Opera ve veri ihlali uydurması!

Hocam açıkçası veriler benim için pek bir şey ifade etmiyor. Benim gibi sıradan bir insanın verisini alıp ne yapacaklar?

Olabilir.

Ama benim için önemli. Zaten Windows'tan ayrılmamın bir nedeni de Gizliğin 0 olmasıydı. Microsoft hesabıyla oturum açsan, affedersin, ama donunun rengine kadar verimi topluyorlar.
Kendilerinde kalsa sorun yok, ama bunu 3. şirketlere satarsan, buna bir "dur kardeşim" derim

Böyle diye diye siber monopolinin kölesi oluyorsunuz işte, anlatamıyorum...
Hocam tamam verilerimizin alınması pek iyi bir şey değil ama ne yapalım? Verimizi almayan adam yok ki. Windows kullanıyorsun arkada bin tane servis var. Bu servislerin bazıları ne yapıyor güya daha iyi hizmet vereceğiz diye verini topluyor. Herkes ister gizli kalmayı ama imkansız gibi bir şey bu.

Benim gibi sıradan bir insanın verisini alıp ne yapacaklar? Halay mı çekecekler?
Sen, ben, herkes böyle düşünürse durum çok vahim. Olaya tek bakmayın. Bu şekilde insanların metadatası [temel veriler] sevdiğiniz, aradığınız şeyler birleştiriliyor. Metadatalar ile sanal kimlik oluşturuyorlar.

Olabilir.

Ama benim için önemli. Zaten Windows'tan ayrılmamın bir nedeni de Gizliğin 0 olmasıydı. Microsoft hesabıyla oturum açsan, affedersin, ama donunun rengine kadar verimi topluyorlar.
Kendilerinde kalsa sorun yok, ama bunu 3. şirketlere satarsan, buna bir "dur kardeşim" derim
Orası doğru hocam. Yıllardır Windows kullanıyoruz. Yıllardır adamlar tanıyorlardır Allah bilir beni. :D Kullandığım programlar Linux üzerinde çalışsa kesinlikle Linux kullanırım ama işte beni o programlar Windows'a itiyor. Ayrıca Microsoft veri toplamaya ilk Windows 98 ile başladı. Internet Explorer'ı gidip dosya gezginine entegre etmişlerdi mesela. Bu bir şüphe uyandırmıyor değil insanın içinde. Active Desktop gibi şeyler de cabası.
Var. Sadece kullanacağın yazılımların gizlilik ilkesini okuman yeterli :)
Haydi ben okurum hocam sen okursun ama Türk milletinin çoğunluğu okumaz. "Next, next" mantığı var bizim insanımız da. Okuma geç yani. :) Kullanım kılavuzunu bile okumuyor kimse bir ürün alınca, programın ilkelerini mi okuyacaklar? :) Sonra bu neden böyle oldu diyorlar.

@Zurnadürüm ben yokken olayı çok güzel açıklamış. Teşekkürler.

Ayrıca bu konu Opera vs diğer tarayıcılara dönmesin. Veri ihlalinin kesinliğini sağlayacak varsa özür dileyip otururum. Amacım inatlaşmak değil yani. Kimseyle kavga etmekten zevk almıyorum.

Haydi ben okurum hocam sen okursun ama Türk milletinin çoğunluğu okumaz. "Next, next" mantığı var bizim insanımız da. Okuma geç yani. :) Kullanım kılavuzunu bile okumuyor kimse bir ürün alınca, programın ilkelerini mi okuyacaklar?
O zaman WhatsApp vakası gibi başka programlar da gizlilik ilkesini değişince başka veri toplayan platformdan ağlamasınlar.

Geri
Yukarı