Opera ve veri ihlali uydurması!

Haydi ben okurum hocam sen okursun ama Türk milletinin çoğunluğu okumaz. "Next, next" mantığı var bizim insanımız da. Okuma geç yani. :) Kullanım kılavuzunu bile okumuyor kimse bir ürün alınca, programın ilkelerini mi okuyacaklar? :) Sonra bu neden böyle oldu diyorlar.
Artık okumak gerekiyor. Yoksa her yaptığımız işlem gibi internette de bir iz bırakıyoruz. Bu ne kadar az ve kısıtlı olursa o kadar bizim yararımıza.

O zaman WhatsApp vakası gibi başka programlar da gizlilik ilkesini değişince başka veri toplayan platformdan ağlamasınlar.
Yağmurdan kaçıp doluya yakalanmak işte. :) Sırf WP veri topluyor diye aile grubunu sildiler bizimkiler. :D Sanki Telegram'a geçince toplamayacak veri ya da başka bir programa.

Artık okumak gerekiyor. Yoksa her yaptığımız işlem gibi internette de bir iz bırakıyoruz. Bu ne kadar az ve kısıtlı olursa o kadar bizim yararımıza.
İşte hocam gel bunu kahvehanede oturan emmilere anlat şimdi. :D Toplumsal bilinç oluşturmak gerekiyor bu tür konularda ama bizim ülkemiz de zor gibi gözüküyor.

Burada @Samotne Ciasteczka 'ya laf atmalar olmuyor. Kendisi araştırarak, Reddit ve diğer platformlardan edindiği bilgiyi sunup böyle bir risk olduğunu söylüyor. Diğerleri ise "veri çalıyor, sakın kullanmayın, Opera çöptür" söylemlerinde bulunuyor.
Şimdi o konuya da cevap vereyim. Her toplumda olduğu gibi bu forumda, haliyle toplumda da sürü mantığı var. Birisi olabilir sözünü der, diğerleri de farklı yorumlar ve işler şehir efsanesi gibi çığ olur, büyür.
En büyük derdimiz de bu. İnsanlar araştırmadan konuşuyorlar.

Şimdi o konuya da cevap vereyim. Her toplumda olduğu gibi bu forumda, haliyle toplumda da sürü mantığı var. Birisi olabilir sözünü der, diğerleri de farklı yorumlar ve işler şehir efsanesi gibi çığ olur, büyür.
En büyük derdimiz de bu. İnsanlar araştırmadan konuşuyorlar.
Kesinlikle. Yahu insan açar bakar gizlilik sözleşmesine bakar. Opera VPN (!) 'de mesela gizlilik sözleşmesini okursanız tüm bilgileri paylaştığı yazıyor. Burada diyecek bir söz var mı? Yok.

Mobilde Opera kullanıyorum gayet memnunum. PC sürümünde olduğu gibi mobilde canımı sıkan kısmı reklam engellemede bazen yetersiz kalması. PC'de Chrome işimi görüyor. Yedekte VPN için Opera'yı bulunduruyorum.
Performans olarak gömenlere zaten anlam veremiyorum gayet makul bellek tüketimi var ve gayette hızlı bir tarayıcı. GX gereksiz kesinlikle ona katlılıyorum.
Veri topluyor orası doğru ama illegal bir şekilde değil sözleşmesinde yazıyor.

Yedekte VPN için Opera'yı bulunduruyorum.
Gerçek biri VPN değil. Belirli Proxy yapılandırılmaları ile engelli sitelere girişe izin veriyor. Ayrıca belirtmek gerek ki Opera'nın VPN'i gizlilik sözleşmesinde belirtildiğine göre tüm bilgilerinizi 3.şahıslar ile paylaşma yetkisine sahip.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gerçek biri VPN değil. Belirli proxy yapılandırılmaları ile engelli sitelere girişe izin veriyor. Ayrıca belirtmek gerek ki Opera'nın VPN'i gizlilik sözleşmesinde belirtildiğine göre tüm bilgilerinizi 3.şahıslar ile paylaşma yetkisine sahip.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim için sorun değil. VPN'i aktif olarak kullanmıyorum zaten. En azından entegre olması daha mantıklı geliyor. Ayriyeten VPN yüklememiş oluyorum. Diğer uygulamalarıma erişebilir mi bilmiyorum. Çok anlamıyorum yazılımdan. VPN kullandığımda kişisel bilgilerimi girmiyorum ayrıca.

Geri
Yukarı