Opera ve veri ihlali uydurması!

Bugünlerde herkesin 10 tane Reddit linki atarak çökerttiği Opera'nın çok gizli (!) olan veri ihlali olayına değineceğim. Lütfen konuyu okumadan cevap vermeyin.

Reddit'te atılan 10 tane link ile veri çalmış olmuyor. Öncelikle durumu sadece kullanıcı bazında düşünmeyelim. Opera diğer Chromium tabanlı tarayıcılara eklenti ile gelecek özellikleri entegre getirince kullanıcıların odağı oldu. Herkes birbirine Opera önermeye başladı. Bu durumu anlatmaya gerek yok sanırım. Her tarayıcı önerisi konusunda Opera gibi tarayıcı görmedim. Diyenleri görmemiş olamazsınız.

Opera yıllardır alamadığı kullanıcı kitlesini bu önermeler sonrasında topladı. Diğer firmalar bu hızlı yükselişi daha başlamadan bitirmek istediği için ortaya veri ihlali olayını attılar. Reddit'te herkes konular açmaya vs. başladı. Bir anda Opera kullanımı düşmüştü. Diğer firmalar istediğini başardı.

Bir de olayı devletler olarak düşünelim. Opera'nın veri çaldığı diğer kullanıcılar tarafından apaçık görünürken ve herkes elinde kanıt ile gitmesine rağmen niye hiçbir yaptırım uygulanmıyor? Daha geçtiğimiz aylarda Apple telefonları yavaşlattığı için milyonlar ödedi. Şimdi Opera veri çalarken devletler gözünü kapalı mı tutuyor? Bu durumun gülünç olması dışında hiçbir açıklaması bulunmuyor.

Buradaki konuda yeterince tartıştık ancak verdiğim cevaplara karşılık aldığım cevap "sana acıyorum" cevabı oldu. Sonra konu sahibi konuyu buraya taşıdı. Kendisi insanlara Vivaldi önerip Vivaldi balon diyen birisi.

Not: Kimseye Opera önermiyorum, Opera kullanmıyorum ve Opera'yı savunmuyorum. yukarıda anlattığım olaylar veri ihlali ile ilgilidir.​

Hangi tarayıcıyı ve e posta programını kullanalım o zaman? Google chrome kullanıyorum, şifreleriniz ifşa oldu değiştirin diyor. Epostamın şifresini tarayıcıdan değiştirirken bide böyle bir şey gözüme takıldı.
polis.png

Hangi tarayıcıyı ve e posta programını kullanalım o zaman? Google chrome kullanıyorum, şifreleriniz ifşa oldu değiştirin diyor. Epostamın şifresini tarayıcıdan değiştirirken bide böyle bir şey gözüme takıldı.Eki Görüntüle 913598
Çete savaşı bitmişti niye hortlattın bu konuyu şimdi.

Hangi tarayıcıyı ve e posta programını kullanalım o zaman? Google Chrome kullanıyorum, şifreleriniz ifşa oldu değiştirin diyor. Epostamın şifresini tarayıcıdan değiştirirken bir de böyle bir şey gözüme takıldı.Eki Görüntüle 913598

Tarayıcıyla alakalı bir durum değil. Kullanıcı kaynaklı durumun. Kullandığın uzantılara dikkat et. Şifreni değiş ve hesabında 2 adımlı doğrulamayı aç.

Geri
Yukarı