kullanan 3 program harici, neredeyse bütün programlar 30-40 MB RAM kullanıyor. Hepsini kapatsam dahi bir şey değiştirecek gibi değil.

@Sargêras Tamam o zaman, bana burada hangi programların 4GB RAM kullandığını gösterin :).

Ekran Görüntüsü (165).png

Malwarebytes, Discord vb. programlar sandığınızdan daha fazla RAM kullanıyor olabilir. Bu yüzden yukarıda söylediğim işlemi uygulayın ve cihazı yeniden başlatın.

Bu arada bir düzeltme yapmış olayım, sorunun Opera kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Browser'i kapatınca da %40'a düştü.

Dostum Opera hesabı açarsan bütün şifrelerin ve kısayolların kopyalanıyor format vb bir işlem yaptığında eğer Opera silinirse oradan her şeyini geri getirebiliyorsun şahsen ben öyle yapıyorum.

Sorunun Opera'da olduğunu nereden biliyorsun? Görev yöneticisini bile komple atmadıgına göre altta sistemi tüketen bir şeyler var ya da sistem 16 GB RAM değil. Bilemiyorum. Opera bile kapatınca düzelmiyor demişsin zaten temiz bir kurulum yapıp tekrardan denemen lazım sistemi.

Sorunun Opera'da olduğunu nereden biliyorsun? Görev yöneticisini bile komple atmadıgına göre altta sistemi tüketen bir şeyler var ya da sistem 16 GB RAM değil. Bilemiyorum. Opera bile kapatınca düzelmiyor demişsin zaten temiz bir kurulum yapıp tekrardan denemen lazım sistemi.

Dostum Windows 10 görev yöneticisinde en çok RAM kullanımına göre sıralama yapma özelliği var arkadaş onu yapıp yollamış dikkat edersen aşağıya doğru giderken RAM'ler azalıyor.

Geri
Yukarı